skalní útvary

Zámeček, Velké a Malé Hradisko
Jeden z výchozích bodů do PP Maštale, v místě několik pískovcových skalních útvarů. Nejzajímavější je Zámeček se zbytky pískovcové stavby, dále útvar Velké Hradisko a menší Malé Hradisko. Zde měl údajně sídlit bájný vladyka Pech.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Zámeček
© Ivo Rozehnal 08/2018
Obec Budislav, nedaleko Litomyšle je jedním z výchozích turistických bodů do PR Maštale. Odtud vede červená tur. značka do skalního měta, stejně tak zde najdeme cyklostezky a naučnou stezku. Kromě novodobého kostela Boží láska najdeme v obci několik skalních pískovcových útvarů, soustavu rybníků, mnoho rekreačních objektů, pro turisty infocentrum, možnosti ubytování a záchytné parkoviště. Zámeček - jedná se o pískovcový skalní útvar s pozůstatky vytesané stavby, v těsném sousedství kostela Boží láska. Nejedná se však o zbytky zámecké stavby, ale jen o zbytky prostého obydlí, vytesaného v pískovci. Část místa je odtěžena. Malé Hradisko - menší pískovcový skalní útvar, asi 45m dlouhý a 7m vysoký. Velké Hradisko - jedná se o největší skalní útvar v obci. Jeho rozměry činí zhruba 90 m na délku a výška skal je až 18 m. Od nejstarších dob se o skalním masívu mluví o jeho starobylém osídlení. Povrchový sběr v lokalitě však nezaznamenal žádné opevnění a ani o osídlení plošiny se moc nezjistilo. Místo však skýtá velmi krásné výhledy na říčku Desnou a zdejší krajinu. V čelní stěně nalezneme jeskyni Habalnu, ve které měl pobývat zloděj a lupič Habal, který v minulosti terorizoval okolí. Jeskyně je asi 1 m široká a 8 m dlouhá. Největší zajímavostí místa je tradovaná pověst, že se zde měl usídlit třetí z vladyků, který na rozdíl od Čecha a Lecha, vedl celkem neúspěšně svůj lid - měl to být jistý Pech.
Rozehnal Ivo - zdroj infotabule v místě, 11.8. 2018
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Budislav

Místa v okolí

 kostel Boží lásky
 Toulovcova rozhledna
 Jarošov
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Prokopa
 Betlém
 Nové Hrady
 Kapalice
 křížová cesta
 barokní špýchar
 Nový hrad
 pomník železnice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Pivnická rokle
 Růžový palouček
 kostel sv. Markéty
 Borůvka
 Rychmburk
 Sedlíšťka
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Čachnov
 kaplička
 Killerova kaplička
 kamenný most
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Demelova kaple
 Bílý Kůň
 Polička
 městské opevnění
 radnice
 Tylův dům
 evangelický kostel
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
 rondokubistické domy
 Smetanův dům
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 katovna
 Regionální muzeum
 Pomezí
 Zámecký pivovar
 hradiště Hrutov
 Litomyšl
 Červená věž
 pivovar
 Košumberk
 Milovské Perničky
 židovský hřbitov
 Zdislav
 Čtyři palice
 Karle
 Pěšice
 kostel sv. Jiří
 České Heřmanice
 Domoradice
 České Heřmanice
 Jahůdka
 kaple Panny Marie
 Popovec
 Štěnec
 evangelický kostel
 kaple sv. Václava
 Devět skal
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 13969
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama