Kostel sv. Jakuba Většího na Prusínách je doložen od r. 1366. V r. 1722 byl barokně přestavěn Fr. Max. Kaňkou na základě závěti hraběte Adama Jindřicha ze Steinau, majitele Nebílov, který je tu pohřben. Z pův. stavby pochází především věž se zvony, vnitřní vybavení převážně z 1. poloviny 18. stol.
Hlavní obrázek místa
Prusiny - kostel sv. Jakuba Většího
© Jiří Špaček, 09/2012
Malá osada Prusíny (německy Prusing) je součástí obce Nebílovy. Na nevysokém návrší jihozápadně od Nebílov a na dohled od Netunice stojí kostel sv. Jakuba Většího s přilehlým hřbitovem, fara s hospodářskými budovami a bývalá škola. Prusíny i se zdaleka viditelným kostelem jsou doloženy již r. 1366. Vedou do nich vedlejší silničky odbočující ze silnice II/183 spojující Přeštice a Rokycany. Odbočují jednak v Nebílovech k západu a jednak v Netunicích k severu. Prusínami procházejí turisticky značené stezky, a to červená z Nebílov do Netunic a žlutá z Netunic do Čižic. Kromě nich tudy vede též okružní naučná stezka Nebílovy. Od kostela se otevírá daleký rozhled k západu a jihu a je u něj vybudováno turistické odpočívadlo. Někdejší fara, upravená barokně rovněž r. 1722, je nyní využívána jako sídlo františkánských mnichů. Obecnou školu, která přestala sloužit svému účelu r. 1980, využívá ekologické sdružení Ametyst.
3.4. 2017
historie

Z archeologických nálezů vyplývá, že území dnešních Prusín bylo osídleno již před více než tisícem let. Historicky první výkop zde byl proveden r. 1962 a byly odhaleny celkem dva objekty sídliště slovanské kultury a tři objekty mohylové kultury, pravděpodobně z období doby bronzové. Kostel sv. Jakuba Většího je připomínán již r. 1366 a jako farní je zmiňován od r. 1384. Za husitských válek byl pouze kostelem filiálním. Kostel v dnešní barokní podobě nechala vystavět r. 1722 na základě závěti hraběte Adama Jindřicha ze Steinau, zemřelého majitele panství Nebílovy, jeho dcera Marie Terezie provdaná hraběnka Vrtbová na Křimicích. Jedná se o jednolodní neorientovanou stavbu s presbytářem na západě a věží s cibulovou bání ve střední ose presbytáře. Presbytář má původní křížovou klenbu ze 14. stol., stěny interiéru člení pilastry a profilovaná římsa. Kostel má rozšířenou střední část lodi s obdélným vstupním prostorem a segmentově…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 3.4. 2017

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nebílovy

Místa v okolí

 Netunice
 Nebílovy
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 Řenče
 synagoga
 židovský hřbitov
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 boží muka
 Hluboká
 Dolní Lukavice
 Kožich
 Radyně
 Pokonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Chlumčany
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 Žákava
 Šťáhlavy
 kostel sv. Vojtěcha
 Příchovice
 kostel sv. Petra
 Kozel
 Litice
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Újezd
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 synagoga
 kamenný most
 Skála
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Tyršův most
 mlýn Lopata
 Lázně Letiny
 Lopata
 Neslívy
 Skočice
 Chocenice
 Chocenice
 Lužany
 Halter Valley
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 kaple U Ježíška
 Korandův dům
 židovský hřbitov
 Javor
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 masné krámy
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Betlémská kaple
 Gerlachovský dům
 radnice
 Černá věž
 Velká synagoga
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Chejlava
 kostel sv. Václava
 Šťastná věž
 Mydlná
 kostel Všech svatých
 Červený Hrádek
 Křížový vrch
 kaple sv. Anny
 Kunčin Hrádek
 Roupov
 Veselá
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Kotel
 Prádlo
 Klabava
 Červené Poříčí
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Poustevna
 Křimice
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Markéty
 Fitzova vila
 městské opevnění
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 Zelená Hora
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 děkanství
 křížová cesta
 boží muka
 sousoší Piety
 kaple sv. Vojtěcha
 pamětní kámen
 Zelenohorská pošta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Ježovy
Kontaktní informace
Koinonia Jan Křtitel
Sdružení křesťanů pro novou evangelizaci
Budilovo nám. 1
321 00 Plzeň-Litice
Tel: 377 828 180
http://www.koinonia.cz
sek@koinonia.cz
Základní informace místa
ID místa: 13265
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama