Pozdně barokní římskokatolická kaple sv. Bartoloměje byla postavena někdy ve 2. polovině 18. století. V 19. století došlo k úpravám stavby. Dnes je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
Zvonovice, kaple sv. Bartoloměje.
© Luděk Vláčil 02/2022
Zvonovice jsou malou moravskou dědinou tvořící jižní část obce Rostěnice-Zvonovice ležící jižně od Vyškova v bývalém německém jazykovém ostrůvku v severní části kulturního a etnografického regionu Brněnsko. Dominantní stavbou Zvonovic, jež jsou vesnickou památkovou zónou, je římskokatolická pozdně barokní kaple sv. Bartoloměje z 2. poloviny 18. století. V mělké nice nad vchodem je umístěna soška sv. Floriána.
Luděk Vláčil, 8.2. 2022
historie

První písemná zmínka o Zvonovicích pochází z roku 1355. Dědina byla součástí německého jazykového ostrůvku na Vyškovsku, který byl nejmenší německy mluvící komunitou bývalého Československa. Předpokládá se, že tato poměrně izolovaná enkláva vznikla ve druhé polovině 13. století následkem německé kolonizace a existovala do konce 2. světové války. V polovině 15. století existovala ve Zvonovicích tvrz. Někdy ve 2. polovině 18. století byla na návsi postavena pozdně barokní římskokatolická kaple sv. Bartoloměje. V 19. století došlo k úpravám stavby. Dnes je kulturní památkou ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 8.2. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Zvonovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16227
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama