Po hrádku, který byl založen ve 2. pol. 13. st., jsou viditelné reliéfní zbytky, z příkopů se zachovala SZ část s náznakem valu.
Hlavní obrázek místa
Příkop na severozápadě
© Roman Řezáč 01/2005
Dobře patrné reliéfní zbytky hrádku leží necelých 200m západně od školy v severním svahu Bučovic. Místu se říká jak je obvyklé také Hradiště. Jinak často také kopec Kalvárie. Velký vliv na zachovalost místa měl Kníže Jan Lichtenštejna, který ho nechal přeměnit na park, čímž došlo k zarovnání jádra, které je teď rovné a téměř kulaté, vedly na něj schody, dnes již téměř zaniklé a byla také odkopána část příkopů. Jiná část však zřejmě zanikla díky prudšímu svahu postupně i erozí. Dnes hrádek znovu částečně zarůstá křovím a z příkopů se dobře zachovala jen severozápadní část s náznakem valu vybíhajícího západně pod jádrem.
Roman Řezáč, 21.1. 2005
historie

Podle archeologických nálezů byl hrádek založen ve druhé polovině 13.století, později stála v Bučovicích i tvrz, ale její pozůstatky byly objeveny v nádvoří zámku, takže stála jinde. Bučovice se objevují poprvé v predikátu Voka z Bučovic v roce 1322.

Roman Řezáč, 21.1. 2005

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Bučovice

Místa v okolí

 radnice
 Bučovice
 Vícemilice
 Kojátky
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 Rašovice
 Milonice
 Milonice
 kaple sv. Floriána
 Nové Zámky
 Bohdalice
 Konůvky
 Kepkov
 Újezd u Ždánic
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Pavlovice
 Komorov
 Hrádek u Snovídek
 Hlubočany
 Panský dům
 radnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Slavkov
 morový památník
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 Čechyně
 Palánek
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Kvášov
 Nemotice
 Chvalkovice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Brankovice
 Chvalkovice
 Vážany nad Litavou
 Kobeřice
 kaple sv. Rozárie
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Mezilesice
 Haluzice
 kostel sv. Jiří
 Hrušky
 Habrovany
 Moravské Prusy
 Uhřice
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Nechvalín
 Luleč
 Žarošice
 Luleč II
 kostel sv. Anny
 Luleč I
 větrný mlýn
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 DinoPark
 zvonička
 Vítovice
 ZOO park
 Krchůvek
 Koryčany
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Dambořice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 Opatovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 hrádek u Vítovic
 Drnovice
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Chocholík
 Bohuslavice
 Bukovanský mlýn
 Věteřov
 Fricův mlýn
 hrádek v poloze Valy
 Hradištěk u Jezery
 Vildenberk
 Sobůlky
 Švábenice
 Bošovice
 Pozořice
 Račice
 Hradisko
 Koryčanská kaple
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 Vřesovice
 Kostelec
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Prasklice
 Súsedská
 Uhřice
Základní informace místa
ID místa: 2811
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama