Spící kamenný lev na mohutném pískovcovém podstavci. Pomník padlým r. 1866 v bitvě u České Skalice v Rakousko-Pruské válce. Pomník je věnován setníku Emilu Riedlovi od 5. praporu polních myslivců a poručíku Adolfu Studničkovi od 77. pěš. pluku.
Hlavní obrázek místa
Dubno
© Ivo Rozehnal, 07/2009
Spícího kamenného lva na mohutném pískovcovém podstavci nalezneme v lese zvaném Dubno. Z hlavní silnice se za Českou Skalicí odbočí přes trať, naproti autocampu Rozkoš. Před koncem lesa odbočuje modrá značka vpravo. Projdeme kolem tabulí naučné stezky a dubenské myslivny. Přímo za ní se odbočí vlevo (je tam rozcestník) a tam už je tento pomník vidět.
Vladimír Studecký, 16.8. 2006
historie

Pomník je postaven na společném hrobě asi 80 padlých. Je věnován setníku Emilu Riedlovi od 5.praporu polních myslivců a poručíku Adolfu Studničkovi od 77.pěšího pluku. V těchto místech probíhaly dne 28.6.1866 nejtěžší boje bitvy u České Skalice v Rakousko-Pruské válce. Rakouští myslivci svým útokem přes kopec u Zlíče zatlačili Prusy za dubenskou myslivnu. Od Klen postupující pruský pěší pluk č.58 však plnou silou zaútočil na prapory této rakouské brigády generála Fragnerna. Z levého boku je napadl také 37.pěší pruský pěší pluk. Celá rakouská brigáda se ocitla v křížové palbě. Bitevní pole bylo poseto stovkami mrtvých a raněných vojáků. Padl i velitel brigády generálmajor Gustav Fragnern.

Vladimír Studecký, 16.8. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Česká Skalice

Místa v okolí

 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Ratibořice
 Studnice
 Babiččino údolí
 Barunčina škola
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Rýzmburk
 kostel sv. Václava
 pomník jízdy
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Homolka
 Turyň
 Červená Hora
 vojenský hřbitov
 Sviništany
 Nový Dvůr
 městské opevnění
 Chvalkovice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 nová radnice
 Náchod
 podkova
 Veselice
 kostel sv. Jiljí
 Černčice
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 Zvole
 Dobrošov
 městské opevnění
 synagoga
 Bartoňova útulna
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Vízmburk
 Výrov
 Na Signálu
 Sendraž
 Dobrošov
 Na Vartě
 zvonice
 městský hřbitov
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 pevnost Josefov
 kaple sv. Michala
 Homole
 Dřevěnka
 stará radnice
 Wenkeův dům
 kostel sv. Zikmunda
 Frymburk
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Kuks
 pivovar
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Ducha
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Šibeník
 Na Větrné horce
 štola Kateřina
 mlýn Dřevíček
 Bystrý
 kovárna
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 kostel Panny Marie
 Stárkov
 Stárkov
 zvonice
 Kalthaus
 kostel sv. Prokopa
 Vlčinec
 haltýře
 Starý Rokytník
 Chábory
 Dobřany
 Holohlavy
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 kašna
 radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 Selendrův sloup
 klášter benediktinů
 Újezd
Základní informace místa
ID místa: 4540
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama