Velká kamenná budova tvrze nad řekou Úslavou s patrnými zazděnými renes. okny. První zmínka z r. 1350, kdy byla ves rozdělena a v jedné části stála tvrz. Po r. 1380 patřila Žákavcům ze Žákavy, v letech 1382-1453 pak rodu z Pokonic. V r. 1605 Žákava připojena k panství Štáhlavy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na celou budovu bývalé sýpy (tvrze)
© Petr Nožička 04/2016
První zmínka je z roku 1350, kdy část vsi i s kostelem patřila pánům z Litic, v druhé části stála tvrz. Po roce 1380 má celá ves stejného majitele, rod Žákavců ze Žákavy. V roce 1360 drží ves člen tohoto rodu Oldřich, který je ve službách Rožmberků. Ten v roce 1382 kupuje Pacelice, Ondřej Žákavec kupuje Skvořetice a prodává Žákavu Aleši z Pokonic. Jindřich Žákavský počátkem 15. století kupuje Lažany. Tímto se rod přesouvá na Prácheňsko a dále se uvádí jako Žákavští z Lažan. Rod vymírá roku 1681. Pokoničtí sídlili na tvrzi až do Mikuláše z Dlouhé Vsi, který v roce 1453 kupuje statek Poříčí, na který přesídlil. Roku 1601 je Žákava připojena ke šťáhlavskému panství, ale už v roce 1603 se znovu osamostatňuje, kdy jej získává jako věno od manžela Marjana Kokořovcová ze Svárova. V roce 1605 byla Žákava opět připojena ke Štáhlavům.
Petr Nožička, čerpáno z: Karel Tomáš, Luděk Krčmář, Panská sídla západních Čech (Plzeňsko), Kol.autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 10.10. 2016
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žákava

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Pokonice
 Nezvěstice
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 mlýn Lopata
 Lopata
 kostel sv. Martina
 Kozel
 Neslívy
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Šťáhlavy
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Hradiště
 kostel sv. Vojtěcha
 Spálené Poříčí
 Džbánek
 Javor
 Šťastná věž
 Nebílovy
 Radyně
 Mydlná
 Netunice
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Hluboká
 kostel sv. Václava
 Kožich
 Chocenice
 Veselá
 Chocenice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Mítov
 Kotel
 židovský hřbitov
 Řenče
 Chejlava
 synagoga
 Mítovský mlýn
 Homberk
 Štěnovice
 Kokšín
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Dvorec
 Na Skále
 Strašná skála
 Fitzova vila
 Klabava
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kaple
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Černá mohyla
 Rokycany
 kostel sv. Václava
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 židovský hřbitov
 Drštka
 boží muka
 Újezd
 křížová cesta
 Prádlo
 Dolní Lukavice
 kaple sv. Markéty
 Poustevna
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 Tyršův most
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Švédský most
 Červený Hrádek
 Zelená Hora
 Litice
 vodní hamr
 sousoší Piety
 boží muka
 pamětní kámen
 Skála
 Příchovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Pivovarské muzeum
 kostel sv. Jiří
 Dožice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Vimberk
 kostel sv. Jiljí
 Čertova Kazatelna
 Radčice
Základní informace místa
ID místa: 13050
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama