Jednolodní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven ve stylu klasicismu s prvky přetrvávajícího pozdního baroka v letech 1807-1814 jako náhrada za starší stavbu. U vnější stěny je náhrobník Protivce ze Zástřizl z r. 1505. Před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 01/2018
Dědina Bohdalice tvoří společně s Pavlovicemi obec Bohdalice-Pavlovice, ležící v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji. Nejstarší stavbou obce je budova bohdalického zámku sloužícího jako základní škola. Nejvýraznější dominantou je však nedaleký jednolodní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1807-1814, přístupný v době konání bohoslužeb. Za návštěvu stojí zdejší muzeum Tomáše E. Müllera.
Luděk Vláčil, 24.1. 2018
historie

První nepřímá písemná zmínka o vsi Bohdalice (německy Bochdalicz) pochází z 24. června 1337, kdy se vzpomíná Vojtěch z Bohdalic, z čehož se dá usuzovat, že zde již stála i tvrz. Jeho potomci vlastnili ve vsi díl do roku 1368. V roce 1401 se poprvé připomíná fara a kostel. Původní chrám, údajně dřevěný, stál v blízkosti staré fary. V roce 1807 byl položen základní kámen nového kostela, postaveného ve stylu klasicismu s prvky přetrvávajícího pozdního baroka. Chrám vznikl dle rozhodnutí Michala Josefa Mannera, syna tehdejšího majitele Bohdalic, rytíře Raimunda Mannera. K dokončení stavby došlo v roce 1814. V následujících letech bylo doplněno jednotné vybavení interiéru. V roce 1827 byla zhotovena bohatě členěná varhanní skříň. Obrazy dvoudílného hlavního oltáře zobrazující Nanebevzetí Panny Marie zhotovil v roce 1849 Josef Vojtěch Hellich, který následně namaloval i obrazy bočních oltářů znázorňující sv.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I, Bohumil Samek, Academia 1994, https://cs.wikipedia.org, http://www.bohdalice.cz a další, 24.1. 2018

Jihomoravský kraj, Bohdalice

Místa v okolí

 Bohdalice
 kaple sv. Floriána
 Pavlovice
 Hlubočany
 kaple sv. Rozárie
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Jiří
 Nové Hvězdlice
 Kojátky
 Orlov
 Moravské Prusy
 kostel sv. Václava
 Komorov
 zvonička
 morový památník
 kaple sv. Michala
 Milonice
 Milonice
 Chvalkovice
 kaple sv. Václava
 DinoPark
 ZOO park
 Bučovice
 Vyškov
 Chvalkovice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 radnice
 kaple sv. Anny
 Bučovice
 Vícemilice
 Nové Zámky
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Fricův mlýn
 Nevojice
 Drnovice
 Švábenice
 Opatovice
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Luleč I
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Luleč
 Suchánkův mlýn
 Hradisko
 rozhledna Chocholík
 Brankovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 větrný mlýn
 stará radnice
 Ivanovice na Hané
 kostel sv. Ondřeje
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 Habrovany
 židovský hřbitov
 Nemotice
 Dědice
 kostel sv. Václava
 Rašovice
 smírčí kámen
 kostel sv. Benedikta
 Pustiměř
 židovský hřbitov
 Hrádek u Snovídek
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 kostel svaté Anny
 kostel sv. Ferdinanda
 Litenčice
 Prasklice
 radnice
 Chvalkovice na Hané
 Drysice
 Panský dům
 Slavkov
 synagoga
 Melice
 zájezdní hostinec
 Prasklice
 kaple sv. Terezie
 městské opevnění
 Morkovice
 Račice
 Vítovice
 bunkry
 hrádek u Vítovic
 Újezd u Ždánic
 Konůvky
 Kepkov
 Uhřice
 Lísky
 Chvalnov
 Dřevnovice
 Hoštice
 Želeč
 Troyerstein
 Černov
 Střílky
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 boží muka
 barokní hřbitov
 Vážany nad Litavou
 Stagnov
 Nezamyslice
 Počenice
 Haluzice
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Kuchlov
 Zástřizly
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 Hrušky
 Dřínov
 Srbce
 Kobeřice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Mořice
 Víceměřice
 Mořice
 Doloplazy
 Štátula
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 došková chalupa
 zvonice
 Cimburk u Koryčan
 Hamlíkov
 Ruprechtov
 Vrchoslavice
 zvonice
 Kozel
 mariánský sloup
 Koryčanská kaple
 Kazatelna
 kaplička
 hradisko sv. Klimenta
 bunkry
 kostel sv. Klimenta
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 13747
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama