Židovský hřbitov v Dolní Lukavici pochází údajně z 15 . století, ale první zmínka o něm je až z roku 1654. Pohřbívání zde skončilo počátkem 20. století. Stojí vlevo od silnice do Lišice.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 01/1999
Dolní Lukavice je ves jižně od Dobřan v bývalém okrese Plzeň-jih. Ke hřbitovu je velmi dobrý přístup od silnice do Lišice, od níž stojí vlevo. Nachází se v bezprostřední blízkosti křesťanského hřbitova, což není obvyklé. Setkáváme se s tím spíše u hřbitovů ve městech než na venkově. Mohlo by to svědčit o určité náboženské snášenlivosti našich předků, což je v případě židovského národa velmi dobré.
Prudký Martin , 11.11. 2010
popis

Hřbitov je umístěn ve svahu vlevo od silnice a má barokní a klasicistní náhrobní kameny. Ohrazen je lehce schátralou zdí.

Prudký Martin , 11.11. 2010

historie

Hřbitov byl možná založen již v patnáctém století, ale první zmínka o něm je až z roku 1654. Nejstarší náhrobek na něm, alespoň podle čitelnosti nápisů, z pochází z roku 1711. Pohřbívalo se zde až do počátku 20. století

Prudký Martin podle web www.zidovskehrbitovy.cz, 11.11. 2010

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Dolní Lukavice

Místa v okolí

 boží muka
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 Chlumčany
 Příchovice
 Řenče
 Netunice
 Skočice
 Nebílovy
 kostel sv. Víta
 Lužany
 kamenný most
 Halter Valley
 Přestavlky
 Skála
 Kožich
 Štěnovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hluboká
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 Džbánek
 kaple sv. Anny
 Křížový vrch
 Litice
 kostel sv. Martina
 Roupov
 Vlčtejn
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Radyně
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Červené Poříčí
 Tyršův most
 kostel sv. Mikuláše
 Pokonice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 Žákava
 Šťáhlavy
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Petra
 Chocenice
 Chocenice
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Měčín
 synagoga
 Ptenín
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Švihov
 kaple U Ježíška
 Kozel
 Korandův dům
 Ježovy
 Křenice
 mlýn Lopata
 Neslívy
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Prádlo
 Potenštejn
 Poustevna
 Rochlov
 Zichov
Základní informace místa
ID místa: 9531
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama