Velký novogotický kostel z bílých cihel byl postaven v letech 1901-1902 a nahradil několikrát přestavovaný gotický kostel zničený požárem r. 1898. Vybavení pochází z doby stavby. Od r. 2015 je kostel v majetku obce a využíván pro kulturní účely. Mše pouze o pouti.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Špaček 07/2016
Nevelká obec Mešno, která je prvně doložena r. 1352, má dnes jen kolem 80 obyvatel. Prochází jí úsek silnice II/117 spojující města Mirošov a Spálené Poříčí. Mešno má také železniční zastávku na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic. Dominantu obce představuje zdaleka viditelná vysoká věž novogotického kostela Nejsvětější Trojice.
15.7. 2016
historie

Kostel hrál v dějinách Mešna, tak jako jinde v historii vesnic, významnou úlohu. Rokem 1352 se začínají objevovat první zmínky o něm. Kdo jej založil a kdy byl vystavěn, není však známo. Původní gotický kostel byl v roce 1738 barokně přestavěn. Po požáru dne 2. května 1898 byl však zcela zničen. Na jeho místě pak byl postaven kostel nový. Na stavbu byly použity bílé cihly. Položení základního kamene se datuje na září 1901. Stavba kostela byla dokončena a vysvěcena 9. 11. 1902 pražském arcibiskupem Lvem kardinálem Skrbenským. Velký a výstavný kostel je postaven v poměrně čistém novogotickém slohu včetně detailů. Slohově jednotné je i dochované zařízení kostela z doby výstavby. Kostel zhodnocuje doložený projektant Arnošt Živný (1841-1913) z Prahy, ředitel dostavby chrámu sv. Víta a jeden z největších znalců historických slohů u nás. Úzká vazba na chrám sv. Víta není náhodná. Mešno, jež bylo součástí panství Spálené…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Mešno), 4.8. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Mešno

Místa v okolí

 Mydlná
 Javor
 Homberk
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 pivovar
 Těnovice
 Spálené Poříčí
 Pouskův mlýn
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 Lopata
 Neslívy
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Kotel
 Drštka
 Kozel
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Mítov
 Pokonice
 Švédský most
 vodní hamr
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Fitzova vila
 židovský hřbitov
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 synagoga
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Vlčtejn
 Hradiště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Na Skále
 Vimberk
 kostel sv. Václava
 Klabava
 kostel sv. Vavřince
 Radyně
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Strašná skála
 Džbánek
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Tři Trubky
 Osek u Rokycan
 Chlukov
 kostel sv. Vavřince
 Hengst
 Strašice
 Chocenice
 Chocenice
 Nebílovy
 Kokotsko
 Netunice
 Hluboká
 Třemšín
 Třemšín
 Dožice
 Kožich
 Červený Hrádek
 Starý Smolivec
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 Hvožďany
 Čertův mlýn
Kontaktní informace
Obecní úřad Mešno
Mešno 29
338 43 Mirošov
Tel: 371 120 950
http://www.mesno.cz
obec@mesno.cz
Základní informace místa
ID místa: 12943
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama