Velké poškozené tvrziště s jádrem v zahradách č. p. 129 a 136. Mezi lety 1353–1368 ves získává Pavel ze Sovince, jenž se píše z Rašovic. Po něm r. 1379 dědí tvrz Pavlík ze Sovince, r. 1447 uváděna jako pustá, další majitel Franěk z Okarce ji obnovuje. Od r. 1597 je definitivně uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2015
První zmínka o vsi je už z roku 1141. Mezi lety 1353–1368 ji získává Pavel ze Sovince a staví zde tvrz, po ztrátě panství v Týnci se od roku 1374 píše z Rašovic. Po něm dědí tvrz v roce 1379 Pavlík ze Sovince, který brzy umírá, a panství je jako odúmrť přiděleno markrabětem Joštem Mysliborovi a Maršíkovi z Kostelce. Maršík vzápětí postupuje panství Ješkovi z Hradiště, jenž prodává obec Rašovice i s tvrzí v roce 1398 Janu Švehlovi ze Soběhrd. Po rychlém střídání majitelů do roku 1418 získává panství s tvrzí rod z Mrdic a Dambořic. Panství zůstalo v rukou tohoto rodu do roku 1447, ale v tomto roce se uvádí tvrz jako pustá, pravděpodobně byla obětí husitských válek. Jako pustou ji obdržel Franěk z Okarce, který ji obnovuje. Před rokem 1486 přes ženu Fraňka Okarce Kunku se stává majitelem její příbuzný Havel z Pacova a Batelova, jenž roku 1497 přepisuje panství s tvrzí Jiřímu hraběti z Pezinku, který ho připojuje k Slavkovu, což vede k zániku tvrze a roku 1531 je uváděna jako pustá. V druhé polovině 19. století je tvrzistě výrazně poškozeno (sníženo, do jejího tělesa byly vyhloubeny sklepy) růstem vesnické zástavby.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001,Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 25.8. 2015

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Rašovice

Místa v okolí

 Kepkov
 Konůvky
 Bučovice
 Bučovice
 Újezd u Ždánic
 radnice
 Vícemilice
 Kvášov
 Kobeřice
 Mezilesice
 Panský dům
 hrádek u Nevojic
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
 Vážany nad Litavou
 Nevojice
 židovský hřbitov
 Palánek
 Kojátky
 Uhřice
 Hrušky
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Dambořice
 kostel sv. Vavřince
 Milonice
 kostel sv. Václava
 Milonice
 židovský hřbitov
 Hrádek u Snovídek
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Krchůvek
 poštovní stanice
 radnice
 Nové Zámky
 Bošovice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Nechvalín
 Bohdalice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Haluzice
 Hlubočany
 Komorov
 Nemotice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Václava
 kostel Všech Svatých
 Pavlovice
 Věteřov
 Blažovice
 Habrovany
 Vítovice
 morový památník
 Brankovice
 hrádek v poloze Valy
 Mohyla míru
 Strážovice
 Bukovanský mlýn
 Sobůlky
 Chvalkovice
 hrádek u Vítovic
 Stavěšice
 Bohuslavice
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Hradištěk u Jezery
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Isidora
 Luleč II
 Klobouky u Brna
 Chvalkovice
 Pozořice
 Vildenberk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rozárie
 Santon
 větrný mlýn
 Těšany
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Šitbořice
 Moravské Prusy
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Kostelec
 zvonička
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Diváky
 Opatovice
 kaple sv. Rocha
 Pekárna
 Vlkoš
Základní informace místa
ID místa: 12089
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama