Mohutná barokní stavba z první poloviny 18. stol. vznikla pravděpodobně dostavbou kaple, ke které byla přistavěna loď s hranolovou věží. V souvislosti se stavbou je zmiňován i G. Santini.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
© Luděk Pitter 02/2007
Obec Nové Mitrovice se nachází v jižní části Brd a je jedním z výchozích bodů při návštěvě této oblasti. Obcí prochází silnice II/177. Hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého se nachází hned u silnici při příjezdu od Spáleného Poříčí.
L.P., 20.2. 2007
popis

Je velice pravděpodobné, že kostel vznikl přestavbou již zde stojící kaple. K původnímu centrálnímu kněžišti byla přistavěna obdélná loď s hranolovou věží při západní straně kostela. Kněžiště je zaklenuto osmibokou kupolí s lucernou. Při hlavním vstupu pod věží kamenný portál s aliančním znakem Vratislavů z Mitrovic.

L.P., 20.2. 2007

historie

Samotná obec je poprvé připomínána až roku 1626 a její historie je spjata na rozdíl od jiných obcí hlavně s průmyslem. Zejména v 17. stol., kdy došlo k rozmachu těžby a zpracování železné rudy, byla ves pojmenována po svém zakladateli J. Z. Vratislavovi z Mitrovic. Kostel byl údajně postaven v letech 1722 – 26, snad podle návrhu J. Santiniho. Bohužel okolo termínu stavby a architekta panuje mnoho nejasností a pravděpodobně i záměn. Podle některých autorů měl být stavitelem Jan Blažej Santini Aichl, uváděný jako J.B. Santiny nebo také jako G. Santiny - Giovanni Santini Aichl, ten však žil v letech 1677 – 1723. Pokud by byl stavitelem, muselo by se jednat o stavbu starší, což také nelze vyloučit, protože někteří autoři uvádí, že kostel vznikl dostavbou původní, již zde stojící kaple v roce 1747. Vzhled kostela toto nevylučuje, spíše naopak. Podle jiných byl rozšířen až v roce 1777, rozsah rozšíření však není…  číst dále

L.P., 20.2. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nové Mitrovice

Místa v okolí

 Mítov
 Na Skále
 Strašná skála
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Dožice
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 Hengst
 Spálené Poříčí
 Třemšín
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Třemšín
 židovský hřbitov
 Starý Smolivec
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 Homberk
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Drštka
 židovský hřbitov
 Hradiště
 synagoga
 Hvožďany
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Markéty
 Mydlná
 Životice
 Zelená Hora
 Podhůří
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kostel sv. Mikuláše
 Žákava
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Chocenice
 Chocenice
 kostel sv. Vavřince
 Dvorec
 židovský hřbitov
 Pokonice
 Poustevna
 Kasejovice
 Lopata
 kostel sv. Jakuba
 Nezvěstice
 Prádlo
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Neslívy
 Vlčtejn
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Veselá
 Kozel
 Švédský most
 Lnáře
 Hrádek
 Tři Trubky
 Hůrka u Vranovic
 Kotel
 socha sv. Barbory
 radnice
 Potenštejn
 Chlukov
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Spálené Poříčí
Náměstí 139
335 61 Spálené Poříčí
Základní informace místa
ID místa: 5028
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama