Královský kámen je jedním z vrchů Javornické hornatiny, která je součástí Šumavských plání. Ve stěně blízkého mrazového srubu je vytesán velký skalní oltář (nika) ─ datovaná rokem 1899.
Hlavní obrázek místa
Královský kámen
© Petr Vaculčík 11/2005

Královský kámen

Královský kámen (časté pojmenování Královák) je jedním z vrchů Javornické hornatiny, která je součástí Šumavských plání. Na západ od Královského kamene horský hřbet obsahuje Ždánic (1064,5) a Chlum (962,4). Nejvyšší horou Javornické hornatiny je blízký Javorník (1065,7) s Klostermannovou rozhlednou. Od Královského kamene je oddělen Krankotským sedlem (992). Na vrcholu Královského kamene vystupuje žulový skalní útvar tvořený skalní hradbou a mrazovými sruby. Pod skalami se kdysi vyskytovaly četné kamenné proudy a kamenná moře. Z vrcholu skalní hradby býval daleký rozhled na velkou část Šumavy a Šumavského podhůří (Javor, Roklin, okolí Černé hory u Kvildy, Sušicko a Horažďovicko). Ve stěně blízkého mrazového srubu je vytesán velký skalní oltář (nika) ─ datovaná rokem 1899. je vyzdoben obrazy svatých a doplněn vytesanými německými nápisy. Opodál se nachází historický mezník s letopočtem r. 1752. Vrchol Královského kamene je křižovatkou značených turistických stezek, včetně konce malého okruhu z obce Javorník.
Vaculčík, Turistický průvodce, 23.11. 2005
historie

Prchající král

Jednou českého krále a jeho ozbrojenou družinu pronásledoval houf cizího vojska. Mezi Nicovem a Tejmlovem došlo k boji. Král byl poražen a musel rychle uprchnout. Hnal svého koně přes horský hřbet Dánova, v těch dobách ještě porostlý divokými houštinami. Král se v nich ukryl mezi kameny, zatímco jeho doprovod prchal dál. Cizí vojska si v zápalu pronásledování ani nevšimla, že král zůstal vzadu. Hnali se dál za prchající královskou družinou. Tak byl král zachráněn. Kamenný blok nad Nicovem dostal od té doby názen. Lidé ho pojmenovali Královským kamenem. Stejně tak i celý vrch. Vypráví se také, že v blízkosti kamene kvete jen o dni svaté Barbory čarovný květ. Kdo květinu najde, může získat velké bohatství, které je zde ukryto.

Vaculčík, Turistický průvodce, 23.11. 2005

pověsti

Staré pověsti

Ke Královskému kameni se váže řada pověstí. Podle jedné se zde ukryl panovník prchající před Švédským vojskem. Podle jiné zde stával mocný hrad, v němž mocichtiví služebníci zabili svého krále a ten je, než skonal, za to proklel. Vysvobodit je (a získat bohatství) může jen ten, kdo najde čarovnou bylinu. O Valpružině noci se na vrcholu objevuje deska s letopočtem zániku světa. V určité době se odtud také ozývá zvuk hlásné trouby ohlašující nebezpečí. Podstatně zajímavější jsou proroctví Sibylina, která Jirásek shrnuje do dvou kapitol. Ty jsou v originále tři a vyprávěla je Michalda, královna ze Sáby (neboť v tomto případě je ona naší Sibylou) králi Šalamounovi. To se stalo v roce 578 před Kristem, v roce 993 proroctví přeložil do angličtiny ctihodný Beda, Jan Letter pak léta Páně 1053 do češtiny, v roce 1113 přepsal. Skutečný autor nebo aspoň upravovatel finální verze pravděpodobně pocházel z Čech, z Táborska neb…  číst dále

23.11. 2005

Komentáře

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Nicov

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Záluží
 Kohoutí kříž
 Měsíční kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Hrad u Strašína
 Obří hrad
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Markéty
 Pustý hrádek
 kaple sv. Anny
 radnice
 pranýř
 Kašperk
 Maleč
 Strádal
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Churáňovský vrch
 Sedlo
 Zdíkov
 Churáňov
 Přečín
 Žihobce
 hrobka rodiny Schmid
 Dobrš
 Putkov
 kostel sv. Mořice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Dražovice
 židovský hřbitov
 smolná pec
 švédské hroby
 Vatětice
 Mačice
 Dlouhá Ves
 synagoga
 Dřešínek
 Palvinov
 Vojnice
 Na Vrškách
 Hoslovice
 židovský hřbitov
 Antýgl
 Kundratice
 Dolejší Krušec
 Čestice
 Kalvarie
 městský špitál
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Kateřiny
 kašna
 kostel sv. Štěpána
 Čestice
 Čestice
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 Volšovy
 Haselburg
 Vimperk
 městské opevnění
 Frymburk
 Ohrazenice
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 Rechle, hradlový most
 Němčice
 Frymburk
 kašny
 radnice
 stará radnice
 klášterecký viadukt
 Loučová
 kostel sv. Vintíře
 Skalice
 Tažovice
 Hauswaldská kaple
 kamenný most
 barokní kaple
 Žichovice
 Chalupská slať
 synagoga
 Čkyně
 Kojšice
 Karlov
 Smrčná
 kaple sv. Vintíře
 Chamutice
 Svatobor
 Doubravice u Volyně
 židovský hřbitov
 Jiřičná
 Boží kámen
 Hrad pod Hrnčířem
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Kraselov
 Hvížďalka
 Tedražice
 Žikov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Petrovice
 Štěchovice
 Kněžice
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Anny
 Kladruby
 Svojšice
 Kladruby
Základní informace místa
ID místa: 3602
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama