Hrad založil pravděpodobně Heřman z Homberka z rozrodu Buziců, připomínaný v r. 1284. V zimě 1406/07 byl hrad dobyt královským vojskem jako potrestání za loupeže. V 70. letech 15. stol. je hrad popisován již jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Od jihovýchodu
Těsně vlevo okraj příkopu, vedle vrchol skály, horní oddělení a vpravo svažující se skalní bariéra.
© Luděk Pitter 02/2007
Hrad Homberk stával v místě dnešní Vísecké skály. Pojedete-li z Příkosic na Vísky po místní komunikaci, odbočíte na křižovatce vpravo směr Vísky a asi po 500 m bude po pravé straně polní cesta, kterou nemůžete přehlédnout. Stojí u ní křížek. Touto cestou, která mírně stoupá se dáte k lesu. Asi 50 m od místa, kde po levé straně cesty začne les, je pěšina. Ale pokud na začátku lesa v prvních 50ti m odbočíte doleva kdekoliv, dojdete po 200 m ke skále.
L.P., 19.2. 2007
historie

Ve 13. století, kdy rod Buziců erbu sviní hlavy kolonizoval západní výběžky Brd, si jedna jeho větev vybrala právě Víseckou skálu z staveniště svého hradu. Hrad byl pojmenován podle tehdy panující rytířské módy německy Hohenberk, což ve volném překladu znamená hrad na vysoké skále. Počeštěním cizího jména pak vznikl název Homberk. Poprvé se jméno hradu objevuje v predikátu Heřmana z Homberka, jmenovaného roku 1284 mezi pány, kteří stáli proti Závišovi z Falkenštejna. Heřman z Homberka je dále zmiňován v listině z roku 1298 týkající se podacího práva k jednomu z pražských kostelů a ještě jednou roku 1315 spolu s Vilémem Zajícem z Valdeka a Protivou z Rožmitálu, kdy stál na straně krále v jeho rozepři s Jindřichem z Lipé. Historie hradu a jeho pánů je velmi bohatá a proto se přesuneme o několik desetiletí dopředu. Na podzim roku 1406 dal král Václav lV. rozkaz oblehnout hrad, jelikož…  číst dále

20.9. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle P. Rožmberského a M. Novobilského (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Vísky

Místa v okolí

 Drštka
 kostel sv. Václava
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Dvorec
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Mydlná
 Javor
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mítov
 Švédský most
 Veselá
 vodní hamr
 Lopata
 Kotel
 Neslívy
 Vimberk
 Na Skále
 Tři Trubky
 Kozel
 Hengst
 Žákava
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Chlukov
 kostel Všech svatých
 kaple
 Fitzova vila
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Rokycany
 masné krámy
 děkanství
 Pokonice
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Strašná skála
 křížová cesta
 kostel sv. Vavřince
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Strašice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Třemšín
 Třemšín
 Šťáhlavy
 synagoga
 Hradiště
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Vlčtejn
 Klabava
 Kamýk
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Dožice
 Osek u Rokycan
 Starý Smolivec
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Radyně
 Chocenice
 Chocenice
 Kokotsko
 Hvožďany
Základní informace místa
ID místa: 457
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama