Kaple byla postavena v l. 1939–1940 podle projektu Ing. Františka Fialy, stavbu financovaly pojišťovna Slavia a Rolnická vzájemná pojišťovna v Praze. Kaple v průběhu času zchátrala až do havarijního stavu. R. 2011 byla díky nadačnímu fondu Karla Klostermanna odkoupena a r. 2012 zrekonstruována.
Hlavní obrázek místa
© Jarda Haderer, 05/2013
Kaple sv. Antonína Paduánského byla postavena na svahu vrchu Javorník v letech 1939–1940, na nových hranicích Čech a obsazených Sudet. Zasvěcení bylo vybráno tak, aby připomínalo významného politika první republiky Antonína Švehlu (1873–1933). Projekt novodobé rotundy vypracoval prof. Ing. František Fiala, stavbu financovaly pojišťovna Slavia a Rolnická vzájemná pojišťovna v Praze. Okna kaple zdobí vyobrazení patronů české země a Panny Marie. Kaple byla slavnostně vysvěcena 4. 8. 1940 a byla předána do církevní správy farního úřadu Stachy. Kaple v průběhu času zchátrala až do havarijního stavu. Koncem roku 2011 byla díky nadačnímu fondu Karla Klostermanna odkoupena od soukromých majitelů, kteří se o památku nemohli starat. Rekonstrukce proběhla r. 2012 (projekt Ing. Jan Voldřich). Kaple byla doplněna dřevěnými soškami sv. Antonína a Panny Marie od šumavského řezbáře Karla Tittla. Rekonstrukce původní vitráže Panny Marie se ujala umělecká sklářka Monika Zborníková-Vintrová. Při rekonstrukci byla upraveno i okolí kaple a byla obnovena studánka s pitnou vodou. Roku 2011 byla obnovena tradice poutí a mší. V současnosti se v neděli po svátku sv. Antonína (13. srpna) ke kapli každoročně pořádá velká pouť. Kaple stojí ve výšce 1009 m n. m. a je od ní překrásný výhled po okolí, na Javorník, Stašsko, Vacovsko, Vimpersko a velkou část jižních Čech.
E.H. podle http://www.javornik.cz/; http://budejovice.idnes.cz, 19.7. 2013
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Javorník

Místa v okolí

 Kohoutí kříž
 Měsíční kámen
 Královský kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 kostel sv. Martina
 Záluží
 Hrad u Strašína
 rychta/fara/radnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Maleč
 Přečín
 Obří hrad
 Zdíkov
 Dobrš
 Pustý hrádek
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 radnice
 Putkov
 pranýř
 Sedlo
 Žihobce
 Dřešínek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Hoslovice
 kaple
 Mačice
 Vojnice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Němčice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Skalice
 Haselburg
 Vimperk
 Ohrazenice
 švédské hroby
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 smolná pec
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 stará radnice
 synagoga
 kašny
 radnice
 Čkyně
 Vatětice
 kamenný most
 Dlouhá Ves
 Tažovice
 Frymburk
 Doubravice u Volyně
 Smrčná
 židovský hřbitov
 Palvinov
 Antýgl
 Boží kámen
 kostel sv. Štěpána
 městský špitál
 Lčovice
 Kraselov
 Dolejší Krušec
 boží muka
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Kundratice
 Žichovice
 kostel sv. Vavřince
 Chalupská slať
 Volšovy
 kostel sv. Anny
 Hvížďalka
 kostel sv. Kateřiny
 Štěchovice
 Horská synagoga
 Rechle, hradlový most
 Nihošovice
 hradiště Věnec
 Loučová
 barokní kaple
 Kbíl
 Kladruby
 Kladruby
 Hauswaldkapelle
 Svatobor
 Kojšice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Střela
 Střela
Kontaktní informace
http://www.javornik.cz/kaplicka.html
info@javornik.cz
Základní informace místa
ID místa: 11279
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama