Římskokatolický farní kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v letech 1857-1863 v novorománském slohu. Později byly k presbyteriu kostela přistavěny dvě boční přístavby.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Cyrila a Metoděje
© Luděk Vláčil 02/2022
Rostěnice jsou moravskou dědinou tvořící severní část obce Rostěnice-Zvonovice ležící jižně od Vyškova v bývalém německém jazykovém ostrůvku v severní části kulturního a etnografického regionu Brněnsko. Dominantní stavbou Rostěnic, jež jsou vesnickou památkovou zónou, je římskokatolický farní kostel sv. Cyrila a Metoděje. Je zajímavostí, že většina chrámů zasvěcených těmto dvěma slovanským světcům je na území Moravy. Zbývající se nacházejí na území Čech, Slovenska, Srbska, Bulharska, Slovinska a dalších zemí. Před kostelem je kříž z r. 1861. Vedle se rozkládá hřbitov.
Luděk Vláčil, 9.2. 2022
historie

První písemná zmínka o Rostěnicích pochází z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. Dědina byla součástí německého jazykového ostrůvku na Vyškovsku, který byl nejmenší německy mluvící komunitou bývalého Československa. Předpokládá se, že tato poměrně izolovaná enkláva vznikla ve druhé polovině 13. století následkem německé kolonizace a existovala do konce 2. světové války. O žádné sakrální stavbě v Rostěnicích nejsou až do II. poloviny 19. stol. zmínky. Místní obyvatelé tak museli chodit na mše pravděpodobně do kostela v Lulči. Dnešní římskokatolický farní kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven na „zelené louce“ v letech 1857-1863 v historizujícím novorománském slohu. Později byly k presbyteriu kostela přistavěny dvě boční přístavby, snad kaple sv. Petra a Pavla, jejichž reliéfy jsou po stranách novorománského vstupního portálu. V současnosti probíhá rekonstrukce. V první etapě byla zajištěna…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://rostenice-zvonovice.cz, https://www.turistika.cz a další, 9.2. 2022

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Rostěnice

Místa v okolí

 Hlubočany
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Luleč I
 Luleč
 kostel sv. Vavřince
 Drnovice
 DinoPark
 ZOO park
 kaple sv. Michala
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 vodní mlýn
 městské opevnění
 rozhledna Chocholík
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Bohdalice
 Fricův mlýn
 kaple sv. Rozárie
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Suchánkův mlýn
 kaple sv. Floriána
 Habrovany
 kostel sv. Mikuláše
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Pavlovice
 Dědice
 Račice
 Kojátky
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Terezie
 Vítovice
 zvonička
 hrádek u Vítovic
 bunkry
 Nové Hvězdlice
 Bučovice
 Nové Hvězdlice
 Pustiměř
 Černov
 radnice
 Bučovice
 židovský hřbitov
 smírčí kámen
 kostel sv. Benedikta
 Troyerstein
 Stagnov
 Vildenberk
 Komorov
 Milonice
 Vícemilice
 Milonice
 radnice
 Slavkov
 Drysice
 Panský dům
 Melice
 Kuchlov
 synagoga
 synagoga
 stará radnice
 Hradištěk u Jezery
 Ivanovice na Hané
 morový památník
 kostel sv. Ondřeje
 Švábenice
 městské opevnění
 Chvalkovice
 Hradisko
 hrádek u Nevojic
 zájezdní hostinec
 Chvalkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Nevojice
 Vilémov
 došková chalupa
 zvonice
 Nové Zámky
 Rašovice
 Pozořice
 Hamlíkov
 Ruprechtov
 Opatovice
 kostel sv. Ferdinanda
 Chvalkovice na Hané
 Ferdinandsko
 bunkry
 Vážany nad Litavou
 Pačlavice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Bystřec
 Želeč
 zvonice
 Krchůvek
 Brankovice
 Blažovice
 Hrušky
 kaple sv. Panny Marie
 Osíčany
 kaple
 Santon
 větrný mlýn
 Dřevnovice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 Brodek u Prostějova
 Rakovec
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Budkovany
 Nezamyslice
 Dobromilice
 Nezamyslice
 Kojál
 kostel Všech svatých
 Doloplazy
 kaple sv. Floriána
 Víceměřice
 Mohyla míru
 kříž na Zálomí
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
Základní informace místa
ID místa: 16226
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama