Železná rozhledna (35 m, 584 m n. m.) je již třetí rozhlednou na vrchu Kožich. R. 1865 zde byla postavena první dřevěná vyhlídka (4 m) s výškovým bodem, r. 1934 nová triangulační stanice (23 m) s vyhl. plošinou. R. 2007 zde byl postaven vysílač mobilního operátora, který slouží také jako rozhledna.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 08/2013
Na Obecním úřadě Řenče je možno zakoupit pohledy rozhledny s jejím razítkem.
http://www.rence.cz, 15.10. 2013
historie

Železná rozhledna (35 m, 584 m n. m.) stojí na vrchu Kožich. Již roku 1865 byl na zdejším vrchu zřízen první výškový bod s dřevěnou kuželovitou vyhlídkou, vysokou 4 m. Dřevěná stavba po čase zanikla. Roku 1934 byla zřízena nová triangulační stanice, která byla vysoká 23 m a byla postavena nákladem ministerstva financí. Rozhledna sestávala ze čtyř sloupů postavených do čtverce, mezi kterými byla plošina se stolečkem a dvěma sedačkami z prkýnek. Věž byla postavena nad velkým kamenem, žulovým kvádrem, s bodem pro zeměměřiče. Po roce 1968 byl zdejší prostor využíván vojáky. Pod skálou, na které stála rozhledna, vykopali vojáci bunkr a vybudovali zde odpalovací rampy. Druhá rozhledna také časem zanikla. Třetí rozhledna, tentokrát železná, zde byla postavena primárně jako vysílač mobilního operátora roku 2007 firmou Vodafone. Součástí vysílače je vyhlídková plošina ve výšce 24 m. Pro veřejnost byla rozhledna otevřena roku 2008. Provozovatelem vyhlídky je obec…  číst dále

E.H. podle http://www.rence.cz; http://rozhledny.webzdarma.cz; http://www.rozhlednovymrajem.cz, 4.9. 2013

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Řenče

Místa v okolí

 Hluboká
 Řenče
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Újezd
 Netunice
 kostel sv. Matěje
 Chocenice
 Chocenice
 Vlčtejn
 Nebílovy
 Skála
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Příchovice
 boží muka
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 Pokonice
 kostel sv. Martina
 Džbánek
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Lužany
 Nezvěstice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Prádlo
 Měčín
 kostel sv. Prokopa
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 Poustevna
 Potenštejn
 Žinkovy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chlumčany
 Štěnovice
 kaple sv. Markéty
 Radyně
 Šťáhlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Kozel
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 mlýn Lopata
 Zelená Hora
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Lopata
 Šťastná věž
 kaple sv. Vojtěcha
 Červené Poříčí
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Neslívy
 Zelenohorská pošta
 dům U České lípy
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Víta
 Těnovice
 kostel sv. Vavřince
 Pouskův mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jiljí
 Přestavlky
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Halter Valley
 Javor
 Předslav
 Němčice
 fara
 kostel sv. Václava
 Měcholupy
 radnice
 kaple sv. Vojtěcha
 Švihov
 Litice
 Mydlná
 Kokšín
 Veselá
 Komošín
 Dolany
Základní informace místa
ID místa: 11331
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama