Římskokatolický filiální kostel Nejsvětějšího Srdce Páně byl vybudován v pseudohistorickém slohu v letech 1923-1924. K vysvěcení došlo 2. srpna 1924. V letech 2019-2020 provedena rekonstrukce interiéru.
Hlavní obrázek místa
Lysovice, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
© Luděk Vláčil 02/2022
Středomoravská obec Lysovice leží jižně od Vyškova v bývalém německém jazykovém ostrůvku v severní části kulturního a etnografického regionu Brněnsko. Historická zástavba obce je vesnickou památkovou zónou. Dominantou je římskokatolický filiální kostel Nejsvětějšího Srdce Páně z let 1923-1924. Za zmínku stojí také socha svatého Jana Nepomuckého a Boží muka.
Luděk Vláčil, 20.2. 2022
historie

První známá písemná zmínka o Lysovicích pochází až z roku 1465, kdy se uvádí jako Lissiwicz. Dědina byla součástí německého jazykového ostrůvku na Vyškovsku, který byl nejmenší německy mluvící komunitou bývalého Československa. Předpokládá se, že tato poměrně izolovaná enkláva vznikla ve druhé polovině 13. století následkem německé kolonizace a existovala do konce 2. světové války. Nejstarší známou sakrální stavbou Lysovic byla, dnes již neexistující, kaple Panny Marie, která stávala u rozcestí na jihozápadním okraji obce. Současný římskokatolický filiální kostel Nejsvětějšího Srdce Páně byl vybudován v pseudohistorickém slohu v letech 1923-1924. K vysvěcení došlo 2. srpna 1924. Chrám je kulturní památkou od roku 1995. Obec patří k římskokatolické farnosti Kučerov. V roce 2019 byla zahájena rekonstrukce interiéru. Citlivou opravu vnitřních prostor provedly v době pandemie svépomocí sami farníci.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://ct24.ceskatelevize.cz a další, 20.2. 2022

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Lysovice

Místa v okolí

 Hlubočany
 Bohdalice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 kostel sv. Isidora
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Luleč II
 kaple sv. Rozárie
 Pavlovice
 DinoPark
 Luleč I
 ZOO park
 kaple sv. Michala
 Kojátky
 Vyškov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 Drnovice
 kaple sv. Václava
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Chocholík
 Moravské Prusy
 Bučovice
 Habrovany
 radnice
 Bučovice
 Nové Hvězdlice
 Fricův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Hvězdlice
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Suchánkův mlýn
 Vícemilice
 židovský hřbitov
 Milonice
 zvonička
 Milonice
 Vítovice
 Komorov
 Račice
 hrádek u Vítovic
 hrádek u Nevojic
 radnice
 Slavkov
 Dědice
 Panský dům
 morový památník
 synagoga
 městské opevnění
 Nevojice
 Chvalkovice
 Chvalkovice
 Rašovice
 Nové Zámky
 kaple sv. Terezie
 Vildenberk
 bunkry
 Pustiměř
 Černov
 Švábenice
 Hradištěk u Jezery
 kostel sv. Benedikta
 smírčí kámen
 Hradisko
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Opatovice
 Troyerstein
 Vážany nad Litavou
 Stagnov
 židovský hřbitov
 Pozořice
 Brankovice
 Melice
 Drysice
 Kepkov
 kostel sv. Vavřince
 Konůvky
 Kuchlov
 zájezdní hostinec
 Krchůvek
 Hrušky
 Nemotice
 Újezd u Ždánic
 Pačlavice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Snovídek
 větrný mlýn
 kostel sv. Ferdinanda
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Chvalkovice na Hané
 Blažovice
 došková chalupa
 zvonice
 Kobeřice
 Hamlíkov
 Ruprechtov
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Želeč
 bunkry
 Prasklice
 Bystřec
 Dřevnovice
 zvonice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Rakovec
 Koryčany
 Nezamyslice
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Budkovany
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Floriána
 Doloplazy
 Víceměřice
Základní informace místa
ID místa: 16228
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama