Kostel sv. Mikuláše pochází z první pol. 14. stol. Věž přistavěna r. 1811. Jednolodní, původně gotický kostel obdélného půdorysu. Odsazený polygonální závěr a přízemní sakristie. Hranolovitá věž s cibulovitou bání. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše ve Skuhrově
© Pavel Vítek 09/2018
Skuhrov leží 12 km západně od Chotěboře a 10 km severně od Havlíčkova Brodu. Okrajem obce vede silnice I/38 Kolín – Havlíčkův Brod – Jihlava. Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Autobusy je spojení s Habry a Havlíčkovým Brodem. Chrám sv. Mikuláše stojí uprostřed obce na malém návrší a je obklopen hřbitovem.
Pavel Vítek, 28.9. 2018
popis

Kostel s odsazeným polygonálním závěrem a přízemní sakristií má v západním průčelí předsazenou třípatrovou hranolovitou věž s cibulovitou bání. Na třech stranách je v každém patře okno s dřevěnou žaluzií. Okno půlkruhem uzavřené s profilovanou šambránou. Na třech stranách hned pod římsou plechové ciferníky, každé patro odděleno jednoduchou římsou. Presbyterium pětiboké, na severu k němu přiléhá sakristie. Nad presbyteriem oplechovaný sanktusník s křížem. Jižní gotický portál je zazděn. Loď plochostropá, kněžiště má paprskovitou žebrovou klenbu, spočívající na konzolách. Sakristie má valenou klenbu. Na západní straně vchod do lodi kostela dvoukřídlými palubkovými dveřmi v žulovém rovném ostění s jednoduchým páskem. Vpravo v klenbě nika. Loď kostela čtvercového půdorysu s rovným stropem. Podlaha žulová. Po obou stranách lodi dvě okna s klenutou nikou. Sakristie zaklenuta valenou klenbou na čtvercovém půdorysu. Na…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.9. 2018

historie

První písemná zmínka o vsi Skuhrov je z roku 1352. Kostel sv. Mikuláše pochází z první poloviny 14. století. Pozdější úpravy proběhly v letech 1693 a 1727. Věž přistavěna roku 1811. Jednolodní, orientovaná stavba, původně gotický kostel obdélného půdorysu, je situována na mírném návrší uprostřed návsi. Kostel je významný především svojí gotickou stavební etapou. Křtitelnice kamenná ze 17. století.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 28.9. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Skuhrov

Místa v okolí

 poštovní stanice
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Zboží
 Ronovec
 Rozsochatec
 Bačkov
 Nejepín
 Habry
 židovský hřbitov
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 stará radnice
 městské opevnění
 Malinův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Havlíčkův dům
 morový sloup
 Hnátův kámen
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 Sklo a kámen
 židovský hřbitov
 bývalý špitál
 mariánský sloup
 Chotěboř
 Hadrburg
 Lipnice
 Kvasetice
 kostel sv. Martina
 poutní kaple sv. Anny
 Česká Bělá
 Kroměšín
 Sokolov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Úhrov
 Libice nad Doubravou
 Červenice
 kostel sv. Jiljí
 Věž
 Maleč
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Štěpánov
 Hoješín
 Chlum
 kutiště Poperk
 Hrádek u Podmok
 Klokočov
 Žižkova mohyla
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Lipka
 Přibyslav
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Skuhrov u Havlíčkova Brodu
Rubešovo náměstí 173
580 01 Havlíčkův Brod 1
Tel: 569 427 707
http://www.farnosthb.cz
farnosthb@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14007
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama