Historicky hodnotnou, pozdně barokní budovu postavenou kolem r. 1772 obývala židovská průmyslnická rodina Strakoschových. V r. 1910 koupilo dům s přilehlou manufakturou město ke zřízení radnice. V letech 1913-1914 byla budova rozšířena o kubistický dvoupatrový obecní dům, současnou radnici.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2017
Nejvýznamnější památkou Bučovic je renesanční zámek ze 16. stol., který patří k nejcennějším renesančním stavbám. Další výraznou památkou města je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z 17. stol. Na náměstí Svobody stojí pozdně barokní objekt, tzv. Strakoschův (Strakošův) dům č. p. 823 z konce 18. stol. K němu přiléhá obecní dům č. p. 502, jenž byl první kubistickou stavbou na Moravě.
Luděk Vláčil, 21.10. 2017
historie

První písemná zmínka o Bučovicích pochází z roku 1322. Na dnešním náměstí Svobody byla kolem roku 1772 postavena historicky hodnotná pozdně barokní budova, v níž žila židovská rodina Strakoschových podnikající ve vlnařském průmyslu. Později vznikly v zadním traktu domu, v místě původní zahrady, přístavby továrních křídel, které nechal postavit Salomon Strakosch (1795-1867). Na počátku 20. století přestala městu dostačovat stará radnice č. p. 31 a proto hledali nové prostory. V roce 1910 město koupilo dům továrníka Strakosche i s přilehlým pozemkem. Již neprosperující zchátralá manufaktura byla zbořena a nově opravený Strakoschův dům se načas stal sídlem radnice. Nedlouho poté bylo rozhodnuto rozšířit budovu o nový komplex zahrnující kromě nové radnice, obchodů a pošty i několik bytů. Projektu stavby se nakonec ujal architekt Jaroslav Syřiště. K barokní budově tak byl, na místo zaniklé manufaktury, přistavěn…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, https://theses.cz a další, 4.8. 2017

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Bučovice

Místa v okolí

 Bučovice
 Bučovice
 Vícemilice
 hrádek u Nevojic
 Kojátky
 Nevojice
 Milonice
 Milonice
 Rašovice
 kaple sv. Floriána
 Nové Zámky
 Újezd u Ždánic
 Konůvky
 Kepkov
 Nové Hvězdlice
 Bohdalice
 Nové Hvězdlice
 Komorov
 Hrádek u Snovídek
 Pavlovice
 Palánek
 Hlubočany
 morový památník
 Nemotice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Panský dům
 radnice
 Kvášov
 Chvalkovice
 synagoga
 Slavkov
 městské opevnění
 Brankovice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Chvalkovice
 Vážany nad Litavou
 Kobeřice
 Haluzice
 kaple sv. Rozárie
 Orlov
 Mezilesice
 kostel sv. Václava
 Nechvalín
 kostel sv. Jiří
 Uhřice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Hrušky
 Moravské Prusy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Habrovany
 Koryčany
 větrný mlýn
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Luleč II
 židovský hřbitov
 zvonička
 kaple sv. Michala
 Dambořice
 ZOO park
 Luleč I
 DinoPark
 Krchůvek
 Opatovice
 kaple sv. Václava
 Vítovice
 Vyškov
 Bohuslavice
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 Bukovanský mlýn
 Věteřov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Drnovice
 hrádek u Vítovic
 kostel sv. Mikuláše
 hrádek v poloze Valy
 Střílky
 rozhledna Chocholík
 Sobůlky
 Švábenice
 Litenčice
 Bošovice
 Hradištěk u Jezery
 Vildenberk
 Koryčanská kaple
 Hradisko
 Pačlavice
 Račice
 kostel sv. Martina
 Vřesovice
 Kostelec
 Dolní Moštěnice
 Morkovice
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 Osíčany
 Johanka
 kaple sv. Panny Marie
 Súsedská
 Prasklice
 Uhřice
 Žádovice
Základní informace místa
ID místa: 13590
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama