Velký novogotický kostel z bílých cihel byl postaven v letech 1901-1902 a nahradil několikrát přestavovaný gotický kostel zničený požárem r. 1898. Vybavení pochází z doby stavby. Od r. 2015 je kostel v majetku obce a využíván pro kulturní účely. Mše pouze o pouti.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Špaček 07/2016
Nevelká obec Mešno, která je prvně doložena r. 1352, má dnes jen kolem 80 obyvatel. Prochází jí úsek silnice II/117 spojující města Mirošov a Spálené Poříčí. Mešno má také železniční zastávku na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic. Dominantu obce představuje zdaleka viditelná vysoká věž novogotického kostela Nejsvětější Trojice.
15.7. 2016
historie

Kostel hrál v dějinách Mešna, tak jako jinde v historii vesnic, významnou úlohu. Rokem 1352 se začínají objevovat první zmínky o něm. Kdo jej založil a kdy byl vystavěn, není však známo. Původní gotický kostel byl v roce 1738 barokně přestavěn. Po požáru dne 2. května 1898 byl však zcela zničen. Na jeho místě pak byl postaven kostel nový. Na stavbu byly použity bílé cihly. Položení základního kamene se datuje na září 1901. Stavba kostela byla dokončena a vysvěcena 9. 11. 1902 pražském arcibiskupem Lvem kardinálem Skrbenským. Velký a výstavný kostel je postaven v poměrně čistém novogotickém slohu včetně detailů. Slohově jednotné je i dochované zařízení kostela z doby výstavby. Kostel zhodnocuje doložený projektant Arnošt Živný (1841-1913) z Prahy, ředitel dostavby chrámu sv. Víta a jeden z největších znalců historických slohů u nás. Úzká vazba na chrám sv. Víta není náhodná. Mešno, jež bylo součástí panství Spálené…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Mešno), 4.8. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mešno

Místa v okolí

 Mydlná
 Javor
 Homberk
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 pivovar
 Těnovice
 Spálené Poříčí
 Pouskův mlýn
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 Neslívy
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Kotel
 Drštka
 Kozel
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Mítov
 Pokonice
 Švédský most
 vodní hamr
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 synagoga
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Vlčtejn
 Hradiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Na Skále
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 Klabava
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Strašná skála
 Džbánek
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Tři Trubky
 Osek u Rokycan
 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Hengst
 Strašice
 Chocenice
 Chocenice
 Nebílovy
 Kokotsko
 Netunice
 Hluboká
 Třemšín
 Třemšín
 Dožice
 Kožich
 Červený Hrádek
 Starý Smolivec
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 Hvožďany
 Čertův mlýn
Kontaktní informace
Obecní úřad Mešno
Mešno 29
338 43 Mirošov
Tel: 371 120 950
http://www.mesno.cz
obec@mesno.cz
Základní informace místa
ID místa: 12943
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama