Gotický kostel sv. Václava postaven v 1. pol. 14. stol. Loď barokně přestavěna ve 2. pol. 18. stol., r. 1815 zvýšena věž. Další úpravy v letech 1819, 1858 a 1932, kdy v presbytáři objeveny gotické svatováclavské fresky. Naposled kostel opravován kolem r. 1995.
Hlavní obrázek místa
Žďár - kostel sv. Václava
© Jiří Špaček, 9/2016
Ves Žďár, ležící na návrší nad pravým břehem Úslavy, je prvně zmiňována r. 1326. Dnes má jen asi 80 obyvatel a je místní částí obce Ždírec, která se nachází na druhém břehu řeky. Vsí prochází silnice III. třídy od Blovic do Vrčeně a modrá turistická značka z Blovic do Nepomuku. Nejbližší železniční zastávka Ždírec u Plzně na trati 190 (Plzeň-České Budějovice) je vzdálena něco přes 1 km. Na severním okraji vsi na vrcholu návrší je na hřbitově malebně položen starobylý kostel sv. Václava, tvořící zdaleka viditelnou krajinnou dominantu.
19.11. 2016
historie

Jednolodní kostel sv. Václava se západní věží byl postaven ve slohu cisteciácké gotiky na severním okraji vsi Žďár v 1. polovině 14. století. Z původní stavby je dochován presbytář, zdivo lodi, portál na její jižní straně a základ věže. Sakristie je z doby renesance. Loď byla barokně přestavována ve 2. polovině 18. století a v r. 1815 byla zvýšena věž. Další úpravy kostela proběhly v letech 1819, 1858 a 1932. Naposled byl kostel opravován kolem r. 1995. Současná stavba je jednolodní a má pětiboce uzavřený presbytář s křížovou žebrovou klenbou s maskovanými konzolami a okenními trojlistovými kružbami. Při severní straně se nachází sakristie a před západním průčelím věž. Na jižní straně je zazděný hrotitý portál se sedlovým tympanonem. Sakristie je zaklenuta křížovou hřebínkovou klenbou, loď pak třemi poli valené klenby. V presbytáři byly náhodně objeveny v r. 1932 pod renesanční omítkou fresky se svatováclavskou…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a web obce), 19.11. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žďár

Místa v okolí

 Hradiště
 židovský hřbitov
 synagoga
 Chocenice
 Chocenice
 Strašná skála
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Na Skále
 Prádlo
 Zelená Hora
 Poustevna
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Spálené Poříčí
 pivovar
 kaple sv. Vojtěcha
 Mítov
 kostel sv. Mikuláše
 Zelenohorská pošta
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Pokonice
 Vlčtejn
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Hluboká
 Dožice
 Lázně Letiny
 Potenštejn
 Kožich
 kostel sv. Václava
 Nezvěstice
 Žinkovy
 kostel Všech svatých
 Podhůří
 kostel sv. Jiljí
 Životice
 Lopata
 kostel sv. Martina
 Javor
 Řenče
 Homberk
 Starý Smolivec
 Neslívy
 Mydlná
 Újezd
 Netunice
 Kozel
 Nebílovy
 Džbánek
 kostel sv. Matěje
 Třemšín
 Šťáhlavy
 Třemšín
 Hengst
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Oselce
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Drštka
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Vojtěcha
 Mirošov
 Petrovice
 Řesanice
 kostel sv. Václava
 Radyně
 Němčice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lnáře
 Štěnovice
 Měcholupy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Blovice
Americká 53
336 01 Blovice
Tel: 777 275 174
Základní informace místa
ID místa: 13211
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama