Kamenný pranýř z roku 1630. Původně stával na náměstí jižně od kostela. Kolem roku 1800 byl přenesen za dnešní místo na východním úpatí Šibeničního vrchu a upraven na boží muka.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2008
Kašperské Hory měly od svého povýšení na město hrdelní právo. S výkonem spravedlnosti je ve městě spojeno několik míst. Šibenice stávala na kopci západně od města, který je dodnes nazýván Šibeniční vrch (Galgenberg). V části Cikánka bylo popraviště, na kterém byly stínány hlavy. Součástí výkonu práva byl i kamenný pranýř, který v sedmnáctém století stával na náměstí v Kašperských horách. Jedná se o válcový sloup datovaný rokem 1630, vysoký cca 150 cm, horní část je ukončena hlavicí. Poté, co ztratil svoji funkci – začátkem 19. století – byl přenesen na okraj města, k polní cestě vedoucí na Šibeniční vrch, byl na něj připevněn svatý obrázek a byl tak změněn na boží muka.
Milan Caha (zdroj: www.sumavanet.cz), 12.1. 2008
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kašperské Hory

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Pustý hrádek
 Kašperk
 hrobka rodiny Schmid
 smolná pec
 kostel sv. Mořice
 švédské hroby
 Vatětice
 Obří hrad
 kostel sv. Martina
 Palvinov
 Sedlo
 Královský kámen
 Záluží
 židovský hřbitov
 Kundratice
 Dlouhá Ves
 Dolejší Krušec
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Kateřiny
 kašna II
 kašna I
 Horská synagoga
 Větrný kámen
 kostel sv. Vintíře
 Sluneční kámen
 Měsíční kámen
 Kohoutí kříž
 Loučová
 kaple sv. Vintíře
 Volšovy
 Karlov
 Antýgl
 rychta/fara/radnice
 městský špitál
 Kojšice
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 Žihobce
 synagoga
 Dolejší Těšov
 Chamutice
 boží muka
 kaple sv. Václava
 barokní kaple
 Dražovice
 židovský hřbitov
 Jiřičná
 Dražovice
 Hauswaldkapelle
 Hrad pod Hrnčířem
 Maleč
 Svatobor
 Petrovice
 Rechle, hradlový most
 Kněžice
 Žikov
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Zdíkov
 kostel sv. Mikuláše
 Mačice
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Hrádek u Sušice
 Tedražice
 Přečín
 Poledník
 Vojnice
 Dobrš
 Žichovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Hlavňovice
 Putkov
 Kašovice
 Mokrosuky
 Frymburk
 Chalupská slať
 Velhartice
 Ohrazenice
 židovský hřbitov
 Hvížďalka
 Nemilkov
Základní informace místa
ID místa: 5917
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama