Barokní kostel z l. 1700 – 33 od významného italského architekta Domenica Martinelliho ve službách slavkovských Kouniců. Stojí na místě původního kostela ze 14. století.
Hlavní obrázek místa
Průčelí kostela sv. Jiří v Moravských Prusech. Vlevo kříž a pomník padlým za 1. světové války.
© Milan Náplava, 8/2007
Moravské Prusy (část obce Prusy – Boškůvky) se nacházejí 8 km jihovýchodně od Vyškova na trase cyklostezky Vyškov – Nesovice – Koryčany. Mimo kostel sv. Jiří lze v obci navštívit i nepatrný kopeček s náznakem příkopu – zbytky tvrze místní šlechty a pozoruhodnou (svou architekturou) rolnickou mlékárnu na původní návsi. V sousedních Vážanech je „morová“ kaplička sv. Rozálie ze 17. století a obec lze použít jako východisko do lesů Litenčické pahorkatiny. Hned za lesem jsou Orlovice se starobylým kostelem, který původně náležel k vedlejšímu křižáckému hradu johanitů – Orlovu. Z něj se díky kontroverznímu výzkumu zachovaly jen nepatrné zbytky. Nedaleko Moravských Prus leží města Vyškov a Ivanovice na Hané se souborem hodnotných památek, Švábenice (s barokními plastikami a zbytky hradu), Topolany s barokním chrámem, Hoštice – Heroltice s gotickým kostelem a Moravské Málkovice s lidovou zvonicí – zajímavým dokladem přechodu jižní Hané a Slovácka.
Milan Náplava, 28.12. 2007
popis

Kostel sv. Jiří se situován na mírné vyvýšenině nad historickou návsí. Zdánlivě nevýrazná obdélná loď kostela s jednoduchou fasádou členěnou reliéfními sloupy (s několika okny a bočními vchody) je zakončena kruhovou kaplí s kuželovitou střechou téměř orientálního tvaru. Štíhlá hranolová věž v průčelí je opatřena hodinami a vkusnou lucernou nad hlavním vchodem. Dlouhá loď začínající věží a ukončená výrazným kruhovým kněžištěm dává kostelu zvláštní výraz, který je ovšem viditelný jen z několika úhlů v obci a částečně krytý vzrostlým stromem a současnou zástavbou. U kostela je novější kříž a tragiku 1. světové války připomíná pomník padlým občanům v podobě sochy sv. Václava. Po stranách podstavce jsou vytesány zajímavé reliéfy dobových pušek (s fotografiemi padlých). Pomník padlému synovi statkáře z Mor. Prus je i na ploše bývalého hřbitova a tvoří jej socha sv. Josefa s jezulátkem z roku 1921.

Milan Náplava, 28.12. 2007

historie

Počátky vesnice Moravské Prusy se dají jen s obtížemi vystopovat. Některé prameny uvádějí, že se poprvé připomíná již roku 1131 a v roce 1269 se po Prusech píše nižší šlechtic Martin. Není ovšem jasné zda se jeho přídomek váže k Moravským Prusům. Takže počátek obce se v současnosti hledá až ve 14. století, kdy se v zápisu v zemských deskách v roce 1349 uvádí, že díl vsi (polnosti, dvůr a mlýn) držel Nedvídek z Voděrad a další části majetku v obci vlastnili bratři Jakub Konček, Janek, Ctibor a Janáč z Prus. Ves byla takto rozdrobena až do roku 1391 kdy Myslibor z Radovestic vstoupil ve spolek s dalšími majiteli – pány z Melic (dcera Jakuba Končeka se stala i ženou Vojtěcha z Melic). V Moravských Prusech ve středověku stálo panské sídlo – podle všeho kamenná tvrz na severovýchodním okraji obce. Roku 1591 byla však už pustá. Existence tvrze jen podtrhuje ekonomický význam Moravských Prus na…  číst dále

Milan Náplava podle L. Hosáka (1967) a M. Plačka (2007), 28.12. 2007

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Moravské Prusy

Místa v okolí

 Moravské Prusy
 kaple sv. Rozárie
 zvonička
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Pavlovice
 Bohdalice
 DinoPark
 městská studna
 Švábenice
 ZOO park
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Vyškov
 Hlubočany
 Hradisko
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Nové Hvězdlice
 židovský hřbitov
 Fricův mlýn
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 Opatovice
 Suchánkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 kostel sv. Vavřince
 morový památník
 smírčí kámen
 kostel sv. Ferdinanda
 kostel sv. Benedikta
 Komorov
 Chvalkovice na Hané
 Chvalkovice
 Drnovice
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Pustiměř
 zájezdní hostinec
 Drysice
 Kojátky
 Melice
 rozhledna Chocholík
 Dědice
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Prasklice
 kostel sv. Isidora
 Luleč I
 Milonice
 Milonice
 Luleč II
 Dřevnovice
 kostel sv. Martina
 Želeč
 Luleč
 Uhřice
 Morkovice
 boží muka
 větrný mlýn
 Nové Zámky
 Nezamyslice
 vodní mlýn
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Terezie
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Bučovice
 radnice
 bunkry
 Litenčice
 Bučovice
 Brankovice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Vícemilice
 kaple
 Počenice
 kaple sv. Floriána
 hrádek u Nevojic
 Dobromilice
 Brodek u Prostějova
 Víceměřice
 kostel sv. Martina
 Nevojice
 Doloplazy
 Mořice
 kostel Všech svatých
 Mořice
 Srbce
 Dřínov
 Troyerstein
 Habrovany
 Hoštice
 židovský hřbitov
 Račice
 Štátula
 Nemotice
 zvonice
 mariánský sloup
 Stagnov
 Vrchoslavice
 Ferdinandsko
 Svárov
 hradiště Obrova noha
 Kopaniny
 kaple se zvonicí
 Lísky
 Černov
 kaple Panny Marie
 Vitčice
 Troubky
 Zdislavice
 Chvalnov
 kaplička
 vysílač Předina
 Kuchlov
 Štátula
 židovský hřbitov
 Střílky
 Rašovice
 barokní hřbitov
 Cetechovice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Zástřizly
 Slavkov
 Panský dům
 synagoga
 Hamlíkov
 městské opevnění
 kaple sv. Bartoloměje
 Střílky
 kostel sv. Jiljí
 Vážany nad Litavou
Základní informace místa
ID místa: 5878
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama