Kostel v Kučerově románsko-gotického původu doložen r. 1235, zásadně barokně přestavěn v letech 1698-1741 a rozšířen r. 1892. Upravován v letech 1924-1925. Poslední rekonstrukce barokní stavby dokončena r. 2013. Nyní farní kostel s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
© Ladislav Ježek 12/2021
Obec Kučerov (německy Kutscherau) se nachází na Vyškovsku a žije zde necelých 500 obyvatel. Leží na vedlejší silnici jihovýchodně od Vyškova. Písemné doklady o vzniku obce sahají do r. 1235, kdy zde byl kostel patřící klášteru v Doubravníku. Tento kostel, který je význačnou dominantou obce, patří mezi nejstarší kostely na Moravě. Proto mu také byla po celou dobu věnována velká péče. Asi počátkem 18. stol. byl celý barokně přestavěn. Do r. 1945 byl Kučerov součástí německého jazykového ostrůvku na Vyškovsku. Místní kostel sv. Petra a Pavla stojí na hřbitově na severovýchodním okraji obce.
11.11. 2021
popis

Vrcholně barokní jednolodní kostel s křížením a pravoúhlým závěrem je situován na východním okraji obce u hřbitova. Jeho průčelí tvoří předsazená vstupní věž zastřešená zvonovitou bání, s fasádou členěnou pilastrovým rámem a římsami. V centrální ose dominuje věži velký latinský kříž provedený v nízkém bílém štuku, který se opakuje i na bočních stranách věže. Pod vrcholovou římsou jsou z čelní strany umístěny kulaté hodiny s ciferníkem a pod nimi, v úrovni nejvyššího bodu střechy lodi, obloukem zaklenuté trojdílné okno. Nad vstupem je stěna věže prolomena ještě dvěma oválnými, nad sebou pootočenými okulusy. Sedlovou střechou završená loď kostela je ze stran osvětlena dvojicí obloukově zaklenutých oken, stejně jako obě obdélně zakončená ramena křížení. Pravoúhlý závěr kostela je prolomen trojicí okenních otvorů, vždy po jednom v severní, jižní a východní stěně, přičemž na východě je okno nejvyšší. Trojlist mělkých…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací památkového katalogu a různých webových stránek), 12.11. 2021

historie

Kostel v Kučerově je doložen již r. 1235, kdy šlechtici Vojslav, Drslav a Čáslav darovali jeho patronát klášteru v Doubravníku. Tento kostel, který je význačnou dominantou obce, patří mezi nejstarší kostely na Moravě. Jeho původní podoba není přesně známa, protože počátkem 18. stol. (podle památkářů zřejmě v letech 1698-1741) byl celý zásadně barokně přestavěn. Jelikož byl málo prostorný, byl v r. 1892 dostavbou rozšířen. Další celková úprava zejména interiéru byla provedena v letech 1924-1925. Původní šindelová krytina byla postupně vyměněna v letech 1839 a 1911. V roce 1854 byly zakoupeny varhany, které r. 1853 postavil brněnský varhanář Franz Harbich (1780-1862). V r. 1922 byla věž vybavena zvony a v r. 1927 byl kostel elektrifikován. Poslední rekonstrukce barokní stavby, zejména nestabilní věže, byla dokončena v červenci 2013. V současné době (2021) se provádí v interiéru přestavba liturgického prostoru včetně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.11. 2021

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Kučerov

Místa v okolí

 Bohdalice
 Hlubočany
 kaple sv. Floriána
 Pavlovice
 kaple sv. Rozárie
 kostel sv. Jiří
 Kojátky
 Moravské Prusy
 Nové Hvězdlice
 kaple sv. Michala
 Nové Hvězdlice
 Orlov
 DinoPark
 ZOO park
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 zvonička
 Bučovice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Komorov
 kostel sv. Isidora
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Milonice
 Milonice
 Bučovice
 kostel sv. Martina
 Drnovice
 Luleč II
 Luleč
 Luleč I
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 morový památník
 Fricův mlýn
 Chvalkovice
 rozhledna Chocholík
 Vícemilice
 Chvalkovice
 Suchánkův mlýn
 hrádek u Nevojic
 židovský hřbitov
 Nové Zámky
 Nevojice
 Habrovany
 Švábenice
 Opatovice
 Hradisko
 Dědice
 synagoga
 židovský hřbitov
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Brankovice
 Rašovice
 smírčí kámen
 Pustiměř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Benedikta
 radnice
 Vítovice
 Račice
 Panský dům
 Slavkov
 synagoga
 Pačlavice
 kaple sv. Terezie
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 hrádek u Vítovic
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 bunkry
 Drysice
 Melice
 zájezdní hostinec
 kostel sv. Ferdinanda
 Hrádek u Snovídek
 Osíčany
 Chvalkovice na Hané
 kaple sv. Panny Marie
 Černov
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Troyerstein
 Kepkov
 Konůvky
 Litenčice
 Vildenberk
 Prasklice
 Újezd u Ždánic
 Hradištěk u Jezery
 Stagnov
 Morkovice
 Vážany nad Litavou
 Kuchlov
 Želeč
 Dřevnovice
 Uhřice
 kostel sv. Vavřince
 Hrušky
 Lísky
 boží muka
 Chvalnov
 Krchůvek
 Nezamyslice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Střílky
 Vilémov
 Kobeřice
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Koryčany
 došková chalupa
 zvonice
 Hamlíkov
 barokní hřbitov
 Ruprechtov
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Floriána
 Víceměřice
 kostel sv. Martina
 Doloplazy
 bunkry
 Mořice
 Mořice
 Bystřec
 zvonice
 zvonice
 mariánský sloup
 Cimburk u Koryčan
 Vrchoslavice
 Kozel
 Koryčanská kaple
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 15578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama