Velké poškozené tvrziště s jádrem v zahradách č. p. 129 a 136. Mezi lety 1353–1368 ves získává Pavel ze Sovince, jenž se píše z Rašovic. Po něm r. 1379 dědí tvrz Pavlík ze Sovince, r. 1447 uváděna jako pustá, další majitel Franěk z Okarce ji obnovuje. Od r. 1597 je definitivně uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2015
První zmínka o vsi je už z roku 1141. Mezi lety 1353–1368 ji získává Pavel ze Sovince a staví zde tvrz, po ztrátě panství v Týnci se od roku 1374 píše z Rašovic. Po něm dědí tvrz v roce 1379 Pavlík ze Sovince, který brzy umírá, a panství je jako odúmrť přiděleno markrabětem Joštem Mysliborovi a Maršíkovi z Kostelce. Maršík vzápětí postupuje panství Ješkovi z Hradiště, jenž prodává obec Rašovice i s tvrzí v roce 1398 Janu Švehlovi ze Soběhrd. Po rychlém střídání majitelů do roku 1418 získává panství s tvrzí rod z Mrdic a Dambořic. Panství zůstalo v rukou tohoto rodu do roku 1447, ale v tomto roce se uvádí tvrz jako pustá, pravděpodobně byla obětí husitských válek. Jako pustou ji obdržel Franěk z Okarce, který ji obnovuje. Před rokem 1486 přes ženu Fraňka Okarce Kunku se stává majitelem její příbuzný Havel z Pacova a Batelova, jenž roku 1497 přepisuje panství s tvrzí Jiřímu hraběti z Pezinku, který ho připojuje k Slavkovu, což vede k zániku tvrze a roku 1531 je uváděna jako pustá. V druhé polovině 19. století je tvrzistě výrazně poškozeno (sníženo, do jejího tělesa byly vyhloubeny sklepy) růstem vesnické zástavby.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001,Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 25.8. 2015
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Rašovice

Místa v okolí

 Kepkov
 Konůvky
 Bučovice
 Bučovice
 Újezd u Ždánic
 radnice
 Vícemilice
 Kvášov
 Kobeřice
 Mezilesice
 Panský dům
 radnice
 hrádek u Nevojic
 synagoga
 městské opevnění
 Slavkov
 Vážany nad Litavou
 Nevojice
 židovský hřbitov
 Palánek
 Kojátky
 Uhřice
 Hrušky
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Milonice
 Milonice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Hrádek u Snovídek
 Krchůvek
 Nové Zámky
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Bošovice
 Nechvalín
 Bohdalice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Haluzice
 Hlubočany
 Komorov
 Nemotice
 Pavlovice
 kostel Všech Svatých
 Blažovice
 Věteřov
 Habrovany
 Vítovice
 Brankovice
 morový památník
 hrádek v poloze Valy
 Mohyla míru
 Strážovice
 Bukovanský mlýn
 Sobůlky
 Chvalkovice
 hrádek u Vítovic
 Bohuslavice
 kostel sv. Martina
 Luleč
 kostel sv. Mikuláše
 Hradištěk u Jezery
 kostel sv. Isidora
 Luleč II
 Pozořice
 Klobouky u Brna
 Chvalkovice
 Vildenberk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rozárie
 Santon
 větrný mlýn
 Těšany
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Moravské Prusy
 Šitbořice
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Kostelec
 socha sv. Floriána
 zvonička
 Svatobořice
 Diváky
 Opatovice
 kaple sv. Rocha
 Pekárna
 Vlkoš
Základní informace místa
ID místa: 12089
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama