Dobře dochované rozlehlé tvrziště ze 14. století a zbytky zaniklé vesnice v lese nedaleko Rokycan. Ves i tvrz zanikly – dle archeologického průzkumu – v 15. století požárem.
Hlavní obrázek místa
Pahorek tvrziště
© Martin Kabeláč 12/2005
Areál tvrze je ve tvaru lichoběžníka. Na východní straně jsou dochovány základy hlavní obytné budovy tvrze (paláce), nedaleko této budovy byla nalezena část pískovcového ostění vstupního portálu. V severozápadní části vysunutá do příkopu stála dřevěná věž, která chránila vstup po mostě přes příkop do tvrze. Celé tvrziště bylo obehnáno zdí z kamene spojeným hlínou. Zbytky tvrze jsou dobře čitelné a zachovaly se tak, jak vypadaly po požáru, kterým tvrz zanikla.
Petr Nožička ,čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, 17.2. 2010
historie

Za první známé majitele jsou považováni Bohuslav a Protiva z Mydlné, objevující se ve zprávách v letech 1397, 1405 a 1416. Držitel královského manství Mydlná, Kuneš z Hoholova (jinak z Lomce) prodal před rokem 1437 tvrz, poplužní dvůr a selské usedlosti manželům Rackovi z Kvíčovic a Anně z Hlohova. Tito manželé prodali panství Janovi z Rakové za polovinu ceny, z čehož lze vyvodit, že v té době byla už ves pustá. V roce 1474 Jan z Rakové prodával panství a ve výčtu majetku není uvedena tvrz, v té době už byla pravděpodobně také pustá. Panství získal Bozděch ze Šťáhlav a Mikuláš ze Šťáhlav žádá v roce 1488 o propuštění z manské povinnosti poloviny pustého dvora v Mydlné a poloviny selských dvorů, též pustých. V 16. století je Mydlná uváděna jako součást okolních panství a pustá.

Petr Nožička ,čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, 17.2. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© Jan Anderle: Zapomenuté hrady, tvrze a místa 11 - Tvrze kozelského polesí, Nadace České hrady, Plzeň 1996
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Nevid

Místa v okolí

 Javor
 Veselá
 kostel sv. Josefa
 Lopata
 Neslívy
 Mirošov
 mlýn Lopata
 Kotel
 Dvorec
 Homberk
 Kozel
 Šťastná věž
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Václava
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Nezvěstice
 Drštka
 Žákava
 Švédský most
 kostel sv. Vavřince
 Fitzova vila
 radnice
 Šťáhlavy
 kaple
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 vodní hamr
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 křížová cesta
 Pokonice
 židovský hřbitov
 Mítov
 Klabava
 Kokšín
 kostel sv. Mikuláše
 Mítovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Petra
 Vlčtejn
 Radyně
 Vimberk
 židovský hřbitov
 Kamýk
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hradiště
 Osek u Rokycan
 Džbánek
 Kokotsko
 kostel sv. Václava
 Na Skále
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Bílá vila
 Tři Trubky
 Chlukov
 Nebílovy
 Bílý mlýn Kepka
 Strašná skála
 Červený Hrádek
 Netunice
 židovský hřbitov
 Bušovice
 synagoga
 Březina
 Chocenice
 Hluboká
 Chocenice
 kaple se zvoničkou
 Chejlava
 Hengst
 Kožich
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Štěpána
 Třemšín
 Třemšín
 kostel sv. Jiří
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 Řenče
 Čertův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Újezd
Základní informace místa
ID místa: 8815
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama