Barokní filiální kostel sv. Isidora vznikl v letech 1739-1741 rozšiřující přestavbou starší kaple. K přestavbě velmi přispěl tehdejší farář Jakub Hlávka a následující Franz von Tannenberg. Kostel je nazýván zimní, protože se v něm dříve mše sloužily pouze v zimě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Středomoravská obec Luleč (dříve Lileč, Lulč či Lilč) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, 7 km jihozápadně od města Vyškov na úpatí Drahanské vysočiny. Luleč je rekreační obcí s mnoha zajímavostmi. Nad obcí, na kopci zvaném Liliová hora (Monte Liliorum), se tyčí z dálky viditelný římskokatolický farní kostel sv. Martina. Ke kostelu přiléhá hřbitov. Vedle něj je místo, kde v 1. pol. 16. stol. stála tiskárna bratří Habrovanských. Na vyvýšenině mezi kostelem a roklí jsou pozůstatky hradu a dřevěná vyhlídka s posezením. Ještě před vznikem hradu a kostela byl celý prostor kopce opevněným hradištěm a další hradisko se nacházelo také na vedlejším kopci. Přímo v obci stojí římskokatolický filiální kostel sv. Isidora, u něhož stojí klasicistní fara. Kostel sv. Isidora spojuje s kostelem sv. Martina trasa naučné stezky.
Luděk Vláčil, 3.8. 2019
popis

Kostel sv. Isidora je jednolodní, severojižně orientovaná stavba s polygonálním závěrem a čtyřbokou věží v průčelí. Fasáda je členěna dvojicemi pilastrů na nárožích a římsovou hlavicí. Loď je prolomena jednou okenní osou, kněžiště dvěma. Na východní straně kněžiště se nachází přístavek půlkruhově vyčnívajícího schodiště. Na západní straně je přistavěna obdélná předsíň se zkoseným nárožím. Hlavní průčelí má široce zkosené nároží, je členěno dvojicemi pilastrů s římsovou hlavicí a prolomeno na osu středního rizalitu pravoúhlým vchodem, přístupným po osmi stupních schodiště. V nadpraží je římsa s mušlí a zrcadlem. Hlavní římsa odděluje průčelí od zvonicového patra věže. Na nárožích věže jsou dekorativní malby. Nad hodinami probíhá římsa, která nese střechu v podobě nízkého stanu završenou lucernou a křížem. Interiér lodi je zaklenut pruskou klenbou dělenou pasy stejně jako kněžiště. V sakristii je valená klenba. Vnitřkem probíhá…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil -zdroj: památkový katalog, https://is.muni.cz a další, 17.9. 2019

historie

První písemná zmínka o Lulči pochází z roku 1349. Na místě současného kostela sv. Isidora původně stávala gotická kaple sv. Gottharda z roku 1418, která později zpustla. Již v roce 1670 byla snaha jezuitů vybudovat přímo v Lulči kostel, která ale byla neúspěšná z důvodu nedostatku financí. V 2. polovině 17. století byla obnovena alespoň kaple a došlo ke změně patrocinia. V letech 1739-1741 došlo k rozšiřující přestavbě v barokním slohu. Dokončovací stavební práce ale pokračovaly ještě několik let. Práce na výzdobě byly zadány J. J. Schaubergerovi, který měl vyhotovit tři zděné oltáře, a J. J. Etgensovi, který měl namalovat oltářní obrazy a stropní fresku. K přestavbě velmi přispěl tehdejší farář Jakub Hlávka a následující Franz von Tannenberg. Na sochařské výzdobě se podílel Jan Jiří Schauberger a Ondřej Zahner. Již v polovině 18. století je kaple sv. Isidora, patrona rolníků, označována většinou…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček -zdroj: památkový katalog, https://is.muni.cz a další, 3.8. 2019

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Luleč

Místa v okolí

 Luleč II
 Luleč I
 kostel sv. Martina
 Luleč
 rozhledna Chocholík
 Drnovice
 kostel sv. Vavřince
 vodní mlýn
 Habrovany
 kostel sv. Barbory
 Račice
 Hlubočany
 Čechyně
 kaple Panny Marie
 Suchánkův mlýn
 DinoPark
 ZOO park
 Fricův mlýn
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Černov
 židovský hřbitov
 Vítovice
 kaple sv. Terezie
 Dědice
 hrádek u Vítovic
 bunkry
 Troyerstein
 Stagnov
 Vildenberk
 Kuchlov
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdalice
 kaple sv. Rozárie
 Hradištěk u Jezery
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 došková chalupa
 zvonice
 Pustiměř
 Ruprechtov
 Hamlíkov
 židovský hřbitov
 Pozořice
 smírčí kámen
 kostel sv. Benedikta
 Pavlovice
 bunkry
 Bystřec
 radnice
 Slavkov
 Panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 Kojátky
 zvonice
 Drysice
 Melice
 zvonička
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Bučovice
 kostel Všech Svatých
 Ferdinandsko
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Bučovice
 Rakovec
 Pekárna
 zájezdní hostinec
 Nové Hvězdlice
 synagoga
 Nové Hvězdlice
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Křtiny
 Santon
 Budkovany
 kostel sv. Josefa
 Blažovice
 Křtiny
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Vícemilice
 kostel sv. Vavřince
 Krchůvek
 Švábenice
 Vážany nad Litavou
 Milonice
 Hradisko
 Komorov
 Milonice
 kaple svaté Anny
 Kojál
 Výpustek
 Rašovice
 Olšovec
 Hrušky
 PR Velký Hornek
 kostel sv. Ferdinanda
 morový památník
 hrádek u Nevojic
 Chvalkovice
 Lesovna
 Chvalkovice na Hané
 Panský dům
 Podolí
 Jedovnice
 Žuráň
 Hugova huť
 kříž na Zálomí
 Nevojice
 Chvalkovice
 Želeč
 kaple
 Rudické propadání
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Nové Zámky
 Rudice
 Hlaváčkův kříž
 Krchůvek
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Šlapanice
 hradiště Obrova noha
 Scholasterie
 Brodek u Prostějova
 Rudice
 kaplička
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Šlapanice
 boží muka
 Černá skála
 Kopaniny
 boží muka
 Cigánská jeskyně
 jeskyně Balcarka
 Mohyla míru
 Ostrov u Macochy
 Čertův most
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 Blansek
 kaple Panny Marie
 Koňský spád
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 vysílač Předina
 Štátula
 panský pivovar
 Sokolnice
 sýpka
Základní informace místa
ID místa: 14296
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama