Drštka

Ronšperk, Losumberk, Dršťka
Hrad byl poprvé zmíněn r. 1390. Drželi ho synové Dobrohosta z Ronšperka. Po r. 1459 se jeho majitelé střídali a hrad pustl. V 16. stol. byl již pustý. Je jedním z mála zaniklých sídlištních komplexů, jejichž součástí je i hrad. Zachovány jsou zbytky zdí.
Hlavní obrázek místa
Prostor snad obytné čtverhrané věže
© Luděk Pitter 03/2005
Hrad je často mylně (nebo snad záměrně) lokalizován na mapách do oblasti horní (východní) části skal vedle vojenských budov. Stával však v oblasti dolních skal, alespoň tam lze najít zbytky zdiva, které jsou považovány za zbytky čtvercové obytné věže.
27.3. 2005
historie

Dějiny hradu Drštky, původně zvaného Ronšperk, souvisí s rodem Dobrohostů z Ronšperka, kteří měli na počátku 14. století statky na Mirošovsku. Z let 1353-1376 se zachovaly zmínky o Dobrohostovi z Ronšperka seděním na Dvorci u Mirošova, patronu kostela ve Skořicích. Nejspíše on dal vybudovat malý, ale pevný hrad Drštku jako středisko panství s několika vesnicemi. Nejstarší zpráva o hradu z r. 1390 totiž říká, že jej tehdy drželi jeho čtyři synové, Nechval, Sezema, Břeněk a Zdeněk. V letech 1407-1438 je doložen Zdeněk z Drštky, jinak ze Dvorce, purkrabí na Horšovském Týně, který měl od r. 1426 v zástavě od císaře Zikmunda a uhájil jej proti husitům. Za husitských válek vládl hradu Drštce Břeněk z Drštky. Hrad se stal r. 1427 vedle Radyně a Lopaty důležitou oporou Zikmundových vojenských akcí na Plzeňsku. České jméno hradu odvozuje Jaromír Spal od staročeského dřiešcie (větvoví) nebo dřieždie (řídký listnatý…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 28.3. 2005

pověsti

Co si ve vsi Skořicích vypravují: U hradu se v letních časech zjevují tři panny, odděny v bílá roucha a s věnečky z trávy spletenými na bílých plenách posazenými. Když však v tanci víří, pleny si sundávají a v tom je jeden člověk uviděl a jejich pleny vzal a odnésti chtěl. Panny však za mužem volaly, žádaly, aby pleny vrátil, slibovali, že do smrti ani rýma ani kašel nepřijde na něj. Ten člověk však byl tvrdohlavý a nechtěl jim je vrátit. Jak se však vzdaloval, pojednou se začal dusit. Marně lapal po dechu, až v obličeji celý zmodral. Odhodil tedy pleny a rázem se mu ulevilo.

Volně převyprávěné (zapomenuté hrady tvrze a místa, hrad Drštka), 28.5. 2002

Půdorys místa

, Dršťka (Losumberk). Nahoře skica celkové situace, dole terénní náčrt střední části hradu
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000, str. 125, obr. 229
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Skořice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Homberk
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Švédský most
 vodní hamr
 Vimberk
 Tři Trubky
 Mydlná
 Chlukov
 Kokšín
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Veselá
 Javor
 Šťastná věž
 kostel sv. Vavřince
 Mítovský mlýn
 Mítov
 Strašice
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kotel
 židovský hřbitov
 Hengst
 Lopata
 Neslívy
 mlýn Lopata
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 Rokycany
 Fitzova vila
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 křížová cesta
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Muchkovský mlýn
 Na Skále
 Třemšín
 Třemšín
 Černá mohyla
 Kozel
 Strašná skála
 Nezvěstice
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Hůrka u Vranovic
 kostel Všech svatých
 Kamýk
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 Pokonice
 kaple se zvoničkou
 Osek u Rokycan
 Šťáhlavy
 židovský hřbitov
 Klabava
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Hradiště
 Kokotsko
 Valdek
 Chejlava
 Bílá vila
 Chocenice
 Bílý mlýn Kepka
 Chocenice
 Bušovice
Kontaktní informace
Újezdní úřad vojenského újezdu Brdy
Brdy 1
262 23 Jince
Tel: +420 318 692 123, +420 973 311 723
uurvu.brdy@army.cz
Základní informace místa
ID místa: 819
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama