Kaple byla postavena v l. 1939-1940 podle projektu Ing. Františka Fialy, stavbu financovaly pojišťovna Slavia a Rolnická vzájemná pojišťovna v Praze. Kaple v průběhu času zchátrala až do havarijního stavu. R. 2011 byla díky nadačnímu fondu Karla Klostermanna odkoupena a r. 2012 zrekonstruována.
Hlavní obrázek místa
© Jarda Haderer, 05/2013
Kaple sv. Antonína Paduánského byla postavena na svahu vrchu Javorník v letech 1939-1940, na nových hranicích Čech a obsazených Sudet. Zasvěcení bylo vybráno tak, aby připomínalo významného politika první republiky Antonína Švehlu (1873-1933). Projekt novodobé rotundy vypracoval prof. Ing. František Fiala, stavbu financovaly pojišťovna Slavia a Rolnická vzájemná pojišťovna v Praze. Okna kaple zdobí vyobrazení patronů české země a Panny Marie. Kaple byla slavnostně vysvěcena 4. 8. 1940 a byla předána do církevní správy farního úřadu Stachy. Kaple v průběhu času zchátrala až do havarijního stavu. Koncem roku 2011 byla díky nadačnímu fondu Karla Klostermanna kaple odkoupena od soukromých majitelů, kteří se o památku nemohli starat. Rekonstrukce kaple proběhla r. 2012 (projekt Ing. Jan Voldřich). Kaple byla doplněna dřevěnými soškami sv. Antonína a Panny Marie od šumavského řezbáře Karla Tittla. Rekonstrukce původní vitráže Panny Marie se ujala umělecká sklářka Monika Zborníková-Vintrová. Při rekonstrukci byla upraveno i okolí kaple a byla obnovena studánka s pitnou vodou. Roku 2011 byla obnovena tradice poutí a mší. V současnosti se každou neděli po svátku sv. Antonína (13. srpna) se ke kapli každoročně pořádá velká pouť. Kaple stojí ve výšce 1009 m n. m. a je od ní překrásný výhled po okolí, na Javorník, Stašsko, Vacovsko, Vimpersko a velkou část jižních Čech.
E.H. podle http://www.javornik.cz/; http://budejovice.idnes.cz, 19.7. 2013
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Javorník

Místa v okolí

 Kohoutí kříž
 Měsíční kámen
 Královský kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 kostel sv. Martina
 Záluží
 Hrad u Strašína
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Maleč
 Přečín
 Obří hrad
 Zdíkov
 Dobrš
 Pustý Hrádek
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 radnice
 Putkov
 pranýř
 Sedlo
 Žihobce
 Dřešínek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Hoslovice
 kaple
 Mačice
 Vojnice
 Dražovice
 Dražovice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Němčice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Skalice
 Haselburg
 Vimperk
 Ohrazenice
 švédské hroby
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 smolná pec
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 stará radnice
 synagoga
 kašny
 radnice
 Čkyně
 Vatětice
 kamenný most
 Dlouhá Ves
 Tažovice
 Frymburk
 Doubravice u Volyně
 Smrčná
 židovský hřbitov
 Palvinov
 Antýgl
 Boží kámen
 kostel sv. Štěpána
 městský špitál
 Lčovice
 Kraselov
 Dolejší Krušec
 boží muka
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Kundratice
 Žichovice
 kostel sv. Vavřince
 Chalupská slať
 Volšovy
 kostel sv. Anny
 Hvížďalka
 kostel sv. Kateřiny
 Štěchovice
 Horská synagoga
 Rechle, hradlový most
 Nihošovice
 Loučová
 Kbíl
 Kladruby
 Kladruby
 Hauswaldkapelle
 Svatobor
 Kojšice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Střela
 Střela
Kontaktní informace
http://www.javornik.cz/kaplicka.html
info@javornik.cz
Základní informace místa
ID místa: 11279
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama