Hrad založil pravděpodobně Heřman z Homberka z rozrodu Buziců, připomínaný v r. 1284. V zimě 1406/07 byl hrad dobyt královským vojskem jako potrestání za loupeže. V 70. letech 15. stol. je hrad popisován již jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Od jihovýchodu
Těsně vlevo okraj příkopu, vedle vrchol skály, horní oddělení a vpravo svažující se skalní bariéra.
© Luděk Pitter 02/2007
Hrad Homberk stával v místě dnešní Vísecké skály. Pojedete-li z Příkosic na Vísky po místní komunikaci, odbočíte na křižovatce vpravo směr Vísky a asi po 500 m bude po pravé straně polní cesta, kterou nemůžete přehlédnout. Stojí u ní křížek. Touto cestou, která mírně stoupá se dáte k lesu. Asi 50 m od místa, kde po levé straně cesty začne les, je pěšina. Ale pokud na začátku lesa v prvních 50ti m odbočíte doleva kdekoliv, dojdete po 200 m ke skále.
L.P., 19.2. 2007
historie

Ve 13. století, kdy rod Buziců erbu sviní hlavy kolonizoval západní výběžky Brd, si jedna jeho větev vybrala právě Víseckou skálu z staveniště svého hradu. Hrad byl pojmenován podle tehdy panující rytířské módy německy Hohenberk, což ve volném překladu znamená hrad na vysoké skále. Počeštěním cizího jména pak vznikl název Homberk. Poprvé se jméno hradu objevuje v predikátu Heřmana z Homberka, jmenovaného roku 1284 mezi pány, kteří stáli proti Závišovi z Falkenštejna. Heřman z Homberka je dále zmiňován v listině z roku 1298 týkající se podacího práva k jednomu z pražských kostelů a ještě jednou roku 1315 spolu s Vilémem Zajícem z Valdeka a Protivou z Rožmitálu, kdy stál na straně krále v jeho rozepři s Jindřichem z Lipé. Historie hradu a jeho pánů je velmi bohatá a proto se přesuneme o několik desetiletí dopředu. Na podzim roku 1406 dal král Václav lV. rozkaz oblehnout hrad, jelikož…  číst dále

20.9. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle P. Rožmberského a M. Novobilského (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Vísky

Místa v okolí

 Drštka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Dvorec
 Pouskův mlýn
 Mydlná
 Těnovice
 Šťastná věž
 Kokšín
 Javor
 pivovar
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Mítov
 židovský hřbitov
 Mítovský mlýn
 Veselá
 Švédský most
 vodní hamr
 Kotel
 Lopata
 mlýn Lopata
 Neslívy
 Vimberk
 Na Skále
 Tři Trubky
 Kozel
 Žákava
 Hengst
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 Chlukov
 kostel Všech svatých
 kaple
 Fitzova vila
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 Pokonice
 křížová cesta
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Strašná skála
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Strašice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Třemšín
 Třemšín
 synagoga
 Šťáhlavy
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčtejn
 Klabava
 Kamýk
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Dožice
 Osek u Rokycan
 Starý Smolivec
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Radyně
 Chejlava
 Chocenice
 Chocenice
 Kokotsko
 Hvožďany
 Bílá vila
 Bílý mlýn Kepka
Základní informace místa
ID místa: 457
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama