Zřejmě nejlépe dochované cihlové městské opevnění v českých zemích pochází z počátku 14. století. Zejména na východní části obvodu hradby prodělaly tvrdou puristickou restauraci na přelomu 19. a 20. století.
Hlavní obrázek místa
Hradební věže u kaplanky
© Ivan Grisa 11/2009
Prvním opevněným objektem na území dnešního města bylo příkopem a palisádou opevněné hradiště z doby bronzové, jehož jádro by se dalo vymezit prostorem kostela sv. Jiljí. Pozdější slovanské sídlo z 9. stol. vtisklo tvář nově vznikajícímu městu - dodnes je při pohledu na mapu patrné směřování hlavních komunikací. Prodloužíme-li si pomyslný směr cest vedoucích od městských bran, sejdou se nám v prostoru bývalého hradiště – tam, kam ústil dřevěný most přes Labe. Dokonce i po vzniku města byl areál hradiště (tvořící jihovýchodní roh opěvněné plochy města) nějaký čas oddělen od města příkopem. Nymburk je navíc ve starých pramenech nejprve veden jako „Nuenburch“, tedy nový hrad. Jeho existence je však poněkud nejasná, pravděpodobně stával právě u mostu přes Labe, v místech dnešní budovy soudu. Královské město Nymburk bylo založeno kolem roku 1275 českým králem Přemyslem Otakarem II, fortifikace však rostla zejména až v rozmezí let 1288 – 1305. Za dokončenou ji můžeme považovat v 30. letech 14. stol. Pro výstavbu vnitřního pásu opevnění bylo využito materiálu pro Nymburk typického – pálené cihly. To je dáno polohou města, kde býval kvalitního stavebního kamene nedostatek. Prostor mezi cihelnými líci byl vyplněn směsí opuky a vápené malty. Hradební zeď v délce 1600m obepínala město ze tří stran – od jihu bylo (v prostoru mezi Fortnou a klášterem dominikánů) chráněno tokem Labe. Až r. 1335 Jan Lucemburský přikázal opevnit zdí i tento úsek. V tomto období dochází přeložení mostu přes řeku o něco západněji. Nová Labská brána (ležící ve výhodnější poloze vůči hlavnímu náměstí) tak z jihu doplňuje čtveřici starších městských bran – Svatojiřskou v západní části fortifikace, Velelibskou (Boleslavskou) na severozápadě, Bobnickou na severovýchodě a také tzv. Fortnu na jihu (při ústí původního mostu). Opomenout nesmíme ani Zálabskou bránu chránící vstup na nový most na protějším břehu řeky.…  číst dále
Mass, Turyna Petr; Středověké hradby města Nymburka, Vladislav Razím, 20.8. 2005

Půdorys místa

, Tmavá plocha - areál dávného hradiště, 1 - kostel sv. Jiljí, 2 - klášter dominikánů, 3 - Kamenný dům, 4 - radnice, 5 - Svatojiřská brána, 6 - Velelibská brána, 7 - Bobnická brána, 8 - Fortna (s naznačeným původním mostem), 9 - Labská brána, 11 - Turecká věž (renesanční vodárenská věž),
© Jan Klempíř (Středověké hradby města Nymburka)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Nymburk

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 mariánský sloup
 zdymadlo Nymburk
 silniční most
 vodárenská věž
 radnice
 Husův sbor
 evangelický kostel
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 židovský hřbitov
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 Krňovice
 U tří mostů
 gloriet
 pramen Trnka
 vila Kouřimka
 městská zvonice
 Nová radnice
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 mariánský sloup
 Nový Ronov
 Žižkův pramen
 hřbitov
 inundanční most
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 Obereignerova vila
 stará radnice
 Poděbrady
 děkanství
 špitál Kunhuta
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Romanka
 kostel sv. Vavřince
 Kří
 Mydlovar
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Vlkava
 Loučeň
 Libice nad Cidlinou
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Křinec
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 venkovská usedlost
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 Kuncberk
 Čachovice
 vyhlídkové věže
 pomník Helma
 Mcely
 kamenný most
 Radim
 Radim
 boží muka
 Cerhenice
 Předhradí
 zvonička
 dub červený
 Cerhenice
 Oldříš
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 evangelický kostel
 Šance
 kostel sv. Václava
 Struhy
 hradiště Na Ptáčku
 kostel sv. Havla
 Klučov
 Bratronice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 mohyla sv. Prokopa
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Smilovice
 lom Velká Stráž
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 synagoga
 Plaňany
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jiljí
 špitál
 kostel sv. Ondřeje
 panská hospoda
 kostel sv. Havla
 Kounice
 Rožďalovice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Havla
 Podlipanské muzeum
 Husův kámen
 Přistoupim
 měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Dražice
Kontaktní informace

Základní informace místa
ID místa: 1769
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama