Zaniklý hrad ze 14. století postaven zřejmě Budislavem z Čížkova. Opuštěn již před připojením zboží k Rokycanům. Z původního názvu Strážná skála si lidé odvodili Strašná sklála. Místo je obestřeno různými pověstmi.
Hlavní obrázek místa
Strašná skála
Pohled od severozápadu
© Luděk Pitter 02/2007
Napravo od silnice ve směru od Přešína přímo do Čížkova je v poli, asi 20 m od silnice, stromy a křovím zarostlé návrší. Nachází se zde pozůstatky po středověkém opevnění. Místu se také říká Na hrádcích. Hrad byl s největší pravděpodobností založen ve 13. století snad někým z rodu Buziců a byl převážně postaven ze dřeva. Asi po 100 letech byl opuštěn. Hrad byl postaven na dvou menších skalách, které se dochovaly dodnes. Při pozorném hledání můžete objevit známky opracování skal a pozůstatky po založení budov. Hrad, spíše hrádek, byl s největší pravděpodobností obehnán příkopem a pouze dřevěnou hradbou.
28.12. 2003
historie

Nedaleko vsi Čížkova, na Strašné skále, jsou dosud patrné zbytky hradu. Skála je rozdělena ve dvě části a od západu k východu je dosud viditelný hluboký příkop s valem. Na obou stranách hradiště jsou patrné zbytky zdí, na nižší stávala jakási kulatá věž. Při vykopávkách v druhé polovině 19. století se tu našly různé zbraně, dlaždice a jiné blíže neurčené předměty. Ves Čížkov, která se poprvé připomíná v r. 1146 jako majetek plaského kláštera, patřila od druhé čtvrtiny 13. století kladrubskému klášteru. Na počátku 14. století ji získal Budislav z Čížkova, syn Protivy z Rožmitálu. Ten asi dal neznámo kdy postavit na Strašné skále hrad. Osudy Čížkova jsou pak značně nejasné. Zdá se, že patřil ostrovskému klášteru a jako jeho zástava měnil často majitele. R. 1533 získal hrad s tochovickým zbožím Jan z Vitence. Od něho koupil r. 1558 část Čížkova (bez hradu) a ves Přešín rokycanský špitál a r. 1567 získaly Rokycany od Mořice…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 22.1. 2003

Půdorys místa

půdorys hradu
© M. Novobilský: Zapomenuté hrady, tvrze a místa - Neznámé podbrdské hrady Strašná skála a Liškův hrad, Nadace České hrady, Plzeň 1998
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Čížkov

Místa v okolí

 Na Skále
 kaple sv. Vojtěcha
 Dožice
 Mítovský mlýn
 Mítov
 kostel sv. Vavřince
 Kokšín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Chejlava
 kaple sv. Markéty
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Zelená Hora
 Šťastná věž
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Podhůří
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 židovský hřbitov
 Životice
 Třemšín
 Hradiště
 Třemšín
 synagoga
 dům U České lípy
 Poustevna
 Hengst
 Prádlo
 Chocenice
 Chocenice
 židovský hřbitov
 Hvožďany
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Homberk
 kostel sv. Mikuláše
 Řesanice
 Žákava
 Oselce
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Potenštejn
 Drštka
 Vlčtejn
 Žinkovy
 Nezvěstice
 Lnáře
 kostel sv. Václava
 Mydlná
 Javor
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 kostel Všech svatých
 mlýn Lopata
 kostel sv. Václava
 Lopata
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Hluboká
 Neslívy
 Hrádek
 kostel sv. Ondřeje
 Kozel
 Tchořovice
 kostel sv. Martina
 Pole
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Džbánek
 Radyně
Základní informace místa
ID místa: 450
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama