Kaplička na současném místě je prvně doložena v r. 1826. Ve 2. polovině 20. století byla kaple zbořena. V r. 1992 byla zahájena stavba a 5.7.1994 došlo k vysvěcení obnovené kaple sv. Cyrila a Metoděje. U kaple stojí kříž z roku 1864.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2021
Nevelká obec Mouchnice (dříve Muchnice, německy Mauchnitz) leží na jihovýchodě Moravy na rozhraní Chřibů a Ždánického lesa, asi 2 km západně od Koryčan. Obcí protéká řeka Kyjovka. Dominantou obce je římskokatolická kaple svatých Cyrila a Metoděje. Na střeše kaple se nachází dvouramenný kříž. V interiéru je dřevěný oltářní stůl a oltář s dvěma obrazy světců v kompozici s byzantským křížem. U kaple stojí kříž z roku 1864. K dalším památkám obce patří hranolová Boží muka z roku 1867.
Luděk Vláčil - zdroj:https://www.mistopisy.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 21.11. 2021
historie

První písemná zmínka o Mouchnici pochází z roku 1350. O návesní kapličce se nedochovalo mnoho informací. Sakrální stavba na současném místě je prvně doložena na Indikační skice-Morava z roku 1826. V roce 1917 byl pro válečné účely zabaven 41 kg vážící zvon s nápisem „Karl Stecher in Brünn goss mich 1830“. V rove 1924 byla ke kapličce přistavěna malá prodejna tabáku. Někdy v průběhu 70.- 90. let 20. století byla kaple zbořena. Po revoluci bylo rozhodnuto o obnově kaple. Dne 18. června 1992 bylo zahájeno hloubení základů. Dne 5. června 1994 byla kaple sv. Cyrila a Metoděje slavnostně vysvěcena. Během stavby byl opraven i kříž z roku 1864 stojící před vchodem. V kapli jsou dva obrazy světců, které namaloval a daroval Dr. Jan Hnátek z Brna. Obrazy jsou umístěny v sochařsko-řezbářsky pojednaném rámu z lipového dřeva. Obrazy jsou umístěny pod rameny stylizovaného byzantského kříže. Mezi jeho rameny je nápis…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: obecní úřad Nemotice a další, 21.11. 2021

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Mouchnice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16064
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama