Zřícenina hradu založeného Heřmanem z Litic zřejmě v letech 1367–77 na místě pravěkého sídliště. R. 1397 dobyt královským vojskem. Zanikl po čtyřměsíčním obléhání Habarta Maršíka z Hrádku a Lopaty husitskými vojsky v letech 1432–33.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 11/2020
Vláčkem do zastávky vlaku Kornatice rybník, kde je skvělé malé tábořiště (neveřejné) a koupáníčko. Poté se vydejte po trati ve směru na Štáhlavice až dojdete ke žluté turistické značce, ta vás zavedek modré a ta ke zřícenině hradu. Od zastávky je to slabý kiláček.
28.5. 2002
historie

Založení hradu Lopata se datuje do 40. let 14. století pány z Litic. Jméno hradu postaveného na buližníkovém suku vzniklo pravděpodobně podle tvaru hradní skály a poprvé se v pramenech ozývá roku 1377, kdy se Rausův syn Heřman píše z Lopaty. V dubnu roku 1397 se Heřman naposledy nazývá pánem na Lopatě a v prosinci téhož roku již byla Lopata obležena královským hejtmanem Prokopem. Hradu se totiž nejspíše lstí zmocnili lapkové, loupící na cestách v okolí. Možná, že dokonce i pan Heřman s nimi byl nějakým způsobem spolčen, neboť když královští hrad opanovali, nebyl navrácen Heřmanovi z Litic, ale stal se majetkem panovníka. Král Václav IV. daroval hrad Lopatu roku 1401 Maršíkovi z Hrádku, za pomoc, kterou mu poskytl jako purkrabí Domažlic. Tehdy bránil v postupu Ruprechtu Falckému do Čech, který následoval po zbavení Václava IV. německého trůnu. Ten žil ještě roku 1424 a se svými syny Janem a Habartem, bojoval…  číst dále

WEB, 29.7. 2002

Půdorys místa

Plán hradu, Lopata. Plán hradu (podle D. Menclové).
Durdík T., Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000, str. 347, obr. 743
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 14. století

  Založení hradu Lopata pány z Litic

 • 1377

  První zmínky o hradu kdy se Rausův syn Heřman píše z Lopaty.

 • duben 1397

  Heřman se naposledy nazývá pánem na Lopatě a v prosinci téhož roku již byla Lopata obležena královským hejtmanem Prokopem.

 • 1401

  Král Václav IV. daroval hrad Lopatu Maršíkovi z Hrádku, za pomoc, kterou mu poskytl jako purkrabí Domažlic.

 • 27. říjen 1432

  Hrad je dobýván pomoci dělostřelby. Pevný hrad byl ale úspěšně hájen a proto se husité rozhodli posádku vyležet.

 • únor 1433

  Byl zvrat v obléhání, kdy strádající obránci sami hrad v noci zapálili a pokusili se probít z obklíčení.

 • 19. století

  Hrabě Arnošt František z Valdštejna pověři F.X. France, aby začal systematický výzkum hradu Lopaty.

 • 1888

  Byly vykopány zbytky impozantního gotického portálu, který byl s doplněnými kusy znovu postaven na jeho bývalém místě v roce 1888.

 • 2020

  Z hradu zůstaly drobné fragmenty zdí a přístupový most jeví známky hniloby a propadlých několika schodnic.

Komentáře

17.6.2009 12:11 Vít
Já vím že pana Zanyho asi furt někdo opruzuje kvůli zakládání nových míst ale já jsem vložil od 24.4. 2008 vše, co se píše na vašich stránkách že je nutno !!! Fotky jsou, GPS, popis a taky to že tam byla úzkokolejka na dřevo (s mostem přes potok), náhony na pohon pily (i staří jí říkají pila) tudíž není sporu že to byla pila a ne \"mlýn\" jak ji pojmenoval... je toho vícero, na stránce si můžete i všimnout všech smajlíků co značí že je tam vše potřebné. Od založení té stránky se nic nestalo! to je těch informací tak málo aby nebylo jasné že je to to a né ono? Dokonce nejsem sám kdo tady přispívá a nejsem občasný návštěvník - už tady o tom mluvíme nechutně dlouho a když se to neuveřejní tak to tam shnije a spadne!
A odpovědi :

náplň našeho serveru tvoříte především vy, návštěvníci. Pokud zde něco postrádáte, nic vám nebrání vyfotit, napsat text a vložit je na náš server. redakce
19.3. 2008 01:08, Pavel Zany Komárek, korektor


furt ale člověk co zadá \\\"lopata\\\" najde hrad a žádnej odkaz... aspoň něco co sem napsal k tý PILE, dal sem i pár fotek a furt nic ?
16.6. 2008 19:44, vít

---
to je přeci úplně zbytečné něco posílat když má tak dvacet fotek určitě , dokonce to není ani tak složité tam dojet! Jestli okolo toho vedou asi tři turistické stezky tak to nebude tak bezvýznamný ! Všude tam jsou po okolí naučný cedule stezky F.X. France nebo jak se ten zahradník jmenoval a a upozorňuje se na věci který už nejsou vidět nebo je tam \"teréní náznak\" a starý rybník s jezem a náhony ,vybetonovaná vpusť uprostřed louky kde to nečekáte tu není -- lidi vokolo toho choděj a neví co to je, nezajímá je to, nic o tom nechtějí vědět, neprohlídnou si ani okolí a částečně i kvůli této stánce která je mimochodem asi nejlepší co se obsahu týče na českém internetu!

.....nic vám nebrání vyfotit, napsat text a vložit je na náš server. redakce
19.3. 2008 01:08, Pavel Zany Komárek, korektor

Bráníte nám vy!


9.8.2009 11:43 Vít
víte ono jde o to že kdyby se to zveřejnilo aspoň v okleštěné formě na stránce Lopaty, tak by možná někdo vzpoměl na něco co se toho týká - vím že se cítíte dotčeně ale docela tak nemáte pravdu že by se podobných míst našli stovky - považujete to za zcela nevýznamnou věc, budiž terréní náznaky jsou asi kdekomu milejší - když po půl roce pořád jmenujete pilu mlýnem tak je zcela zřejmé že vás to ani nezajímá! skutečně je tam turistická trasa kvůli něčemu jinému ale kopíruje areál a i v některých mapách je zmínka... kupříkladu Skalický lom také není nic světoborného ale je to tady ... je asi více významný...
4.8.2009 22:43 Pavel Zany Komárek, korektor
O žádných fotkách pana Rumeše nevím. Ani vaše snímky nemají zrovna příliš dobrou kvalitu, vypadají jako z mobilu... Z vámi doposud vložených informací jsem zatím nenabyl dojmu, že by toto místo bylo tak zajímavé, za jaké ho zřejmě považujete vy. Podobných pil, mlýnů a jiných hospodářských areálů jsou u nás stovky či tisíce a náplň našeho serveru je primárně zaměřena na jiný druh míst. Stejně to zřejmě vidí i ostatní, kteří by toto místo mohli zveřejnit, jinak by to už dávno udělali, já nejsem zdaleka jediný, kdo to může udělat. Těžko nás také můžete obviňovat, že jsme příčinou nezájmu veřejnosti natož z toho, že by snad uveřejnění zde mělo nějak změnit neutěšený stav místa, na to nás až příliš přeceňujete. Ani to, že kolem místa vedou tři turistické cesty nevypovídá nic o jeho kvalitách, ty cesty tam jsou zjevně ze zcela jiného důvodu.
8.7.2009 14:23 vít
pro zájemce o to jak to tam v současnosti vypadá jsem nafotil toto ... (sem to dávat nebudu pro neschopnost admina) --- http://thebadscotch.rajce.idnes.cz/Pila_u_Lopaty/
17.6.2009 12:22 vít
mimochodem to jsou všechny fotky co jsem posílal? a co posílal p. Rumeš?
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Milínov

Místa v okolí

 mlýn Lopata
 Neslívy
 Kozel
 Javor
 Nezvěstice
 Mydlná
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Veselá
 Pokonice
 Kotel
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 děkanství
 Šťastná věž
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Radyně
 Vlčtejn
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Džbánek
 kostel sv. Josefa
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Mirošov
 Homberk
 Dvorec
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 radnice
 kašna
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 kaple
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Klabava
 Hradiště
 křížová cesta
 Nebílovy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Netunice
 Mítov
 židovský hřbitov
 Švédský most
 Drštka
 synagoga
 Kokšín
 Mítovský mlýn
 Štěnovice
 vodní hamr
 Hluboká
 Kamýk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Červený Hrádek
 Osek u Rokycan
 Bílá vila
 Chocenice
 Kožich
 Chocenice
 Bílý mlýn Kepka
 Na Skále
 Řenče
 Chejlava
 Tyršův most
 Vimberk
 Chlum u Plzně
 Strašná skála
 Bušovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Litice
 Západočeské muzeum
 kostel sv. Prokopa
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Pivovarské muzeum
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Věžka
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Dolanský Mlýn
 Kunčin Hrádek
 Čertův mlýn
 kostel Všech svatých
 Lázně Letiny
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 židovský hřbitov
 Újezd
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Matěje
 kolomazná pec
 Skála
 kostel sv. Štěpána
Základní informace místa
ID místa: 208
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama