Fara byla ve Spáleném Poříčí už od středověku. V r. 1620 vyhořela. Za několik let byla nahrazena provizorní dřevěnou a později novou zděnou budovou. Současná barokní podoba pochází z přestavby v roce 1780. Roku 1792 byla poříčská fara povýšena na děkanství. Správě farnosti slouží budova dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Budova děkanství je kryta vysokou mansardovou střechou. Průčelí budovy je zdobeno znakem kapituly sv. Víta v Praze, kterému panství Spálené Poříčí patřilo v letech 1749–1945. Průčelí děkanství zdobí prvky lidové architektury. Bronzová deska připomíná působení faráře a spisovatele Jindřicha Šimona Baara na konci 19. století. V roce 1820 zde byl založen jeden z prvních čtenářských spolků v Čechách.
© Milan Caha (zdoj:http://www.spaleneporici.cz), 15.12. 2011
historie

Fara byla ve Spáleném Poříčí už od středověku. Na počátku 17. století probíhaly v městečku spory mezi protestantskou většinou a katolickou menšinou. Proto byla fara roku 1611 opuštěna a nového katolického faráře vrchnost dosadila až v r. 1619. Na počátku třicetileté války, v roce 1620, obsadilo Poříčí císařské vojsko pod velením generála Buquoye a při odchodu je spálilo. Při požáru byla zničena mimo jiné i fara. O několik let později byla vybudována provizorní dřevěná budova. Ta byla později nahrazena zděnou. V letech 1749–1945 spravovala zdejší farnost panství pražská kapitula sv. Víta, která městečko vlastnila. Současná barokní podoba budovy pochází z přestavby v roce 1780. Roku 1792 byla poříčská fara povýšena na děkanství. Prvním děkanem se stal farář Gregor. Správě farnosti slouží budova dodnes.

© Milan Caha (zdoj:http://www.spaleneporici.cz), 15.12. 2011

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Spálené Poříčí

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 židovský hřbitov
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Mítov
 židovský hřbitov
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Hradiště
 Javor
 Pokonice
 kostel sv. Mikuláše
 Nezvěstice
 Lopata
 Homberk
 Mydlná
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 Na Skále
 Vlčtejn
 Strašná skála
 Kozel
 kostel sv. Josefa
 Veselá
 Mirošov
 Drštka
 Chocenice
 Chocenice
 Šťáhlavy
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 Kotel
 kaple sv. Vojtěcha
 Hluboká
 Džbánek
 kostel sv. Vavřince
 Dožice
 Radyně
 kaple sv. Markéty
 Kožich
 Švédský most
 Nebílovy
 Hengst
 Netunice
 Prádlo
 vodní hamr
 Zelená Hora
 Poustevna
 Třemšín
 kostel sv. Vavřince
 Třemšín
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Vojtěcha
 Fitzova vila
 radnice
 mariánský sloup
 Zelenohorská pošta
 Rokycany
 kaple
 kašna
 děkanství
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 městské opevnění
 Lázně Letiny
 Starý Smolivec
 kostel sv. Jiljí
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Řenče
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Klabava
 Vimberk
 židovský hřbitov
 synagoga
 Potenštejn
 Štěnovice
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Tři Trubky
 Újezd
 Chlukov
 Hvožďany
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 10593
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama