Kostel sv. Vavřince raně gotického původu prvně doložen r. 1354. Nynější vzhled pochází z barokní přestavby v 18. stol., při níž byla též přistavěna věž. Zařízení převážně raně barokní z konce 17. stol. Filiální kostel ve farnosti Starý Plzenec.
Hlavní obrázek místa
Žákava - kostel sv. Vavřince
© Jiří Špaček, 9/2016
Historická obec Žákava leží na silnici III. třídy jižně od Nezvěstic na silnici I/19 a v Nezvěsticích je také nejbližší nádraží na trati 190 z Plzně do Českých Budějovic. Je vzdáleno asi 2 km. Žákava je prvně zmiňována r. 1350. Tehdy tu již stál kostel i zemanská tvrz (viz heslo Žákava), kolébka rodu Žákavců ze Žákavy nebo též Žákavé. Obec se sice jmenuje oficiálně Žákava, ale v kraji je většinou označována jako Žákavá, což je uváděno i na všech silničních ukazatelích v okolí. Obec, která má nyní asi 460 obyvatel, leží na hřebeni mezi řekou Úslavou na západě a potokem Bradavou na východě. Na tomto hřebeni stojí též kostel sv. Vavřince a někde v jeho blízkosti stávala také tvrz. Za její pozůstatek je některými badateli považována středověká stavba sýpky výše nad kostelem. Turistické značky v obci nejsou.
25.10. 2016
historie

První zmínka o kostele v Žákavě a zdejší plebánii je z r. 1354. Kostel je gotického původu a několikrát přestavovaný. Původní část je ve slohu cisterciácké gotiky z 1. poloviny 14. století. Kostel byl upravován koncem 14. století a v 16. století, v 18. století pak byl přestavěn barokně. Barokizace se dotkla především vnějšího vzhledu, stropu lodi a přístavby věže. Je to jednolodní stavba. K obdélné plochostropé lodi je připojeno užší, trojboce uzavřené kněžiště, k jehož přední stěně přiléhá věž s jehlancovou střechou. Kněžiště bez opěrných pilířů je osvětleno lomenými okny, jeho klenba je šestipaprsková. Na severu se nachází čtvercová plochostropá sakristie, jejíž okna jsou - podobně jako okna lodi - zaklenuta polokruhovými oblouky. Zařízení je převážně raně barokní z konce 17. století. Hlavní oltář je raně barokní s rozvilinami. Místo obrazu je na oltáři socha sv. Vavřince. Postranní oltáře jsou barokní…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a web farnosti), 25.10. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Žákava

Místa v okolí

 Žákava
 Pokonice
 Nezvěstice
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 mlýn Lopata
 kostel sv. Martina
 Lopata
 Kozel
 Neslívy
 židovský hřbitov
 synagoga
 Šťáhlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Džbánek
 pivovar
 Hradiště
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 Javor
 Šťastná věž
 Nebílovy
 Radyně
 Netunice
 Mydlná
 Hluboká
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Václava
 Kožich
 Chocenice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Chocenice
 Veselá
 Stará Plzeň
 Mítov
 židovský hřbitov
 Řenče
 Kotel
 synagoga
 Chejlava
 Štěnovice
 Homberk
 Mítovský mlýn
 Kokšín
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Prokopa
 Mirošov
 Lázně Letiny
 Dvorec
 Na Skále
 Strašná skála
 Fitzova vila
 Klabava
 kašna
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 kaple
 masné krámy
 děkanství
 Černá mohyla
 židovský hřbitov
 Rokycany
 Muchkovský mlýn
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Újezd
 Dolní Lukavice
 Drštka
 křížová cesta
 Prádlo
 židovský hřbitov
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Tyršův most
 Poustevna
 kostel sv. Matěje
 kaple sv. Vojtěcha
 Červený Hrádek
 Švédský most
 kostel sv. Vavřince
 Litice
 Zelená Hora
 vodní hamr
 Skála
 sousoší Piety
 boží muka
 pamětní kámen
 Příchovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Chlum u Plzně
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Černá věž
 Pivovarské muzeum
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Dožice
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Vimberk
 kostel sv. Jiljí
 Radčice
 Čertova Kazatelna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Starý Plzenec
Třebízského náměstí 1
332 02 Starý Plzenec
Tel: 721 854 806
http://www.mujweb.cz/farnostplzenec
pater.franta@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13175
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama