Vodní elektrárnu na levém břehu Vydry napájí podzemní přivaděč ze Vchynicko-tetovského kanálu. Byla postavena v letech 1937–39, akumulační nádrž u bývalé osady Sedlo byla dokončena roku 1942. V letech 2005–6 rozsáhlá modernisace technologie.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna z pravého břehu Vydry
© Ivan Grisa 04/2007
Elektrárna stojí na levém břehu Vydry, v nejníže položené části obce Srní, která plynule navazuje na osadu Čeňkova Pila, náležející k obci Rejštejn. Příjezd po silnici III. třídy, navazující na křižovatce pod Svojše na silnici II/169 (od Rejštejna či Kvildy), parkování možné přímo u elektrárny. Po protějším břehu Vydry vede červená turistická značka, procházející NPR Povydří, u mostu začíná modrá značka do Srní. V elektrárně je umístěna exposice Šumavská energie se zajímavými modely důležitých energetických staveb na Šumavě. Součástí prohlídkové trasy je i nedaleká elektrárna Čeňkova Pila (viz heslo). Odběrný objekt Mechov (Mosau) se nachází jižně od této osady obce Srní, přístupný je po zelené značce od parkoviště u silnice Srní - Prášily a cyklostezce podél Vchynicko - tetovského kanálu. Akumulační nádrž Sedlo a vodní zámek najdeme na severním okraji Srní (odbočka k hotelu Vydra a dále po zelené značce kolem Sedelského vrchu). Zejména od vodního zámku se otevírají nádherné výhledy do údolí Vydry a Otavy.
Ivan Grisa, 29.5. 2009
historie

Vodní elektrárna Vydra

Jako náhrada původního projektu přehrady na Vydře, který narazil na odpor majitelů historických vodních práv, byla v letech 1937–42 postavena vodní elektrárna, napájená z Vchynicko-tetovského plavebního kanálu více než 3 km dlouhým podzemním přivaděčem, odbočujícím v regulačním objektu nad Mechovem (Mosau). Akumulaci vody na špičkový provoz zajišťuje nádrž pod Sedelským vrchem na severním konci Srní. Odtud opět pod zemí teče k tzv. vodnímu zámku přímo nad elektrárnou, který slouží finální regulaci přítoku na turbíny. Toto uspořádání umožnilo bez zásahu do údolí Vydry využít spádu 246 m, schopného i při průtoku pouhých 1,86 m krychlových za sekundu zajistit pohon turbín o výkonu 2 x 3,2 MW. Výstavbu financovaly Západočeské elektrárny Plzeň a podařilo se ji dokončit přes problémy počínající II. světové války (mimochodem plynoucí i ze skutečnosti, že se elektrárna ocitla přímo na území Německa, zatímco majitel podnikal v tzv. protektorátu).…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl 1, Libri 2001 a informačních tabulí NP Šumava v jednotlivých lokalitách, 29.5. 2009

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 kaple
 smolná pec
 Hauswaldkapelle
 Antýgl
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Vatětice
 Kundratice
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 švédské hroby
 kaple sv. Vintíře
 Obří hrad
 kostel sv. Mořice
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 hrobka rodiny Schmid
 kašna II
 Horská synagoga
 Karlov
 Poledník
 Dolejší Krušec
 Kašperk
 Pustý hrádek
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Loučová
 boží muka
 Dlouhá Ves
 Dolejší Těšov
 Královský kámen
 Sedlo
 Záluží
 Kojšice
 kostel sv. Štěpána
 Jiřičná
 Chamutice
 Volšovy
 kaple sv. Kříže
 Hrad pod Hrnčířem
 Kohoutí kříž
 rychta/fara/radnice
 barokní kaple
 Hrad u Strašína
 Petrovice
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Kněžice
 Sluneční kámen
 městské opevnění
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 Žikov
 Svatobor
 hájenka na Březníku
 židovský hřbitov
 Zdíkov
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Žihobce
 Hlavňovice
 Javorná
 Chalupská slať
 Maleč
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Anny
 Mačice
Kontaktní informace
ČEZ a. s., Vodní elektrárny
Tel: 378 001 111
http://www.cez.cz/
cez@cez.cz
Základní informace místa
ID místa: 7831
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama