Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Seči doložen od r. 1384. Barokně znovu postaven r. 1691 při zachování původních částí. Přestavěn r. 1737 a upravován r. 1882. Vnitřní vybavení vesměs barokní z doby přestavby r. 1737. Nyní filiální kostel ve farnosti Blovice.
Hlavní obrázek místa
Seč - kostel
© Jiří Špaček, 09/2016
Nevelká obec Seč, která má nyní asi 300 obyvatel, je prvně zmiňována r. 1319. Leží na Podhrázském potoce, levém přítoku Úslavy, který v obci napájí rozlehlý Mlýnský rybník. Obec se nachází v prostoru mezi silnicí I/20 spojující Plzeň a Nepomuk a silnicí II/178 do blízkých Blovic. Prochází jí žlutá turistická trasa ze Spáleného Poříčí na Bzí a trasa naučné stezky "Blovickem pěšky i na kole". Kostel Nanebevzetí Panny Marie, doložený od 14. století, se nachází v dolní části centra obce.
27.9. 2016
historie

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Seči je doložen od r. 1384. Nově byl postaven barokně r. 1691, přičemž bylo patrně zachováno původní obvodové zdivo presbytáře a některé druhotně použité kamenické články. Zachována byla i starší věž (zvonice) po jeho severní straně, která podle průzkumu vznikla kolem r. 1540. Kostel byl částečně přestavěn ještě r. 1737 a upraven r. 1882. Ve 20. století chátrající stavba byla r. 2016 opatřena novou fasádou. Kostel je v současné době jednolodní stavba s trojboce uzavřeným presbytářem, k němuž z jihu přiléhá sakristie a ze severu hranolová věž. Po obou stranách východní části lodi jsou protějškové kaple. Hlavní průčelí je ploché a završené lichoběžníkovým štítem s jehlanci a sochou Immaculaty ve středové nice. Presbytář, loď a boční kaple jsou zaklenuty valeně s výsečemi na pásech. V lodi o čtyřech klenebních polích jsou plochá štuková zrcadla a kruchta. Zařízení…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980), 27.9. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Seč

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Vlčtejn
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Hluboká
 Pokonice
 Chocenice
 Chocenice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Kožich
 Nezvěstice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Netunice
 kostel sv. Prokopa
 Řenče
 Nebílovy
 Lázně Letiny
 židovský hřbitov
 Džbánek
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Lopata
 Kozel
 Újezd
 Prádlo
 Pouskův mlýn
 Šťáhlavy
 Těnovice
 Neslívy
 kostel sv. Vojtěcha
 Poustevna
 kostel sv. Matěje
 kaple sv. Markéty
 Javor
 Radyně
 kostel sv. Václava
 Zelená Hora
 židovský hřbitov
 Mítov
 Skála
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Potenštejn
 Strašná skála
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 Mydlná
 Na Skále
 Žinkovy
 kostel sv. Vavřince
 Zelenohorská pošta
 Štěnovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Příchovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Veselá
 Měčín
 Homberk
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 Chlumčany
 Kotel
 Skočice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Dožice
 Dvorec
 Litice
 Tyršův most
 Drštka
 kostel sv. Václava
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Životice
 Švédský most
 vodní hamr
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Blovice
Americká 53
336 01 Blovice
Tel: 777 275 174
Základní informace místa
ID místa: 13119
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama