Zaniklý hrad ze 14. století postaven zřejmě Budislavem z Čížkova. Opuštěn již před připojením zboží k Rokycanům. Z původního názvu Strážná skála si lidé odvodili Strašná sklála. Místo je obestřeno různými pověstmi.
Hlavní obrázek místa
Strašná skála
Pohled od severozápadu
© Luděk Pitter 02/2007
Napravo od silnice ve směru od Přešína přímo do Čížkova je v poli, asi 20 m od silnice, stromy a křovím zarostlé návrší. Nachází se zde pozůstatky po středověkém opevnění. Místu se také říká Na hrádcích. Hrad byl s největší pravděpodobností založen ve 13. století snad někým z rodu Buziců a byl převážně postaven ze dřeva. Asi po 100 letech byl opuštěn. Hrad byl postaven na dvou menších skalách, které se dochovaly dodnes. Při pozorném hledání můžete objevit známky opracování skal a pozůstatky po založení budov. Hrad, spíše hrádek, byl s největší pravděpodobností obehnán příkopem a pouze dřevěnou hradbou.
28.12. 2003
historie

Nedaleko vsi Čížkova, na Strašné skále, jsou dosud patrné zbytky hradu. Skála je rozdělena ve dvě části a od západu k východu je dosud viditelný hluboký příkop s valem. Na obou stranách hradiště jsou patrné zbytky zdí, na nižší stávala jakási kulatá věž. Při vykopávkách v druhé polovině 19. století se tu našly různé zbraně, dlaždice a jiné blíže neurčené předměty. Ves Čížkov, která se poprvé připomíná v r. 1146 jako majetek plaského kláštera, patřila od druhé čtvrtiny 13. století kladrubskému klášteru. Na počátku 14. století ji získal Budislav z Čížkova, syn Protivy z Rožmitálu. Ten asi dal neznámo kdy postavit na Strašné skále hrad. Osudy Čížkova jsou pak značně nejasné. Zdá se, že patřil ostrovskému klášteru a jako jeho zástava měnil často majitele. R. 1533 získal hrad s tochovickým zbožím Jan z Vitence. Od něho koupil r. 1558 část Čížkova (bez hradu) a ves Přešín rokycanský špitál a r. 1567 získaly Rokycany od Mořice…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 22.1. 2003

Půdorys místa

půdorys hradu
© M. Novobilský: Zapomenuté hrady, tvrze a místa - Neznámé podbrdské hrady Strašná skála a Liškův hrad, Nadace České hrady, Plzeň 1998
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Čížkov

Místa v okolí

 Na Skále
 kaple sv. Vojtěcha
 Dožice
 Mítov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 kaple sv. Markéty
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Zelená Hora
 děkanství
 pivovar
 Spálené Poříčí
 židovský hřbitov
 Podhůří
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Životice
 židovský hřbitov
 Třemšín
 Třemšín
 Hradiště
 synagoga
 Poustevna
 Hengst
 Prádlo
 Chocenice
 Chocenice
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Homberk
 kostel sv. Mikuláše
 Řesanice
 Žákava
 Oselce
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Potenštejn
 Drštka
 Vlčtejn
 Žinkovy
 Lnáře
 Nezvěstice
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 Javor
 Mydlná
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Lopata
 kostel sv. Prokopa
 Hluboká
 Lázně Letiny
 Neslívy
 Hrádek
 kostel sv. Ondřeje
 Kozel
 Tchořovice
 kostel sv. Martina
 Pole
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Radyně
Základní informace místa
ID místa: 450
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama