Vodní elektrárnu na levém břehu Vydry napájí podzemní přivaděč ze Vchynicko-tetovského kanálu. Byla postavena v letech 1937–39, akumulační nádrž u bývalé osady Sedlo byla dokončena roku 1942. V letech 2005–6 rozsáhlá modernisace technologie.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna z pravého břehu Vydry
© Ivan Grisa 04/2007
Elektrárna stojí na levém břehu Vydry, v nejníže položené části obce Srní, která plynule navazuje na osadu Čeňkova Pila, náležející k obci Rejštejn. Příjezd po silnici III. třídy, navazující na křižovatce pod Svojše na silnici II/169 (od Rejštejna či Kvildy), parkování možné přímo u elektrárny. Po protějším břehu Vydry vede červená turistická značka, procházející NPR Povydří, u mostu začíná modrá značka do Srní. V elektrárně je umístěna exposice Šumavská energie se zajímavými modely důležitých energetických staveb na Šumavě. Součástí prohlídkové trasy je i nedaleká elektrárna Čeňkova Pila (viz heslo). Odběrný objekt Mechov (Mosau) se nachází jižně od této osady obce Srní, přístupný je po zelené značce od parkoviště u silnice Srní - Prášily a cyklostezce podél Vchynicko - tetovského kanálu. Akumulační nádrž Sedlo a vodní zámek najdeme na severním okraji Srní (odbočka k hotelu Vydra a dále po zelené značce kolem Sedelského vrchu). Zejména od vodního zámku se otevírají nádherné výhledy do údolí Vydry a Otavy.
Ivan Grisa, 29.5. 2009
historie

Vodní elektrárna Vydra

Jako náhrada původního projektu přehrady na Vydře, který narazil na odpor majitelů historických vodních práv, byla v letech 1937–42 postavena vodní elektrárna, napájená z Vchynicko-tetovského plavebního kanálu více než 3 km dlouhým podzemním přivaděčem, odbočujícím v regulačním objektu nad Mechovem (Mosau). Akumulaci vody na špičkový provoz zajišťuje nádrž pod Sedelským vrchem na severním konci Srní. Odtud opět pod zemí teče k tzv. vodnímu zámku přímo nad elektrárnou, který slouží finální regulaci přítoku na turbíny. Toto uspořádání umožnilo bez zásahu do údolí Vydry využít spádu 246 m, schopného i při průtoku pouhých 1,86 m krychlových za sekundu zajistit pohon turbín o výkonu 2 x 3,2 MW. Výstavbu financovaly Západočeské elektrárny Plzeň a podařilo se ji dokončit přes problémy počínající II. světové války (mimochodem plynoucí i ze skutečnosti, že se elektrárna ocitla přímo na území Německa, zatímco majitel podnikal v tzv. protektorátu).…  číst dále

Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl 1, Libri 2001 a informačních tabulí NP Šumava v jednotlivých lokalitách, 29.5. 2009

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 kaple
 Hauswaldkapelle
 smolná pec
 Antýgl
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Vatětice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Kundratice
 Palvinov
 kostel sv. Vintíře
 švédské hroby
 kaple sv. Vintíře
 Obří hrad
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Karlov
 Poledník
 Dolejší Krušec
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Loučová
 Dolejší Těšov
 Dlouhá Ves
 Královský kámen
 Sedlo
 Záluží
 Kojšice
 kostel sv. Štěpána
 Jiřičná
 kaple sv. Kříže
 Volšovy
 Hrad pod Hrnčířem
 Kohoutí kříž
 rychta/fara/radnice
 Hrad u Strašína
 Petrovice
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 městské opevnění
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 městský špitál
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 kašna
 Svatobor
 hájenka na Březníku
 Zdíkov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dražovice
 Dražovice
 Žihobce
 Hlavňovice
 Javorná
 Chalupská slať
 Maleč
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Anny
 Mačice
Kontaktní informace
ČEZ a. s., Vodní elektrárny
Tel: 378 001 111
http://www.cez.cz/
cez@cez.cz
Základní informace místa
ID místa: 7831
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama