Velké poškozené tvrziště s jádrem v zahradách č. p. 129 a 136. Mezi lety 1353–1368 ves získává Pavel ze Sovince, jenž se píše z Rašovic. Po něm r. 1379 dědí tvrz Pavlík ze Sovince, r. 1447 uváděna jako pustá, další majitel Franěk z Okarce ji obnovuje. Od r. 1597 je definitivně uváděna jako pustá.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2015
První zmínka o vsi je už z roku 1141. Mezi lety 1353–1368 ji získává Pavel ze Sovince a staví zde tvrz, po ztrátě panství v Týnci se od roku 1374 píše z Rašovic. Po něm dědí tvrz v roce 1379 Pavlík ze Sovince, který brzy umírá, a panství je jako odúmrť přiděleno markrabětem Joštem Mysliborovi a Maršíkovi z Kostelce. Maršík vzápětí postupuje panství Ješkovi z Hradiště, jenž prodává obec Rašovice i s tvrzí v roce 1398 Janu Švehlovi ze Soběhrd. Po rychlém střídání majitelů do roku 1418 získává panství s tvrzí rod z Mrdic a Dambořic. Panství zůstalo v rukou tohoto rodu do roku 1447, ale v tomto roce se uvádí tvrz jako pustá, pravděpodobně byla obětí husitských válek. Jako pustou ji obdržel Franěk z Okarce, který ji obnovuje. Před rokem 1486 přes ženu Fraňka Okarce Kunku se stává majitelem její příbuzný Havel z Pacova a Batelova, jenž roku 1497 přepisuje panství s tvrzí Jiřímu hraběti z Pezinku, který ho připojuje k Slavkovu, což vede k zániku tvrze a roku 1531 je uváděna jako pustá. V druhé polovině 19. století je tvrzistě výrazně poškozeno (sníženo, do jejího tělesa byly vyhloubeny sklepy) růstem vesnické zástavby.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001,Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 25.8. 2015
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Rašovice

Místa v okolí

 Kepkov
 Konůvky
 Bučovice
 Bučovice
 radnice
 Újezd u Ždánic
 Vícemilice
 Kvášov
 Kobeřice
 Mezilesice
 Panský dům
 hrádek u Nevojic
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
 Vážany nad Litavou
 Nevojice
 židovský hřbitov
 Palánek
 Kojátky
 Uhřice
 Hrušky
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Milonice
 Milonice
 židovský hřbitov
 Hrádek u Snovídek
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Krchůvek
 Nové Zámky
 Bošovice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Nechvalín
 Bohdalice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Haluzice
 Hlubočany
 Komorov
 Nemotice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Václava
 Pavlovice
 kostel Všech Svatých
 Věteřov
 Blažovice
 Habrovany
 Vítovice
 Brankovice
 morový památník
 hrádek v poloze Valy
 Mohyla míru
 Strážovice
 Sobůlky
 Chvalkovice
 Bukovanský mlýn
 hrádek u Vítovic
 Stavěšice
 Bohuslavice
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Hradištěk u Jezery
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Isidora
 Luleč II
 Klobouky u Brna
 Chvalkovice
 Pozořice
 Vildenberk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rozárie
 Santon
 větrný mlýn
 Těšany
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Šitbořice
 Moravské Prusy
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Kostelec
 zvonička
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Diváky
 Opatovice
 kaple sv. Rocha
 Pekárna
 Vlkoš
Základní informace místa
ID místa: 12089
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama