Velký novogotický kostel z bílých cihel byl postaven v letech 1901-1902 a nahradil několikrát přestavovaný gotický kostel zničený požárem r. 1898. Vybavení pochází z doby stavby. Od r. 2015 je kostel v majetku obce a využíván pro kulturní účely. Mše pouze o pouti.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Špaček 07/2016
Nevelká obec Mešno, která je prvně doložena r. 1352, má dnes jen kolem 80 obyvatel. Prochází jí úsek silnice II/117 spojující města Mirošov a Spálené Poříčí. Mešno má také železniční zastávku na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic. Dominantu obce představuje zdaleka viditelná vysoká věž novogotického kostela Nejsvětější Trojice.
15.7. 2016
historie

Kostel hrál v dějinách Mešna, tak jako jinde v historii vesnic, významnou úlohu. Rokem 1352 se začínají objevovat první zmínky o něm. Kdo jej založil a kdy byl vystavěn, není však známo. Původní gotický kostel byl v roce 1738 barokně přestavěn. Po požáru dne 2. května 1898 byl však zcela zničen. Na jeho místě pak byl postaven kostel nový. Na stavbu byly použity bílé cihly. Položení základního kamene se datuje na září 1901. Stavba kostela byla dokončena a vysvěcena 9. 11. 1902 pražském arcibiskupem Lvem kardinálem Skrbenským. Velký a výstavný kostel je postaven v poměrně čistém novogotickém slohu včetně detailů. Slohově jednotné je i dochované zařízení kostela z doby výstavby. Kostel zhodnocuje doložený projektant Arnošt Živný (1841-1913) z Prahy, ředitel dostavby chrámu sv. Víta a jeden z největších znalců historických slohů u nás. Úzká vazba na chrám sv. Víta není náhodná. Mešno, jež bylo součástí panství Spálené…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Mešno), 4.8. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mešno

Místa v okolí

 Mydlná
 Javor
 Homberk
 Šťastná věž
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 pivovar
 Těnovice
 Spálené Poříčí
 Pouskův mlýn
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 mlýn Lopata
 Neslívy
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Kotel
 Drštka
 Kozel
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Mítov
 Kokšín
 Mítovský mlýn
 Pokonice
 Švédský most
 vodní hamr
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 synagoga
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Vlčtejn
 Hradiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Na Skále
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 Klabava
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Strašná skála
 Džbánek
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Tři Trubky
 Osek u Rokycan
 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Hengst
 Strašice
 Chejlava
 Chocenice
 Chocenice
 Nebílovy
 Kokotsko
 Netunice
 Hluboká
 Třemšín
 Třemšín
 Bílá vila
 Dožice
 Kožich
 Bílý mlýn Kepka
 Červený Hrádek
 Starý Smolivec
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 Hvožďany
 Čertův mlýn
Kontaktní informace
Obecní úřad Mešno
Mešno 29
338 43 Mirošov
Tel: 371 120 950
http://www.mesno.cz
obec@mesno.cz
Základní informace místa
ID místa: 12943
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama