Rozměrný empirový kostel na jižní straně náměstí byl postaven v letech 1842–49. Jednolodní stavba, orientovaná k západu, s hranolovou věží za závěrem. Výraz sebevědomí a materiálních možností stašských králováků a světáků, postavený v samém závěru existence jejich výlučného právního postavení.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 04/2011
Do kostela je možno v teplejších dnech nahlédnout mříží u hlavního vchodu, přístupný je v době bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 9.5. 2011
historie

Kostel Navštívení Panny Marie ve Stachách

Stachy byly jednou z osmi králováckých rychet, tedy center osídlení osobně svobodných sedláků, kteří za to, že vykonávali ostrahu hranic, byli osvobozeni od robot. Stachy byly jedinou rychtou, kde vždy převažovalo českojazyčné obyvatelstvo, jako takové byly centrem nejvýše položené „české“ enklávy na Šumavě. Vzhledem k vyššímu společenskému statutu, vzdělanostní úrovni a osobní svobodě králováků bylo pro ně snazší nacházet obživu mimo domovské obce, často v poměrně vzdálených zemích. Odtud přinášeli do obce nejen znalosti, ale nadprůměrné materiální zajištění. Proto mohlo dojít k tomu, že v samém závěru existence zvláštního právního postavení králováků byl sotva 60 let starý kostelík ve Stachách (viz heslo) funkčně nahrazen rozlehlým chrámem ve stylu pozdního empiru. Ten vytvořil dominantu celé obce, uzavřel na jižní straně rozlehlou náves (náměstí) a poskytl duchovní zázemí téměř třem tisícovkám tehdejších obyvatel Stach a okolních vsí…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://cs.wikipedia.org/wiki/Králováci, 9.5. 2011

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Stachy

Místa v okolí

 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Zdíkov
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Obří hrad
 Měsíční kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Putkov
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Záluží
 Přečín
 Hrad u Strašína
 Dobrš
 Maleč
 Haselburg
 městské opevnění
 Vimperk
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 kašny
 dům U jelena
 radnice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 pranýř
 Pustý Hrádek
 kaple
 Kašperk
 Skalice
 Dřešínek
 Chalupská slať
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Smrčná
 synagoga
 Hoslovice
 Čestice
 Kalvarie
 Čkyně
 židovský hřbitov
 Sedlo
 Antýgl
 Čestice
 Čestice
 Žihobce
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Rechle, hradlový most
 hrobka rodiny Schmid
 Lčovice
 Mačice
 smolná pec
 Němčice
 boží muka
 Vojnice
 kostel sv. Mořice
 Dražovice
 Dražovice
 švédské hroby
 Vatětice
 Doubravice u Volyně
 Královácký kámen
 židovský hřbitov
 Palvinov
 Hauswaldkapelle
 Dlouhá Ves
 Ohrazenice
 synagoga
 kamenný most
 Tažovice
 Boubín
 Kundratice
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Boží kámen
 Kraselov
 Nihošovice
 kostel sv. Vavřince
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Boubínský prales
 Volšovy
 Kbíl
 Loučová
 hájenka na Březníku
 Svatobor
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Stachy
Bohumilice 9
384 81 Čkyně
Tel: 388 423 570; 731 402 887
blaha.bohumilice@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9985
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama