Zaniklý hrad ze 14. století postaven zřejmě Budislavem z Čížkova. Opuštěn již před připojením zboží k Rokycanům. Z původního názvu Strážná skála si lidé odvodili Strašná sklála. Místo je obestřeno různými pověstmi.
Hlavní obrázek místa
Strašná skála
Pohled od severozápadu
© Luděk Pitter 02/2007
Napravo od silnice ve směru od Přešína přímo do Čížkova je v poli, asi 20 m od silnice, stromy a křovím zarostlé návrší. Nachází se zde pozůstatky po středověkém opevnění. Místu se také říká Na hrádcích. Hrad byl s největší pravděpodobností založen ve 13. století snad někým z rodu Buziců a byl převážně postaven ze dřeva. Asi po 100 letech byl opuštěn. Hrad byl postaven na dvou menších skalách, které se dochovaly dodnes. Při pozorném hledání můžete objevit známky opracování skal a pozůstatky po založení budov. Hrad, spíše hrádek, byl s největší pravděpodobností obehnán příkopem a pouze dřevěnou hradbou.
28.12. 2003
historie

Nedaleko vsi Čížkova, na Strašné skále, jsou dosud patrné zbytky hradu. Skála je rozdělena ve dvě části a od západu k východu je dosud viditelný hluboký příkop s valem. Na obou stranách hradiště jsou patrné zbytky zdí, na nižší stávala jakási kulatá věž. Při vykopávkách v druhé polovině 19. století se tu našly různé zbraně, dlaždice a jiné blíže neurčené předměty. Ves Čížkov, která se poprvé připomíná v r. 1146 jako majetek plaského kláštera, patřila od druhé čtvrtiny 13. století kladrubskému klášteru. Na počátku 14. století ji získal Budislav z Čížkova, syn Protivy z Rožmitálu. Ten asi dal neznámo kdy postavit na Strašné skále hrad. Osudy Čížkova jsou pak značně nejasné. Zdá se, že patřil ostrovskému klášteru a jako jeho zástava měnil často majitele. R. 1533 získal hrad s tochovickým zbožím Jan z Vitence. Od něho koupil r. 1558 část Čížkova (bez hradu) a ves Přešín rokycanský špitál a r. 1567 získaly Rokycany od Mořice…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 22.1. 2003

Půdorys místa

půdorys hradu
© M. Novobilský: Zapomenuté hrady, tvrze a místa - Neznámé podbrdské hrady Strašná skála a Liškův hrad, Nadace České hrady, Plzeň 1998
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Čížkov

Místa v okolí

 Na Skále
 kaple sv. Vojtěcha
 Dožice
 Mítov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kaple sv. Markéty
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Zelená Hora
 děkanství
 pivovar
 Spálené Poříčí
 židovský hřbitov
 Podhůří
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Životice
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 Hradiště
 synagoga
 Poustevna
 Hengst
 Prádlo
 Chocenice
 Chocenice
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Homberk
 kostel sv. Mikuláše
 Řesanice
 Žákava
 Oselce
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Potenštejn
 Drštka
 Vlčtejn
 Žinkovy
 Lnáře
 Nezvěstice
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 Javor
 Mydlná
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Lopata
 kostel sv. Prokopa
 Hluboká
 Lázně Letiny
 Neslívy
 Hrádek
 kostel sv. Ondřeje
 Kozel
 Tchořovice
 kostel sv. Martina
 Pole
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Radyně
Základní informace místa
ID místa: 450
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama