První doklad o kapli lze nalézt v Indikační skice Moravy z let 1837–1843. V té době je zde doložena stavba současného půdorysu zasvěcená sv. Marii (St. Maria). Snad v průběhu 19. století došlo ke změně patrocinia.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2021
Nevelká obec Kozlany leží v okrese Vyškov asi 9 km jihovýchodně od okresního města v Jihomoravském kraji. Nejvýraznější stavbou obce je kaple sv. Floriána stojící na návsi na protější straně silnice od obecního úřadu. Po stranách kaple jsou sochy Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého.
17.11. 2021
historie

Kozlany se v písemných pramenech uvádějí od poloviny 14. století. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Ani o současné kapli stojící na návsi nelze nalézt téměř žádné informace. Za patrona kaple bývá označován sv. Florián. Kaple patří pod správu římskokatolické farnosti Bohdalice, kde se patrocinium stavby neuvádí. První doklad o kapli lze nalézt v Indikační skice Moravy z let 1837–1843. Jelikož v mapě císařského povinného otisku stabilního katastru z roku 1827 žádná stavba na návsi zaznačena není, lze předpokládat její vznik někdy ve 40. letech 19. století. V té době je zde doložena stavba současného půdorysu zasvěcená sv. Marii (St. Maria). Uvádí se, že Kozlanští někdy v 19. století užívali pečeť s vyobrazením sv. Floriána, což může souviset s pozdější změnou patrocinia kaple.

Luděk Vláčil - zdroj: https://ags.cuzk.cz/archiv/ a další, 17.11. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Kozlany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16065
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama