Kostel sv. Mikuláše pochází z první pol. 14. stol. Věž přistavěna r. 1811. Jednolodní, původně gotický kostel obdélného půdorysu. Odsazený polygonální závěr a přízemní sakristie. Hranolovitá věž s cibulovitou bání. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše ve Skuhrově
© Pavel Vítek 09/2018
Skuhrov leží 12 km západně od Chotěboře a 10 km severně od Havlíčkova Brodu. Okrajem obce vede silnice I/38 Kolín – Havlíčkův Brod – Jihlava. Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Autobusy je spojení s Habry a Havlíčkovým Brodem. Chrám sv. Mikuláše stojí uprostřed obce na malém návrší a je obklopen hřbitovem.
Pavel Vítek, 28.9. 2018
popis

Kostel s odsazeným polygonálním závěrem a přízemní sakristií má v západním průčelí předsazenou třípatrovou hranolovitou věž s cibulovitou bání. Na třech stranách je v každém patře okno s dřevěnou žaluzií. Okno půlkruhem uzavřené s profilovanou šambránou. Na třech stranách hned pod římsou plechové ciferníky, každé patro odděleno jednoduchou římsou. Presbyterium pětiboké, na severu k němu přiléhá sakristie. Nad presbyteriem oplechovaný sanktusník s křížem. Jižní gotický portál je zazděn. Loď plochostropá, kněžiště má paprskovitou žebrovou klenbu, spočívající na konzolách. Sakristie má valenou klenbu. Na západní straně vchod do lodi kostela dvoukřídlými palubkovými dveřmi v žulovém rovném ostění s jednoduchým páskem. Vpravo v klenbě nika. Loď kostela čtvercového půdorysu s rovným stropem. Podlaha žulová. Po obou stranách lodi dvě okna s klenutou nikou. Sakristie zaklenuta valenou klenbou na čtvercovém půdorysu. Na…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.9. 2018

historie

První písemná zmínka o vsi Skuhrov je z roku 1352. Kostel sv. Mikuláše pochází z první poloviny 14. století. Pozdější úpravy proběhly v letech 1693 a 1727. Věž přistavěna roku 1811. Jednolodní, orientovaná stavba, původně gotický kostel obdélného půdorysu, je situována na mírném návrší uprostřed návsi. Kostel je významný především svojí gotickou stavební etapou. Křtitelnice kamenná ze 17. století.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.9. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Skuhrov

Místa v okolí

 poštovní stanice
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Zboží
 Ronovec
 Rozsochatec
 Bačkov
 Nejepín
 Habry
 synagoga
 židovský hřbitov
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Hnátův kámen
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Smrdov
 mariánský sloup
 Čertův stolek
 Chotěboř
 Hadrburg
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Kvasetice
 kostel sv. Martina
 kaple
 poutní kaple sv. Anny
 Česká Bělá
 Kroměšín
 Sokolov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Úhrov
 Libice nad Doubravou
 Červenice
 kostel sv. Jiljí
 Maleč
 Věž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Golčův Jeníkov
 kamenný most
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Štěpánov
 Hoješín
 Chlum
 kutiště Poperk
 Hrádek u Podmok
 Klokočov
 Žižkova mohyla
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 Smrčany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 Lipka
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Skuhrov u Havlíčkova Brodu
Rubešovo náměstí 173
580 01 Havlíčkův Brod 1
Tel: 569 427 707
http://www.farnosthb.cz
farnosthb@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14007
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama