Ve vsi založena v 15. stol. za Ondřeje Řesanického z Kadova tvrz. Na počátku 18. stol. postaven barokní zámek, který byl po roce 1945 upravován.
Hlavní obrázek místa
Od jihovýchodu
© Luděk Pitter 05/2007
Obec Starý Smolivec leží při severovýchodním okraji oblasti s mnoha rybníky patřícími ke Lnářům a Blatné, na pomezí Plzeňského, Středočeského a Jihočeského kraje. Nevede přes něj v současné době žádný významný silniční tah a tak zde většinou panuje ticho a klid. Přibližně uprostřed obce stojí barokní zámek z 18. stol., ve kterém je dnes provozován hostinec.
L.P., 7.6. 2007
popis

V přízemí zámku se dodnes zachovaly valené klenby s výsečemi. Patro je plochostropé. V přízemí zámku byla mešní kaple Povýšení sv. Kříže, zaklenutá, s malbou Povýšení sv. Kříže.

L.P., 7.6. 2007

historie

Obec Starý Smolivec byla roku 1413 připojena k řesanickému zboží a později k bezděkovskému zboží. Za Ondřeje Řesanického z Kadova zde byla postavena tvrz. Jeho dcera Zuzana se provdala za Jana Lipovského z Lipovic a jejich potomci zde sídlili téměř do konce 17. stol. Roku 1697 koupil ves Jiří Vojtěch Janovský z Janovic a připojil ji k oseleckému panství. Dnešní zámek je pokládán za barokní stavbu z počátku 18. stol. Ještě do roku 1910 si zámek zachoval svůj vzhled. Po roce 1945 byl zámek přestavěn a nejprve sloužil jako družstevní „škola práce“. Později byl upraven na ubytovnu a hostinec. Tyto úpravy jej změnili takřka k nepoznání.

L.P. (Found K., Karel T., Jižní Plzeňsko II, Historicko-turistický průvodce č. 13, Nakladatelství českého lesa, 2000), 7.6. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Starý Smolivec

Místa v okolí

 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Hvožďany
 Třemšín
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Hengst
 synagoga
 Na Skále
 Strašná skála
 Životice
 Lnáře
 kaple sv. Vojtěcha
 Hrádek
 Podhůří
 socha sv. Barbory
 radnice
 Mítov
 kostel sv. Vavřince
 Řesanice
 Tchořovice
 Oselce
 kostel sv. Ondřeje
 Pole
 kostel sv. Václava
 Zelená Hora
 Pouskův mlýn
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Markéty
 Těnovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Chanovice
 Hostišovice
 Kadov
 židovský hřbitov
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Defurovy Lažany
 pivovar
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Ženatý dub
 kaple Božího hrobu
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 Křikava
 mariánský sloup
 Poustevna
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 parostrojní lihovar
 Homberk
 Uzeničky
 Hůrka u Vranovic
 silniční most
 Březnice
 Prádlo
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Buzice
 Vysoká u Příbramě
 Škvořetice
Kontaktní informace
Starý Smolivec 1
Mladý Smolivec
335 01 Nepomuk 1

Vlastník:
Obec Mladý Smolivec
335 01 Mladý Smolivec 95
Základní informace místa
ID místa: 5321
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama