V obci Kámen zřízena kolem r. 1789 pošta a pro ni byla v roce 1824 postavena jednopatrová budova. Hodnotná klasicistní stavba. Budova s mansardovou střechou s fasádu členěnou lizénovými rámy a středovým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým tympanonem. Památkově chráněno od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Bývalá poštovní stanice v obci Kámen
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Kámen leží 12 km západně od Chotěboře a 13 km severně od Havlíčkova Brodu. Obcí prochází silnice I/38 Kolín–Havlíčkův Brod–Jihlava. Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Autobusy je spojení s Habry a Havlíčkovým Brodem. Bývalou poštovní stanici najdeme u hlavní silnice procházející obcí po pravé straně směrem na Havlíčkův Brod u odbočky silnice do Chotěboře.
Pavel Vítek, 23.10. 2018
popis

Jednopatrová volně stojící klasicistní stavba z roku 1824 sloužila původně jako poštovní stanice včetně přepřahání koní. Budova s mansardovou střechou má fasádu členěnou lizénovými rámy a středovým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým tympanonem. Budova stojí na obdélném půdorysu. Průčelí do silnice v přízemí šestiosé, v patře čtyřosé. Vstupní dveře dvoukřídlé palubkové jsou ze dvou třetin prosklené. Fasáda je členěna středovým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým tympanonem. V rizalitu kolem oken rovné šambrány. Kolem celého objektu obíhá profilovaná kordonová římsa. Vstup je veden předsíní zaklenutou valenou klenbou s pasem. Vstup z chodby po betonovém schodišti. Středem objektu vede jednoramenné terasové schodiště do patra zaklenuté valeně. Místnosti v patře jsou plochostropé. V kdysi poštovní stanici je nyní provozován hostinec. Bývalá poštovní stanice je památkově chráněna od roku 1963.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 23.10. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1591. V obci Kámen byla kolem roku 1789 založena pošta a pro ni byla u hlavní silnice v roce 1824 postavena jednopatrová budova s mansardovou střechou. Hodnotná klasicistní stavba dokládající způsob života z počátku 19. století, kdy byl na silnici provoz zajišťován poštovními dostavníky.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 23.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Kámen

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Bačkov
 Zboží
 Habry
 synagoga
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Nejepín
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Smrdov
 Rozsochatec
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Ronovec
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 mariánský sloup
 Červenice
 Úhrov
 Chotěboř
 kostel sv. Markéty
 Čertův stolek
 Golčův Jeníkov
 Štáflova chalupa
 židovský hřbitov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Kroměšín
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Maleč
 Hrádek u Podmok
 Chlum
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Hadrburg
 Sokolov
 Hoješín
 Česká Bělá
 kostel Panny Marie
 Vilémovice
 Moravany
 Běstvina
 Kvasetice
 poutní kaple sv. Anny
 Klokočov
 Hostačov
 Bilantova Lhota
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Markéty
 Smrčany
 kostel sv. Jiří
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Oheb
 Vildštejn
 evangelický kostel
 kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Kateřiny
 Proseč u Humpolce
 kutiště Poperk
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 14029
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama