Skořický kostel sv. Václava gotického původu stojí v dominantní poloze na skále asi od konce 13. stol., doložen r. 1352. Barokní podoba pochází z r. 1667. Kostel několikrát opravován, zejména po požáru věže r. 1939. Nyní filiální ve farnosti Rokycany.
Hlavní obrázek místa
Skořice - kostel
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Skořice je prvně zmiňována r. 1295 a dnes má asi 250 obyvatel. Její rozvoj utlumila skutečnost, že byla řadu let ze tří stran obklíčena územím vojenského újezdu, do něhož byl zakázán vstup a který se teprve po zrušení r. 2016 změnil na Chráněnou krajinnou oblast Brdy. V důsledku toho obcí dosud neprocházejí turistické značky a vedou sem jen silničky III. třídy od Mirošova a z jihu od Trokavce. Nejbližší regionální železniční trať 175 (Rokycany-Nezvěstice), která prochází Mirošovem, je vzdálena přes 4 km a pro obec je bez praktického významu. Starobylý kostel sv. Václava se nachází na hřbitově v dominantní poloze na vrcholu skalního suku, v nejvyšším bodě zastavěné části obce (558 m n. m.).
29.10. 2016
historie

Kostel sv. Václava byl postaven na skále nad obcí (558 m.n.m.) jako jeden z nejstarších kostelů v Čechách v gotickém slohu, a to někdy kolem r. 1295. Kostel je pak připomínán jako farní k r. 1352 v registrech papežských desátků. Z doby před r. 1425 jsou zaznamenána i jména zdejších farářů, které dosazovali pánové z Drštky. Zřejmě během 15. století skořická fara zanikla, od 17. století byla duchovní správa zajišťována z nedalekého Mirošova. Samostatná fara byla obnovena až v r. 1854. V souvislosti s nuceným vystěhováním obyvatel při zřízení střelnice v Brdech došlo v r. 1941 také ke zrušení fary a převodu správy na děkanství v Mirošově. Po válce již samostatná farnost ve Skořicích obnovena nebyla. Gotické fragmenty jsou ve zdivu jsou patrné dodnes, zejména v presbytáři. V r. 1667 byl kostel barokně přestavěn a také vybaven interiér. Zajímavé jsou z té doby především hlavní oltář…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce a farnosti), 29.10. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela, šrafovaně gotické zdivo ze 14. století
© Jiří Fajt a Nina Bažantová: Gotika v západních Čechách (1230-1530), Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Skořice

Místa v okolí

 Drštka
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Homberk
 Švédský most
 vodní hamr
 Vimberk
 Mydlná
 Tři Trubky
 Chlukov
 Veselá
 kostel sv. Vavřince
 Javor
 Strašice
 Kotel
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Mítov
 židovský hřbitov
 kaple
 Rokycany
 kašna
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 masné krámy
 křížová cesta
 Lopata
 kašna
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 Neslívy
 Černá mohyla
 Hengst
 Kozel
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Na Skále
 kostel sv. Štěpána
 Nezvěstice
 Osek u Rokycan
 Třemšín
 Žákava
 kaple se zvoničkou
 Třemšín
 kostel sv. Vavřince
 Klabava
 kostel Všech svatých
 Šťáhlavy
 Pokonice
 kostel sv. Vojtěcha
 Strašná skála
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 Březina
 Kokotsko
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 Březina
 Vlčtejn
 Valdek
 Bušovice
 Komárov
 Chocenice
 Chocenice
 Spálený mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rokycany
Náměstí Josefa Urbana 52
337 01 Rokycany-Střed
Tel: 371 722 742
http://www.farnostrokycany.cz
farnostrokycany@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13179
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama