Barokní kostel z l. 1700 – 33 od významného italského architekta Domenica Martinelliho ve službách slavkovských Kouniců. Stojí na místě původního kostela ze 14. století.
Hlavní obrázek místa
Průčelí kostela sv. Jiří v Moravských Prusech. Vlevo kříž a pomník padlým za 1. světové války.
© Milan Náplava, 8/2007
Moravské Prusy (část obce Prusy – Boškůvky) se nacházejí 8 km jihovýchodně od Vyškova na trase cyklostezky Vyškov – Nesovice – Koryčany. Mimo kostel sv. Jiří lze v obci navštívit i nepatrný kopeček s náznakem příkopu – zbytky tvrze místní šlechty a pozoruhodnou (svou architekturou) rolnickou mlékárnu na původní návsi. V sousedních Vážanech je „morová“ kaplička sv. Rozálie ze 17. století a obec lze použít jako východisko do lesů Litenčické pahorkatiny. Hned za lesem jsou Orlovice se starobylým kostelem, který původně náležel k vedlejšímu křižáckému hradu johanitů – Orlovu. Z něj se díky kontroverznímu výzkumu zachovaly jen nepatrné zbytky. Nedaleko Moravských Prus leží města Vyškov a Ivanovice na Hané se souborem hodnotných památek, Švábenice (s barokními plastikami a zbytky hradu), Topolany s barokním chrámem, Hoštice – Heroltice s gotickým kostelem a Moravské Málkovice s lidovou zvonicí – zajímavým dokladem přechodu jižní Hané a Slovácka.
Milan Náplava, 28.12. 2007
popis

Kostel sv. Jiří se situován na mírné vyvýšenině nad historickou návsí. Zdánlivě nevýrazná obdélná loď kostela s jednoduchou fasádou členěnou reliéfními sloupy (s několika okny a bočními vchody) je zakončena kruhovou kaplí s kuželovitou střechou téměř orientálního tvaru. Štíhlá hranolová věž v průčelí je opatřena hodinami a vkusnou lucernou nad hlavním vchodem. Dlouhá loď začínající věží a ukončená výrazným kruhovým kněžištěm dává kostelu zvláštní výraz, který je ovšem viditelný jen z několika úhlů v obci a částečně krytý vzrostlým stromem a současnou zástavbou. U kostela je novější kříž a tragiku 1. světové války připomíná pomník padlým občanům v podobě sochy sv. Václava. Po stranách podstavce jsou vytesány zajímavé reliéfy dobových pušek (s fotografiemi padlých). Pomník padlému synovi statkáře z Mor. Prus je i na ploše bývalého hřbitova a tvoří jej socha sv. Josefa s jezulátkem z roku 1921.

Milan Náplava, 28.12. 2007

historie

Počátky vesnice Moravské Prusy se dají jen s obtížemi vystopovat. Některé prameny uvádějí, že se poprvé připomíná již roku 1131 a v roce 1269 se po Prusech píše nižší šlechtic Martin. Není ovšem jasné zda se jeho přídomek váže k Moravským Prusům. Takže počátek obce se v současnosti hledá až ve 14. století, kdy se v zápisu v zemských deskách v roce 1349 uvádí, že díl vsi (polnosti, dvůr a mlýn) držel Nedvídek z Voděrad a další části majetku v obci vlastnili bratři Jakub Konček, Janek, Ctibor a Janáč z Prus. Ves byla takto rozdrobena až do roku 1391 kdy Myslibor z Radovestic vstoupil ve spolek s dalšími majiteli – pány z Melic (dcera Jakuba Končeka se stala i ženou Vojtěcha z Melic). V Moravských Prusech ve středověku stálo panské sídlo – podle všeho kamenná tvrz na severovýchodním okraji obce. Roku 1591 byla však už pustá. Existence tvrze jen podtrhuje ekonomický význam Moravských Prus na…  číst dále

Milan Náplava podle L. Hosáka (1967) a M. Plačka (2007), 28.12. 2007

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Moravské Prusy

Místa v okolí

 Moravské Prusy
 kaple sv. Rozárie
 zvonička
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Pavlovice
 Bohdalice
 DinoPark
 Švábenice
 ZOO park
 městská studna
 městské opevnění
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 Vyškov
 kaple sv. Anny
 Hlubočany
 Hradisko
 synagoga
 Ivanovice na Hané
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Nové Hvězdlice
 židovský hřbitov
 Nové Hvězdlice
 Fricův mlýn
 Chvalkovice
 Opatovice
 Suchánkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 kostel sv. Vavřince
 morový památník
 smírčí kámen
 kostel sv. Ferdinanda
 kostel sv. Benedikta
 Komorov
 Chvalkovice na Hané
 Chvalkovice
 Drnovice
 Pustiměř
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 zájezdní hostinec
 Melice
 Drysice
 Kojátky
 Dědice
 rozhledna Chocholík
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Prasklice
 kostel sv. Isidora
 Luleč I
 Milonice
 Milonice
 Luleč II
 Dřevnovice
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Želeč
 Uhřice
 Morkovice
 větrný mlýn
 boží muka
 Nové Zámky
 Nezamyslice
 vodní mlýn
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Terezie
 Bučovice
 radnice
 bunkry
 Litenčice
 Bučovice
 Brankovice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Vícemilice
 kaple
 Počenice
 hrádek u Nevojic
 Dobromilice
 kaple sv. Floriána
 Brodek u Prostějova
 kostel sv. Martina
 Nevojice
 Doloplazy
 Víceměřice
 Mořice
 Mořice
 kostel Všech svatých
 Dřínov
 Troyerstein
 Srbce
 Habrovany
 Hoštice
 židovský hřbitov
 Račice
 Štátula
 Nemotice
 Stagnov
 zvonice
 mariánský sloup
 Svárov
 Vrchoslavice
 Ferdinandsko
 hradiště Obrova noha
 Kopaniny
 kaple se zvonicí
 Lísky
 Černov
 kaple Panny Marie
 Vitčice
 Zdislavice
 Troubky
 Kuchlov
 Chvalnov
 kaplička
 vysílač Předina
 Štátula
 židovský hřbitov
 Střílky
 Rašovice
 barokní hřbitov
 Cetechovice
 kostel sv. Jiří
 Slavkov
 radnice
 Zástřizly
 Panský dům
 synagoga
 Hamlíkov
 městské opevnění
 kaple sv. Bartoloměje
 Střílky
 kostel sv. Jiljí
 Vážany nad Litavou
Základní informace místa
ID místa: 5878
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama