Novorenesanční evangelický sbor a farní budova vznikly v Nymburce roku 1898 podle projektu B. Alberta. Stavbu provedla firma Matěje Blechy. Roku 1953 byly postaveny nové sborové místnosti, velká oprava v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
Jižní (hlavní) průčelí
© Ivan Grisa 11/2009
Sbor ČCE v Nymburce se nachází na rohu ulic Smetanovy a Havlíčkovy, asi 400 m jihozápadně od zdejšího hlavního nádraží (linky S2 a S12 PID). Parkování možné bezplatně v bezprostředním okolí.
Ivan Grisa, 14.11. 2009
popis

Chrám je 31 metrů dlouhý a 12 metrů široký. Věž dosahuje výšky 35 metrů. Ve vstupní předsíni v přízemí věže je zasazena starobylá kamenná deska s nápisem z knihy Ecclesiaticus: “Kdo se ptá po slovu Buožym, dosáhneť ho w hojnosti. Kdo wierží slowu Buožymu, tenť sobie wáží pržikazany. A kdo se Pána Buoha duowieržuge nebudeť sklamán, ale upadne-li v pokussení wyswobozen bude”. Svého času byla umístěna patrně v chrámu sv. Jiljí. Odtud byla jezuity po Bílé hoře vyhozena a později byla použita při stavbě mostu u Bobnické brány. Při bourání mostu r. 1888 byla deska nalezena a umístěna v městském muzeu. Odtud byla na žádost staršovstva přemístěna do kostela. Na věži kostela byly umístěny tři zvony, které byly darem občanů města: Víra, Naděje a Láska. Vedle chrámu stojí farní budova v novorenesančním slohu. Náklady na stavbu chrámu a fary (pro zajímavost) činily 28 225 zlatých (kostel) a 11 000 zlatých (fara).

rodo chrozit - podle webových stránek Jezuitské kostely, 5.3. 2011

historie

Sbor Československé církve evangelické v Nymburce

Sbor helvetského vyznání vznikl v Nymburce přenesením z nedalekých Chlebů (viz místo) roku 1898. Povolení k tomuto kroku bylo vydáno 11. 11. 1897, stavba sboru začala na jaře následujícího roku. Slavnostní vysvěcení, spojené s mohutným průvodem, proběhlo 30. 11. 1898. Sborová budova má podobu klasického jednolodního kostela s 35 m vysokou věží v ose hlavního (jižního) průčelí. Dochoval se dodnes v podstatě v původní podobě, kterou zachovala i důkladná obnova z let 1997–98. Nejstarší památkou ve sboru je renesanční nápisová deska s citátem ze Starého zákona. Původně se nacházela ve zdejším kostele sv. Jiljí, při jeho rekatolizaci byla odstraněna a použita při stavbě mostu u bývalé Bobnické brány. Nápis se zachoval díky tomu, že deska byla obrácena ven rubovou stranou. Sousední farní budova vznikla zanedlouho po otevření sboru. Ten od roku 1918 náleží Československé církve evangelické.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a webová stránka sboru, 14.11. 2009

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Nymburk

Místa v okolí

 Husův sbor
 vodárenská věž
 radnice
 mariánský sloup
 Turecká věž
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 městské opevnění
 Šafaříkův mlýn
 silniční most
 zdymadlo Nymburk
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 Krňovice
 U tří mostů
 Nový Ronov
 městská zvonice
 gloriet
 pramen Trnka
 kostel sv. Václava
 vila Kouřimka
 mariánský sloup
 Nová radnice
 květinové hodiny
 Žižkův pramen
 Eliščin pramen
 Obereignerova vila
 stará radnice
 Romanka
 Zámecký pramen
 hřbitov
 inundanční most
 Bülowův pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 Poděbrady
 špitál Kunhuta
 děkanství
 socha sv. Václava
 zdymadlo Poděbrady
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 kostel sv. Vavřince
 Mydlovar
 Kří
 Velké Chvalovice
 Vlkava
 kostel sv. Václava
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Libice nad Cidlinou
 venkovská usedlost
 Lužické hradiště
 Kuncberk
 Čtvrtě
 evangelický kostel
 pomník Helma
 kostel sv. Vojtěcha
 Mcely
 dub červený
 zvonička
 kamenný most
 Struhy
 vyhlídkové věže
 Radim
 boží muka
 Radim
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 Cerhenice
 Cerhenice
 Bratronice
 kostel sv. Václava
 Předhradí
 Oldříš
 evangelický kostel
 hradiště Na Ptáčku
 Šance
 Klučov
 Smilovice
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 mohyla sv. Prokopa
 kaple sv. Jiljí
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 lom Velká Stráž
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Lysá nad Labem
 kamenný most
 špitál
 panská hospoda
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Kounice
 fara
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Ondřeje
 zvonička
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Havla
 Podlipanské muzeum
 Husův kámen
 Přistoupim
 měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Dražice
 kaple Narození Páně
 Horky nad Jizerou
Kontaktní informace
Sbor Českobratrské církve evangelické
Smetanova 613
288 02 Nymburk
Tel: 325 512 766
http://nymburk.evangnet.cz/
cce.nymburk@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 8519
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama