V obci Kámen zřízena kolem r. 1789 pošta a pro ni byla v roce 1824 postavena jednopatrová budova. Hodnotná klasicistní stavba. Budova s mansardovou střechou s fasádu členěnou lizénovými rámy a středovým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým tympanonem. Památkově chráněno od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Bývalá poštovní stanice v obci Kámen
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Kámen leží 12 km západně od Chotěboře a 13 km severně od Havlíčkova Brodu. Obcí prochází silnice I/38 Kolín–Havlíčkův Brod–Jihlava. Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Autobusy je spojení s Habry a Havlíčkovým Brodem. Bývalou poštovní stanici najdeme u hlavní silnice procházející obcí po pravé straně směrem na Havlíčkův Brod u odbočky silnice do Chotěboře.
Pavel Vítek, 23.10. 2018
popis

Jednopatrová volně stojící klasicistní stavba z roku 1824 sloužila původně jako poštovní stanice včetně přepřahání koní. Budova s mansardovou střechou má fasádu členěnou lizénovými rámy a středovým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým tympanonem. Budova stojí na obdélném půdorysu. Průčelí do silnice v přízemí šestiosé, v patře čtyřosé. Vstupní dveře dvoukřídlé palubkové jsou ze dvou třetin prosklené. Fasáda je členěna středovým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým tympanonem. V rizalitu kolem oken rovné šambrány. Kolem celého objektu obíhá profilovaná kordonová římsa. Vstup je veden předsíní zaklenutou valenou klenbou s pasem. Vstup z chodby po betonovém schodišti. Středem objektu vede jednoramenné terasové schodiště do patra zaklenuté valeně. Místnosti v patře jsou plochostropé. V kdysi poštovní stanici je nyní provozován hostinec. Bývalá poštovní stanice je památkově chráněna od roku 1963.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 23.10. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1591. V obci Kámen byla kolem roku 1789 založena pošta a pro ni byla u hlavní silnice v roce 1824 postavena jednopatrová budova s mansardovou střechou. Hodnotná klasicistní stavba dokládající způsob života z počátku 19. století, kdy byl na silnici provoz zajišťován poštovními dostavníky.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 23.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Kámen

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Bačkov
 Zboží
 Habry
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Nejepín
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Rozsochatec
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Ronovec
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 mariánský sloup
 Červenice
 Úhrov
 Chotěboř
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Štáflova chalupa
 židovský hřbitov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Kroměšín
 Lipnice
 Maleč
 Hrádek u Podmok
 Chlum
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Hadrburg
 Sokolov
 Hoješín
 Česká Bělá
 kostel Panny Marie
 Vilémovice
 Moravany
 Běstvina
 Kvasetice
 poutní kaple sv. Anny
 Klokočov
 Hostačov
 Bilantova Lhota
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Oheb
 Vildštejn
 evangelický kostel
 kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Kateřiny
 Proseč u Humpolce
 kutiště Poperk
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 14029
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama