Zámek byl původně tvrzí založenou pány z Nebílova poprvé zmiňovanou r. 1673. V r. 1706 byla přestavěna na barokní zámek stavitelem Jakubem Augustonem dle návrhu architekta J. L. Hildebrandta. V letech 1785–1789 byl zámek rekonstruován a opraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Státní zámek Nebílovy byl zrekonstruován a otevřen pro veřejnost v roce 1998. Zámek je řešen formou dvou protilehlých objektů svírajících čestný dvůr. Čelní, barokní budova, má ve středu věž s cibulovou bání. Jádro zadní dosud nezrekonstruované části zámku tvoří renesanční tvrz. V přední části zámku je expozice dobových interiérů. Květiny jsou hlavním motivem výzdoby, obrazů, grafik, intarzií nábytku, porcelánu i benátských lustrů ze štípaného skla. V části zadního traktu je hasičské muzeum.
28.7. 2003
historie

Nebílovy se poprvé připomínají r. 1327, kdy se jako jejich majitel uvádí Racek z Nebílova, jehož předky byli pravděpodobně bratři Drslav a Sazim z Vejprnic (1235 - 1245). V druhé polovině 14. století se o Nebílovy dělili bratři Racek a Vilém z Nebílov. Racek vyženil s manželkou Annou blízké Netunice a jeho syn Vilém založil rod Netunických z Nebílova. Na počátku 15. století drželi zdejší statek Nebílovští z Drahobuze. V r. 1544 vlastnil Nebílovy Vojtěch, který měl tři dcery, z nichž je získala Mariána, provdaná za Ladislava Běšína z Běšin. V poslední čtvrtině 16. století držel Nebílovy Jan Hradištský z Hořic, kterému připadlo blízké vlčtejnské panství. Po jeho smrti je zdědila manželka Anna z Michnic, jež statek prodala r. 1604 Mariáně Kokořovcové ze Svárova na Šťáhlavech. Tehdy byly Nebílovy poprvé spojeny se Šťáhlavami. Po Mariánině smrti r. 1624 se její synové o majetek rozdělili…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (III – Sev. Čechy); Anděl, R., Dr. CSc., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1984, 9.11. 2003

Půdorys místa

Podélný řez a půdorys, Zdivo spojující starou renesanční část s novou částí na východní straně(na půdorysu dole) se nedochovalo.
© podle Jiřího Hilmera
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nebílovy

Místa v okolí

 Netunice
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 Štěnovice
 Řenče
 Hluboká
 Radyně
 Kožich
 židovský hřbitov
 Pokonice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Lukavice
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Chlumčany
 Kozel
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 synagoga
 Litice
 mlýn Lopata
 židovský hřbitov
 Lopata
 Neslívy
 Hradiště
 Příchovice
 kostel sv. Prokopa
 Tyršův most
 Újezd
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 kostel sv. Matěje
 Chocenice
 Chocenice
 Skála
 Lázně Letiny
 Skočice
 Lužany
 Javor
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple U Ježíška
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Šťastná věž
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Betlémská kaple
 Halter Valley
 Černá věž
 Velká synagoga
 kostel sv. Václava
 Pivovarské muzeum
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Chejlava
 kostel sv. Prokopa
 Mydlná
 Přestavlky
 Červený Hrádek
 Veselá
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Kunčin Hrádek
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Kotel
 Chlum u Plzně
 Klabava
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Prádlo
 kaple sv. Anny
 Roupov
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Poustevna
 Křimice
 Fitzova vila
 Černá mohyla
 městské opevnění
 kašna
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Červené Poříčí
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 kaple
 kaple sv. Markéty
 křížová cesta
 Zelená Hora
 židovský hřbitov
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
Kontaktní informace
NPÚ - správa zámku Nebílovy
Milan Fiala, kastelán
Nebílovy 1
332 04 Nezvěstice
Tel: (+420) 377 917 090
http://www.zamek-nebilovy.cz
nebilovy@plzen.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 879
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama