Zřejmě nejlépe dochované cihlové městské opevnění v českých zemích pochází z počátku 14. století. Zejména na východní části obvodu hradby prodělaly tvrdou puristickou restauraci na přelomu 19. a 20. století.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 02/2007
Prvním opevněným objektem na území dnešního města bylo příkopem a palisádou opevněné hradiště z doby bronzové, jehož jádro by se dalo vymezit prostorem kostela sv. Jiljí. Pozdější slovanské sídlo z 9. stol. vtisklo tvář nově vznikajícímu městu - dodnes je při pohledu na mapu patrné směřování hlavních komunikací. Prodloužíme-li si pomyslný směr cest vedoucích od městských bran, sejdou se nám v prostoru bývalého hradiště – tam, kam ústil dřevěný most přes Labe. Dokonce i po vzniku města byl areál hradiště (tvořící jihovýchodní roh opěvněné plochy města) nějaký čas oddělen od města příkopem. Nymburk je navíc ve starých pramenech nejprve veden jako „Nuenburch“, tedy nový hrad. Jeho existence je však poněkud nejasná, pravděpodobně stával právě u mostu přes Labe, v místech dnešní budovy soudu. Královské město Nymburk bylo založeno kolem roku 1275 českým králem Přemyslem Otakarem II, fortifikace však rostla zejména až v rozmezí let 1288 – 1305. Za dokončenou ji můžeme považovat v 30. letech 14. stol. Pro výstavbu vnitřního pásu opevnění bylo využito materiálu pro Nymburk typického – pálené cihly. To je dáno polohou města, kde býval kvalitního stavebního kamene nedostatek. Prostor mezi cihelnými líci byl vyplněn směsí opuky a vápené malty. Hradební zeď v délce 1600m obepínala město ze tří stran – od jihu bylo (v prostoru mezi Fortnou a klášterem dominikánů) chráněno tokem Labe. Až r. 1335 Jan Lucemburský přikázal opevnit zdí i tento úsek. V tomto období dochází přeložení mostu přes řeku o něco západněji. Nová Labská brána (ležící ve výhodnější poloze vůči hlavnímu náměstí) tak z jihu doplňuje čtveřici starších městských bran – Svatojiřskou v západní části fortifikace, Velelibskou (Boleslavskou) na severozápadě, Bobnickou na severovýchodě a také tzv. Fortnu na jihu (při ústí původního mostu). Opomenout nesmíme ani Zálabskou bránu chránící vstup na nový most na protějším břehu řeky.…  číst dále
Mass, Turyna Petr; Středověké hradby města Nymburka, Vladislav Razím, 20.8. 2005

Půdorys místa

, Tmavá plocha - areál dávného hradiště, 1 - kostel sv. Jiljí, 2 - klášter dominikánů, 3 - Kamenný dům, 4 - radnice, 5 - Svatojiřská brána, 6 - Velelibská brána, 7 - Bobnická brána, 8 - Fortna (s naznačeným původním mostem), 9 - Labská brána, 11 - Turecká věž (renesanční vodárenská věž),
© Jan Klempíř (Středověké hradby města Nymburka)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Nymburk

Místa v okolí

 Nymburk
 kostel sv. Jiljí
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 mariánský sloup
 zdymadlo Nymburk
 silniční most
 vodárenská věž
 radnice
 Husův sbor
 evangelický kostel
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 židovský hřbitov
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 Krňovice
 U tří mostů
 gloriet
 pramen Trnka
 vila Kouřimka
 městská zvonice
 Nový Ronov
 Nová radnice
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 mariánský sloup
 inundanční most
 Žižkův pramen
 hřbitov
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 Obereignerova vila
 stará radnice
 děkanství
 špitál Kunhuta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 vodárenská věž
 Romanka
 kostel sv. Vavřince
 Mydlovar
 Kří
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Vlkava
 Loučeň
 Libice nad Cidlinou
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 venkovská usedlost
 Husův sbor
 Kuncberk
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 Mcely
 vyhlídkové věže
 pomník Helma
 Radim
 kamenný most
 Radim
 boží muka
 Cerhenice
 Předhradí
 zvonička
 dub červený
 Cerhenice
 Oldříš
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Šance
 kostel sv. Václava
 Struhy
 kostel sv. Havla
 hradiště Na Ptáčku
 Klučov
 Bratronice
 evangelický kostel
 mohyla sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Smilovice
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 lom Velká Stráž
 kamenný most
 synagoga
 Plaňany
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jiljí
 špitál
 panská hospoda
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Havla
 Kounice
 fara
 Rožďalovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Havla
 Podlipanské muzeum
 Husův kámen
 Přistoupim
 měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Dražice
Kontaktní informace

Základní informace místa
ID místa: 1769
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama