Hrad byl poprvé zmíněn r. 1390. Drželi ho synové Dobrohosta z Ronšperka. Po r. 1459 se jeho majitelé střídali a hrad pustl. V 16. stol. byl již pustý. Je jedním z mála zaniklých sídlištních komplexů, jejichž součástí je i hrad. Zachovány jsou zbytky zdí.
Hlavní obrázek místa
Prostor snad obytné čtverhrané věže
© Luděk Pitter 03/2005
Hrad je často mylně (nebo snad záměrně) lokalizován na mapách do oblasti horní (východní) části skal vedle vojenských budov. Stával však v oblasti dolních skal, alespoň tam lze najít zbytky zdiva, které jsou považovány za zbytky čtvercové obytné věže.
27.3. 2005
historie

Dějiny hradu Drštky, původně zvaného Ronšperk, souvisí s rodem Dobrohostů z Ronšperka, kteří měli na počátku 14. století statky na Mirošovsku. Z let 1353-1376 se zachovaly zmínky o Dobrohostovi z Ronšperka seděním na Dvorci u Mirošova, patronu kostela ve Skořicích. Nejspíše on dal vybudovat malý, ale pevný hrad Drštku jako středisko panství s několika vesnicemi. Nejstarší zpráva o hradu z r. 1390 totiž říká, že jej tehdy drželi jeho čtyři synové, Nechval, Sezema, Břeněk a Zdeněk. V letech 1407-1438 je doložen Zdeněk z Drštky, jinak ze Dvorce, purkrabí na Horšovském Týně, který měl od r. 1426 v zástavě od císaře Zikmunda a uhájil jej proti husitům. Za husitských válek vládl hradu Drštce Břeněk z Drštky. Hrad se stal r. 1427 vedle Radyně a Lopaty důležitou oporou Zikmundových vojenských akcí na Plzeňsku. České jméno hradu odvozuje Jaromír Spal od staročeského dřiešcie (větvoví) nebo dřieždie (řídký listnatý…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 28.3. 2005

pověsti

Co si ve vsi Skořicích vypravují: U hradu se v letních časech zjevují tři panny, odděny v bílá roucha a s věnečky z trávy spletenými na bílých plenách posazenými. Když však v tanci víří, pleny si sundávají a v tom je jeden člověk uviděl a jejich pleny vzal a odnésti chtěl. Panny však za mužem volaly, žádaly, aby pleny vrátil, slibovali, že do smrti ani rýma ani kašel nepřijde na něj. Ten člověk však byl tvrdohlavý a nechtěl jim je vrátit. Jak se však vzdaloval, pojednou se začal dusit. Marně lapal po dechu, až v obličeji celý zmodral. Odhodil tedy pleny a rázem se mu ulevilo.

Volně převyprávěné (zapomenuté hrady tvrze a místa, hrad Drštka), 28.5. 2002

Půdorys místa

, Dršťka (Losumberk). Nahoře skica celkové situace, dole terénní náčrt střední části hradu
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000, str. 125, obr. 229
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Skořice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Homberk
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Švédský most
 vodní hamr
 Vimberk
 Tři Trubky
 Mydlná
 Chlukov
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Veselá
 Javor
 kostel sv. Vavřince
 Mítov
 Strašice
 pivovar
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Kotel
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hengst
 Lopata
 Neslívy
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 křížová cesta
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 Třemšín
 Na Skále
 Třemšín
 Černá mohyla
 Kozel
 Nezvěstice
 Strašná skála
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Hůrka u Vranovic
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Štěpána
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Pokonice
 kaple se zvoničkou
 Osek u Rokycan
 Šťáhlavy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Klabava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Hradiště
 Kokotsko
 Valdek
 Chocenice
 Chocenice
 Bušovice
Kontaktní informace
Újezdní úřad vojenského újezdu Brdy
Brdy 1
262 23 Jince
Tel: +420 318 692 123, +420 973 311 723
uurvu.brdy@army.cz
Základní informace místa
ID místa: 819
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama