Skořický kostel sv. Václava gotického původu stojí v dominantní poloze na skále asi od konce 13. stol., doložen r. 1352. Barokní podoba pochází z r. 1667. Kostel několikrát opravován, zejména po požáru věže r. 1939. Nyní filiální ve farnosti Rokycany.
Hlavní obrázek místa
Skořice - kostel
© Jiří Špaček, 9/2016
Obec Skořice je prvně zmiňována r. 1295 a dnes má asi 250 obyvatel. Její rozvoj utlumila skutečnost, že byla řadu let ze tří stran obklíčena územím vojenského újezdu, do něhož byl zakázán vstup a který se teprve po zrušení r. 2016 změnil na Chráněnou krajinnou oblast Brdy. V důsledku toho obcí dosud neprocházejí turistické značky a vedou sem jen silničky III. třídy od Mirošova a z jihu od Trokavce. Nejbližší regionální železniční trať 175 (Rokycany-Nezvěstice), která prochází Mirošovem, je vzdálena přes 4 km a pro obec je bez praktického významu. Starobylý kostel sv. Václava se nachází na hřbitově v dominantní poloze na vrcholu skalního suku, v nejvyšším bodě zastavěné části obce (558 m n. m.).
29.10. 2016
historie

Kostel sv. Václava byl postaven na skále nad obcí (558 m.n.m.) jako jeden z nejstarších kostelů v Čechách v gotickém slohu, a to někdy kolem r. 1295. Kostel je pak připomínán jako farní k r. 1352 v registrech papežských desátků. Z doby před r. 1425 jsou zaznamenána i jména zdejších farářů, které dosazovali pánové z Drštky. Zřejmě během 15. století skořická fara zanikla, od 17. století byla duchovní správa zajišťována z nedalekého Mirošova. Samostatná fara byla obnovena až v r. 1854. V souvislosti s nuceným vystěhováním obyvatel při zřízení střelnice v Brdech došlo v r. 1941 také ke zrušení fary a převodu správy na děkanství v Mirošově. Po válce již samostatná farnost ve Skořicích obnovena nebyla. Gotické fragmenty jsou ve zdivu jsou patrné dodnes, zejména v presbytáři. V r. 1667 byl kostel barokně přestavěn a také vybaven interiér. Zajímavé jsou z té doby především hlavní oltář…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce a farnosti), 29.10. 2016

Půdorys místa

půdorys kostela, šrafovaně gotické zdivo ze 14. století
© Jiří Fajt a Nina Bažantová: Gotika v západních Čechách (1230-1530), Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Skořice

Místa v okolí

 Drštka
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Homberk
 Švédský most
 vodní hamr
 Vimberk
 Mydlná
 Tři Trubky
 Chlukov
 Veselá
 kostel sv. Vavřince
 Javor
 Strašice
 Kotel
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Kokšín
 Šťastná věž
 pivovar
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Mítov
 Mítovský mlýn
 židovský hřbitov
 kaple
 kašna
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 masné krámy
 křížová cesta
 kašna
 Lopata
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 městské opevnění
 Neslívy
 mlýn Lopata
 Černá mohyla
 Hengst
 Kozel
 Kamýk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Na Skále
 Nezvěstice
 Osek u Rokycan
 Žákava
 kaple se zvoničkou
 Třemšín
 Třemšín
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Klabava
 Šťáhlavy
 Pokonice
 kostel sv. Vojtěcha
 Strašná skála
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kokotsko
 Hradiště
 Březina
 kostel sv. Václava
 Březina
 Vlčtejn
 Valdek
 Bílá vila
 Bušovice
 Bílý mlýn Kepka
 Komárov
 Chocenice
 Chocenice
 Spálený mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rokycany
Náměstí Josefa Urbana 52
337 01 Rokycany-Střed
Tel: 371 722 742
http://www.farnostrokycany.cz
farnostrokycany@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13179
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama