Původně románský kostel (1220–40?), poprvé připomínán 1365. Farnost zanikla za reformace, obnovena 1857, dnes spravována z Vimperka. Kostel upraven ve 2. pol. 17. stol. a v 19. stol. (prodloužena loď, snížena věž). Západně od něj barokní fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 07/2009
Kostel stojí na severní straně nicovské návsi, asi 100 m nad silnicí II/145. Na návsi lze parkovat, u odbočky ze zmíněné silnice se nachází i autobusová zastávka. Ideální východisko pro túru přes Královský kámen (viz heslo) na Kašperk a do Kašperských Hor. Do kostela lze nahlédnout ze západní předsíně (nabízí se i pokladnička), přístupný při bohoslužbách každou první sobotu v měsíci od 16.00.
Ivan Grisa , 7.7. 2009
historie

Kostel svatého Martina v Nicově u Stach

Původně románský kostel pravděpodobně z let 1220–40, poprvé se písemně připomíná roku 1365. Farnost zanikla za reformace, lokálie byla zřízena roku 1787, samostatná fara o 80 let později, dnes spravována z Vimperka. Kostel barokně upraven ve druhé polovině 17. století, v polovině 19. století byla prodloužena loď, a o patro snížena věž. Západně od něj barokní fara s malovanou fasádou.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., str. 93, Academia 1978, 7.7. 2009

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Nicov

Místa v okolí

 Královský kámen
 Kohoutí kříž
 Záluží
 Obří hrad
 rychta/fara/radnice
 Měsíční kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 kostel sv. Markéty
 Hrad u Strašína
 radnice
 pranýř
 Pustý hrádek
 Kašperk
 kaple sv. Anny
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Zdíkov
 Maleč
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlo
 Přečín
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 smolná pec
 Žihobce
 Putkov
 švédské hroby
 Vatětice
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 židovský hřbitov
 Antýgl
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Palvinov
 Dražovice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Dlouhá Ves
 Mačice
 Kundratice
 synagoga
 kostel sv. Štěpána
 Dřešínek
 Dolejší Krušec
 židovský hřbitov
 Rechle, hradlový most
 Vojnice
 Hoslovice
 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Hauswaldkapelle
 městský špitál
 Haselburg
 Vimperk
 městské opevnění
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Chalupská slať
 Čestice
 Volšovy
 stará radnice
 Kámen neštěstí
 kašny
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 Kalvarie
 kašna
 kostel sv. Vintíře
 radnice
 Loučová
 Čestice
 Čestice
 Skalice
 kaple sv. Vintíře
 Karlov
 barokní kaple
 Kojšice
 Němčice
 Frymburk
 Ohrazenice
 Chamutice
 synagoga
 Smrčná
 Jiřičná
 Tažovice
 boží muka
 kamenný most
 Svatobor
 Dolejší Těšov
 Hrad pod Hrnčířem
 Petrovice
 Žikov
 Kněžice
 Boží kámen
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšice
 Štěchovice
 kostel sv. Anny
 Boubínská rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 8009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama