Barokní filiální kostel sv. Isidora vznikl v letech 1739-1741 rozšiřující přestavbou starší kaple. K přestavbě velmi přispěl tehdejší farář Jakub Hlávka a následující Franz von Tannenberg. Kostel je nazýván zimní, protože se v něm dříve mše sloužily pouze v zimě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Středomoravská obec Luleč (dříve Lileč, Lulč či Lilč) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, 7 km jihozápadně od města Vyškov na úpatí Drahanské vysočiny. Luleč je rekreační obcí s mnoha zajímavostmi. Nad obcí, na kopci zvaném Liliová hora (Monte Liliorum), se tyčí z dálky viditelný římskokatolický farní kostel sv. Martina. Ke kostelu přiléhá hřbitov. Vedle něj je místo, kde v 1. pol. 16. stol. stála tiskárna bratří Habrovanských. Na vyvýšenině mezi kostelem a roklí jsou pozůstatky hradu a dřevěná vyhlídka s posezením. Ještě před vznikem hradu a kostela byl celý prostor kopce opevněným hradištěm a další hradisko se nacházelo také na vedlejším kopci. Přímo v obci stojí římskokatolický filiální kostel sv. Isidora, u něhož stojí klasicistní fara. Kostel sv. Isidora spojuje s kostelem sv. Martina trasa naučné stezky.
Luděk Vláčil, 3.8. 2019
popis

Kostel sv. Isidora je jednolodní, severojižně orientovaná stavba s polygonálním závěrem a čtyřbokou věží v průčelí. Fasáda je členěna dvojicemi pilastrů na nárožích a římsovou hlavicí. Loď je prolomena jednou okenní osou, kněžiště dvěma. Na východní straně kněžiště se nachází přístavek půlkruhově vyčnívajícího schodiště. Na západní straně je přistavěna obdélná předsíň se zkoseným nárožím. Hlavní průčelí má široce zkosené nároží, je členěno dvojicemi pilastrů s římsovou hlavicí a prolomeno na osu středního rizalitu pravoúhlým vchodem, přístupným po osmi stupních schodiště. V nadpraží je římsa s mušlí a zrcadlem. Hlavní římsa odděluje průčelí od zvonicového patra věže. Na nárožích věže jsou dekorativní malby. Nad hodinami probíhá římsa, která nese střechu v podobě nízkého stanu završenou lucernou a křížem. Interiér lodi je zaklenut pruskou klenbou dělenou pasy stejně jako kněžiště. V sakristii je valená klenba. Vnitřkem probíhá…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil -zdroj: památkový katalog, https://is.muni.cz a další, 17.9. 2019

historie

První písemná zmínka o Lulči pochází z roku 1349. Na místě současného kostela sv. Isidora původně stávala gotická kaple sv. Gottharda z roku 1418, která později zpustla. Již v roce 1670 byla snaha jezuitů vybudovat přímo v Lulči kostel, která ale byla neúspěšná z důvodu nedostatku financí. V 2. polovině 17. století byla obnovena alespoň kaple a došlo ke změně patrocinia. V letech 1739-1741 došlo k rozšiřující přestavbě v barokním slohu. Dokončovací stavební práce ale pokračovaly ještě několik let. Práce na výzdobě byly zadány J. J. Schaubergerovi, který měl vyhotovit tři zděné oltáře, a J. J. Etgensovi, který měl namalovat oltářní obrazy a stropní fresku. K přestavbě velmi přispěl tehdejší farář Jakub Hlávka a následující Franz von Tannenberg. Na sochařské výzdobě se podílel Jan Jiří Schauberger a Ondřej Zahner. Již v polovině 18. století je kaple sv. Isidora, patrona rolníků, označována většinou…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček -zdroj: památkový katalog, https://is.muni.cz a další, 3.8. 2019

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Luleč

Místa v okolí

 Luleč II
 Luleč I
 kostel sv. Martina
 Luleč
 rozhledna Chocholík
 Drnovice
 kostel sv. Vavřince
 vodní mlýn
 Habrovany
 kostel sv. Barbory
 Račice
 Hlubočany
 Čechyně
 kaple Panny Marie
 Suchánkův mlýn
 DinoPark
 ZOO park
 Fricův mlýn
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Černov
 židovský hřbitov
 Vítovice
 kaple sv. Terezie
 Dědice
 hrádek u Vítovic
 bunkry
 Troyerstein
 Stagnov
 Vildenberk
 Kuchlov
 Bohdalice
 kaple sv. Rozárie
 Hradištěk u Jezery
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 došková chalupa
 zvonice
 Pustiměř
 Ruprechtov
 Hamlíkov
 židovský hřbitov
 Pozořice
 smírčí kámen
 kostel sv. Benedikta
 Pavlovice
 bunkry
 Bystřec
 radnice
 Slavkov
 Panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 Kojátky
 zvonice
 Drysice
 Melice
 zvonička
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Bučovice
 kostel Všech Svatých
 Ferdinandsko
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Bučovice
 Rakovec
 Pekárna
 zájezdní hostinec
 Nové Hvězdlice
 synagoga
 Nové Hvězdlice
 stará radnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Křtiny
 Santon
 Budkovany
 kostel sv. Josefa
 Blažovice
 Křtiny
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Vícemilice
 kostel sv. Vavřince
 Krchůvek
 Švábenice
 Vážany nad Litavou
 Milonice
 Hradisko
 Komorov
 Milonice
 kaple svaté Anny
 Kojál
 Výpustek
 Rašovice
 Olšovec
 Hrušky
 PR Velký Hornek
 kostel sv. Ferdinanda
 morový památník
 hrádek u Nevojic
 Chvalkovice
 Lesovna
 Chvalkovice na Hané
 Panský dům
 Podolí
 Jedovnice
 Žuráň
 Hugova huť
 kříž na Zálomí
 Nevojice
 Chvalkovice
 Želeč
 kaple
 Rudické propadání
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Nové Zámky
 Rudice
 Hlaváčkův kříž
 Krchůvek
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Šlapanice
 hradiště Obrova noha
 Scholasterie
 Brodek u Prostějova
 Rudice
 kaplička
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Šlapanice
 boží muka
 Černá skála
 Kopaniny
 boží muka
 Cigánská jeskyně
 jeskyně Balcarka
 Mohyla míru
 Ostrov u Macochy
 Čertův most
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 Blansek
 kaple Panny Marie
 Koňský spád
 Nemotice
 vysílač Předina
 Štátula
 panský pivovar
 Sokolnice
 sýpka
Základní informace místa
ID místa: 14296
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama