Zámek postavený J.V.Černín z Chumenic koncem 18. st. Sloužil převážně jako letní lovecké sídlo. V přízemí je vybaven bazénem. Vzácná je výbava interiérů a soch. Výzdoba pochází z dílny Ignáce Platzera.
Hlavní obrázek místa
Pohled z turistické stezky vedoucí nad zámkem
© Luděk Pitter 06/2004
Zámek Kozel stojí na úpatí jižního svahu vrchu Boru nad údolím řeky Úslavy a rozsáhlým rybníkem, uprostřed starého osídlení, které je bohaté na archeologické nálezy; název zámku je odvozován od toho, že prý zde pohanští obyvatelé obětovali svým bohům kozla. Zámek byl postaven na šťáhlavském panství, které r. 1711 získala Antonie Josefa Černínová od věřitelů zadlužených Kokořovců. R. 1715 k němu přikoupila ještě sousední nebílovské panství. Původním sídlem vrchnosti byl sice šťáhlavský zámek, ale ten již nárokům současníků nevyhovoval, a tak Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého (1745 až 1816), si dal postavit sice prostý, ale pohodlný zámek, určený pro lovy a letní odpočinek. Zámek stavěl v 1. 1784—1789 pražský stavitel Václav Haberditz. Ten byl autorem starší obytné části, jednoduché přízemní čtyřkřídlé budovy kolem obdélného dvora s mansardovým patrem nad jižním křídlem, s hlavními společenskými místnostmi a pokojíky pro hraběte, hosty a sekretáře. Uprostřed nádvoří je bazén, uvnitř kolem křídel obíhá kamenný ochoz, z něhož vedou vchody přímo do jednotlivých pokojů. Hostinské pokoje jsou rozděleny zděnou přepážkou na místnost pro hosta a pro lokaje. Místnosti se vytápěly zvenčí. Architektura je střízlivá, odpovídá duchu doby, tj. konci 18. století. Fasáda je členěná toskánskými pilastry a lizénovými rámci s obdélníkovými okenními otvory. Tomuto exteriéru slohově odpovídá jednotný interiér, vytvořený ve slohu Ludvíka XVI. Většinu pokojů vyzdobil v 1. 1787—1788 dekorativními nástěnnými malbami Černínský malíř Antonín Tuvora (1747 až 1807), učitel českého portrétisty A. Machka. Nejbohatší výzdoba je v reprezentačních místnostech, kde se figurální motivy v medajlóncích střídají s přírodními, s ptáky a zvířaty. V hlavním sále jsou nástěnné malby sídel Černínů: vedle Radyně je zde i pohled na tehdejší Kozel. Velmi cennou složkou…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 15.4. 2005
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Šťáhlavy

Místa v okolí

 Neslívy
 Šťáhlavy
 Lopata
 kostel sv. Vojtěcha
 Nezvěstice
 Javor
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Radyně
 kostel sv. Martina
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Mydlná
 Veselá
 Džbánek
 Kotel
 Vlčtejn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 děkanství
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Nebílovy
 Klabava
 židovský hřbitov
 Fitzova vila
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 synagoga
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Netunice
 kostel sv. Josefa
 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 Mirošov
 Štěnovice
 židovský hřbitov
 Těnovice
 synagoga
 Pouskův mlýn
 křížová cesta
 Hradiště
 Dvorec
 židovský hřbitov
 Homberk
 Červený Hrádek
 Kokotsko
 Hluboká
 Kamýk
 Tyršův most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Švédský most
 Kožich
 Osek u Rokycan
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Mikuláše
 vodní hamr
 Drštka
 kaple U Ježíška
 Mítov
 Řenče
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Litice
 Chocenice
 Korandův dům
 Chocenice
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 Černá věž
 Bušovice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Věžka
 Čertův mlýn
 Dolanský Mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dolní Lukavice
 kostel sv. Prokopa
 Vimberk
 Na Skále
 Strašná skála
 židovský hřbitov
 Radčice
 Čertova Kazatelna
 Sylvánský vrch
 Újezd
 kolomazná pec
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 kaple se zvoničkou
 Skála
 Krkavec
Kontaktní informace
Státní zámek Kozel
Šťáhlavy 67
332 03 Šťáhlavy
Tel: +420 377 969 040-1, 606 650 854
http://www.zamek-kozel.cz/
info@zamek-kozel.cz
Základní informace místa
ID místa: 877
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama