Nejvýše položené keltské (či snad předkeltské) oppidum na českém území sloužilo v posledních několika stoletích před změnou letopočtu jako útočiště či ochrana zlatonosných nalezišť v údolí Otavy.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Jiří Marounek
Pokud se na Obří hrad vydáte z osady Popelná, počítejte se zhruba kilometrovým extrémním stoupáním po žluté značce. Z Obřího hradu je nádherný výhled s hradem Kašperk. Areál se nachází v první zóně NP. Předhradí je pokryté uschlými stojícími smrky, které mu dodávají zvláštní ponurou atmosféru.
Jirka Marounek, 5.5. 2003
historie

Kamenné valy známé pod názvem Obří hrad v blízkosti kamenných moří, 5 km jihovýchodně od Kašperských Hor, poblíž osady Popelná, je se svou nadmořskou výškou 940 až 980,5 m nejvýše položenou pravěkou stavbou na území ČR. Ohrazení se skládá z vyvýšené akropole a předhradí s celkovou délkou 370 m a šířkou okolo 80 m . Valy z kamenů dosahují výšky až 5 m. Vnější, téměř kolmá stěna kamenných zdí byla lícovaná a nahoře opatřena dřevěnou konstrukcí. Na stavbu byly použity kameny přinášené nejspíše ze suťového pole západně pod aktropolí. Vnitřní hradiště - akropole - je zajištěno dvojitým pásmem kamenných valů, z jedné strany příkrým srázem. Na vrcholu akropole si lze všimnout kamenného stolu a pod ním skalní brány. Podle názoru archeologů to vše mohla vystavět asi stovka lidí za pouhé 4 letní měsíce. Obří hrad se datuje do období pozdního halštatu a ranního laténu, tj. mezi 7. - 5. století př. n. l. Není vyloučeno, že objekt používali nejen…  číst dále

Horpeniak, V., Obří hrad na Šumavě možná vydá tajemství. MFD, 19.10.1999, 5.5. 2003

pověsti

Lávka z kosti

Po staletí si lidé z okolí nedovedli vysvětlit původ mohutných kamenných valů. V podivuhodném objektu viděli sídlo obrů. V jedné z lidových pověstí se vypráví o nálezu jejich kosti, údajně tři metry dlouhé, kterou vesničané z Popelné použili jako lávku přes říčku Losenici.

5.5. 2003

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Nicov

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 kaple
 pranýř
 kostel sv. Markéty
 rychta/fara/radnice
 radnice
 Kohoutí kříž
 Záluží
 kostel sv. Mikuláše
 Pustý hrádek
 Kašperk
 Měsíční kámen
 Antýgl
 Větrný kámen
 Zdíkov
 Sluneční kámen
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Štěpána
 smolná pec
 hrobka rodiny Schmid
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 Sedlo
 kaple sv. Anny
 švédské hroby
 Strádal
 Hauswaldská kaple
 Palvinov
 kostel sv. Mikuláše
 Maleč
 Kundratice
 židovský hřbitov
 Chalupská slať
 Přečín
 Putkov
 Dlouhá Ves
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Kateřiny
 kašna II
 kašna I
 Horská synagoga
 kostel sv. Vintíře
 Žihobce
 Dobrš
 kaple sv. Vintíře
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Karlov
 klášterecký viadukt
 Dražovice
 Haselburg
 Vimperk
 městské opevnění
 Loučová
 Prášilské jezero
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 kašny
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 synagoga
 radnice
 sýpka a kalvarie
 Volšovy
 židovský hřbitov
 Poledník
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Mačice
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Dřešínek
 Kojšice
 Kámen neštěstí
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Chamutice
 barokní kaple
 Jiřičná
 Na Vrškách
 Hoslovice
 Vojnice
 Hrad pod Hrnčířem
 hájenka na Březníku
 Čestice
 Svatobor
 Kalvarie
 Petrovice
 Kněžice
 Žikov
 Němčice
 Ohrazenice
 Tažovice
 kamenný most
 Boží kámen
 Hlavňovice
Základní informace místa
ID místa: 1506
Typ místa: hradiště
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama