Nejvýše položené keltské (či snad předkeltské) oppidum na českém území sloužilo v posledních několika stoletích před změnou letopočtu jako útočiště či ochrana zlatonosných nalezišť v údolí Otavy.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Jiří Marounek
Pokud se na Obří hrad vydáte z osady Popelná, počítejte se zhruba kilometrovým extrémním stoupáním po žluté značce. Z Obřího hradu je nádherný výhled s hradem Kašperk. Areál se nachází v první zóně NP. Předhradí je pokryté uschlými stojícími smrky, které mu dodávají zvláštní ponurou atmosféru.
Jirka Marounek, 5.5. 2003
historie

Kamenné valy známé pod názvem Obří hrad v blízkosti kamenných moří, 5 km jihovýchodně od Kašperských Hor, poblíž osady Popelná, je se svou nadmořskou výškou 940 až 980,5 m nejvýše položenou pravěkou stavbou na území ČR. Ohrazení se skládá z vyvýšené akropole a předhradí s celkovou délkou 370 m a šířkou okolo 80 m . Valy z kamenů dosahují výšky až 5 m. Vnější, téměř kolmá stěna kamenných zdí byla lícovaná a nahoře opatřena dřevěnou konstrukcí. Na stavbu byly použity kameny přinášené nejspíše ze suťového pole západně pod aktropolí. Vnitřní hradiště - akropole - je zajištěno dvojitým pásmem kamenných valů, z jedné strany příkrým srázem. Na vrcholu akropole si lze všimnout kamenného stolu a pod ním skalní brány. Podle názoru archeologů to vše mohla vystavět asi stovka lidí za pouhé 4 letní měsíce. Obří hrad se datuje do období pozdního halštatu a ranního laténu, tj. mezi 7. - 5. století př. n. l. Není vyloučeno, že objekt používali nejen…  číst dále

Horpeniak, V., Obří hrad na Šumavě možná vydá tajemství. MFD, 19.10.1999, 5.5. 2003

pověsti

Lávka z kosti

Po staletí si lidé z okolí nedovedli vysvětlit původ mohutných kamenných valů. V podivuhodném objektu viděli sídlo obrů. V jedné z lidových pověstí se vypráví o nálezu jejich kosti, údajně tři metry dlouhé, kterou vesničané z Popelné použili jako lávku přes říčku Losenici.

5.5. 2003

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Nicov

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 kaple
 rychta/fara/radnice
 pranýř
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Kohoutí kříž
 Záluží
 kostel sv. Mikuláše
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 Měsíční kámen
 Antýgl
 Větrný kámen
 Zdíkov
 Sluneční kámen
 Hrad u Strašína
 smolná pec
 kostel sv. Štěpána
 hrobka rodiny Schmid
 Sedlo
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 švédské hroby
 Hauswaldkapelle
 kostel sv. Mikuláše
 Palvinov
 Maleč
 Kundratice
 židovský hřbitov
 Chalupská slať
 Přečín
 Putkov
 Dlouhá Ves
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 kostel sv. Vintíře
 Žihobce
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple sv. Vintíře
 Dražovice
 Dražovice
 Karlov
 městské opevnění
 Haselburg
 Vimperk
 Loučová
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 kašny
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 radnice
 synagoga
 sýpka a kalvarie
 Volšovy
 židovský hřbitov
 Poledník
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Mačice
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Dřešínek
 Kojšice
 Dolejší Těšov
 Jiřičná
 Hoslovice
 Vojnice
 Hrad pod Hrnčířem
 hájenka na Březníku
 Čestice
 Kalvarie
 Svatobor
 Petrovice
 Němčice
 Ohrazenice
 Tažovice
 kamenný most
 Boží kámen
 Hlavňovice
Základní informace místa
ID místa: 1506
Typ místa: hradiště
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama