Fara byla ve Spáleném Poříčí už od středověku. V r. 1620 vyhořela. Za několik let byla nahrazena provizorní dřevěnou a později novou zděnou budovou. Současná barokní podoba pochází z přestavby v roce 1780. Roku 1792 byla poříčská fara povýšena na děkanství. Správě farnosti slouží budova dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Budova děkanství je kryta vysokou mansardovou střechou. Průčelí budovy je zdobeno znakem kapituly sv. Víta v Praze, kterému panství Spálené Poříčí patřilo v letech 1749–1945. Průčelí děkanství zdobí prvky lidové architektury. Bronzová deska připomíná působení faráře a spisovatele Jindřicha Šimona Baara na konci 19. století. V roce 1820 zde byl založen jeden z prvních čtenářských spolků v Čechách.
© Milan Caha (zdoj:http://www.spaleneporici.cz), 15.12. 2011
historie

Fara byla ve Spáleném Poříčí už od středověku. Na počátku 17. století probíhaly v městečku spory mezi protestantskou většinou a katolickou menšinou. Proto byla fara roku 1611 opuštěna a nového katolického faráře vrchnost dosadila až v r. 1619. Na počátku třicetileté války, v roce 1620, obsadilo Poříčí císařské vojsko pod velením generála Buquoye a při odchodu je spálilo. Při požáru byla zničena mimo jiné i fara. O několik let později byla vybudována provizorní dřevěná budova. Ta byla později nahrazena zděnou. V letech 1749–1945 spravovala zdejší farnost panství pražská kapitula sv. Víta, která městečko vlastnila. Současná barokní podoba budovy pochází z přestavby v roce 1780. Roku 1792 byla poříčská fara povýšena na děkanství. Prvním děkanem se stal farář Gregor. Správě farnosti slouží budova dodnes.

© Milan Caha (zdoj:http://www.spaleneporici.cz), 15.12. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Spálené Poříčí

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 židovský hřbitov
 Šťastná věž
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Mítov
 Mítovský mlýn
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Hradiště
 Javor
 kostel sv. Mikuláše
 Pokonice
 mlýn Lopata
 Nezvěstice
 Mydlná
 Lopata
 Homberk
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 Na Skále
 Vlčtejn
 Strašná skála
 Kozel
 kostel sv. Josefa
 Veselá
 Mirošov
 Chejlava
 Drštka
 Chocenice
 Chocenice
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 Šťáhlavy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 Kotel
 kaple sv. Vojtěcha
 Hluboká
 Džbánek
 kostel sv. Vavřince
 Dožice
 kaple sv. Markéty
 Radyně
 Švédský most
 Kožich
 Nebílovy
 Netunice
 Hengst
 Prádlo
 vodní hamr
 Zelená Hora
 Poustevna
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Třemšín
 kostel sv. Vavřince
 Třemšín
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Vojtěcha
 Fitzova vila
 radnice
 mariánský sloup
 Zelenohorská pošta
 kaple
 kašna
 děkanství
 Rokycany
 kašna
 masné krámy
 městské opevnění
 Labšovský mlýn
 Starý Smolivec
 Lázně Letiny
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 kostel sv. Jiljí
 křížová cesta
 Řenče
 dům U České lípy
 židovský hřbitov
 Klabava
 Vimberk
 židovský hřbitov
 synagoga
 Potenštejn
 Štěnovice
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Tři Trubky
 Újezd
 Chlukov
 Hvožďany
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 10593
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama