Zřejmě v 16. stol. za Krčmů z Koněpas vznikl ve vsi dvůr a tvrz, později přestavěná na zámeček. V r. 1834 za Mannerů byl upraven klasicistně a později přebudován na sýpku a ubytovnu pro čeledíny. V r. 1930 statek zanikl a v následujících letech byl spolu se zámečkem značně přestavěn a zmodernizován.
Hlavní obrázek místa
jižní průčelí dochovaného zámeckého křídla od jihovýchodu s patrným místem ubourání navazujícícho východního křídla zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2016
Obec Kojátky leží v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, asi 3 km severovýchodně od města Bučovice. Na návsi u hlavní silnice jsou pozůstatky dvora a zámečku, který býval tvrzí. Dnes je to místo, na němž stojí domy č. p. 22 a 96. V blízkých Bučovicích stojí rozlehlý zámek se zahradou, který dnes slouží jako muzeum. Nedaleko je také velmi zajímavý zámek, zvaný Nové Zámky u Nesovic. Ten však není veřejnosti přístupný a můžete jej obdivovat pouze zpovzdálí.
Luděk Vláčil, 3.2. 2016
historie

První písemná zmínka o vsi Kojátky (Kojatka) pochází z roku 1358, kdy je připomínán vladyka Diva z Kojátek. V roce 1412 náležela ves rodu z Bánic. Je tedy možné, že již v té době zde stál nějaký opevněný dvorec či tvrz. Většinou se však uvádí vznik tvrze až v 16. století jako renesanční stavby za Krčmů z Koněpas. V roce 1603 postoupil Jan Šebor Krčma z Koněpas tvrz se vsí Kryštofu Martínkovskému z Rosic. Poté se majitelé rychle střídali, protože šlo o malý nevýznamný statek, který zahrnoval pouze Kojátky. Později byla tvrz přestavěna na barokní zámeček. Od roku 1660 vlastnili Kojátky příslušníci rodu Sedlnických z Choltic. Po smrti Jana Štefana Sedlnického v roce 1693 prodali jeho synové Antonín František a Vilém Hynek panství rytíři Bernardu Bravanskému z Chobřan. V roce 1754 koupil panství Karel Josef baron Polzer. Po jeho smrti vlastnil panství Arnošt svobodný pán Locella a po něm jeho syn…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, I., https://cs.wikipedia.org , Hrady a zámky na Moravě a další, 2.2. 2016

Půdorys místa

Areál dvora se zámkem v r. 1826 před klasicistní úpravou.
© zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Kojátky

Místa v okolí

 radnice
 Bučovice
 Milonice
 Bučovice
 Milonice
 Vícemilice
 kaple sv. Floriána
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Bohdalice
 Pavlovice
 Komorov
 Nové Zámky
 morový památník
 Chvalkovice
 Hlubočany
 Chvalkovice
 Brankovice
 Rašovice
 kaple sv. Rozárie
 Nemotice
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Václava
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Moravské Prusy
 Újezd u Ždánic
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 kaple Panny Marie
 Konůvky
 Čechyně
 Kepkov
 zvonička
 větrný mlýn
 Palánek
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Opatovice
 radnice
 kaple sv. Michala
 Panský dům
 synagoga
 Slavkov
 DinoPark
 kaple sv. Václava
 ZOO park
 městské opevnění
 Haluzice
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 kostel sv. Isidora
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Kvášov
 kaple sv. Anny
 Luleč II
 kostel sv. Vavřince
 Luleč
 Koryčany
 Luleč I
 Habrovany
 kostel sv. Vavřince
 Švábenice
 Drnovice
 Vážany nad Litavou
 Litenčice
 Fricův mlýn
 Hradisko
 Nechvalín
 Střílky
 rozhledna Chocholík
 Lísky
 Chvalnov
 Kobeřice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 barokní hřbitov
 Suchánkův mlýn
 Vítovice
 Mezilesice
 Hrušky
 Uhřice
 kostel sv. Vavřince
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 hrádek u Vítovic
 Bohuslavice
 Střílky
 synagoga
 Zástřizly
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Bukovanský mlýn
 Morkovice
 Ivanovice na Hané
 Cimburk u Koryčan
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Koryčanská kaple
 židovský hřbitov
 Kozel
 Račice
 židovský hřbitov
 Dambořice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kazatelna
 Prasklice
 Vřesovice
 Uhřice
 Počenice
 Černov
 Bošovice
 kostel sv. Ondřeje
 Dřínov
 Srbce
Základní informace místa
ID místa: 12679
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama