Rozměrný empirový kostel na jižní straně náměstí byl postaven v letech 1842–49. Jednolodní stavba, orientovaná k západu, s hranolovou věží za závěrem. Výraz sebevědomí a materiálních možností stašských králováků a světáků, postavený v samém závěru existence jejich výlučného právního postavení.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 04/2011
Do kostela je možno v teplejších dnech nahlédnout mříží u hlavního vchodu, přístupný je v době bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 9.5. 2011
historie

Kostel Navštívení Panny Marie ve Stachách

Stachy byly jednou z osmi králováckých rychet, tedy center osídlení osobně svobodných sedláků, kteří za to, že vykonávali ostrahu hranic, byli osvobozeni od robot. Stachy byly jedinou rychtou, kde vždy převažovalo českojazyčné obyvatelstvo, jako takové byly centrem nejvýše položené „české“ enklávy na Šumavě. Vzhledem k vyššímu společenskému statutu, vzdělanostní úrovni a osobní svobodě králováků bylo pro ně snazší nacházet obživu mimo domovské obce, často v poměrně vzdálených zemích. Odtud přinášeli do obce nejen znalosti, ale nadprůměrné materiální zajištění. Proto mohlo dojít k tomu, že v samém závěru existence zvláštního právního postavení králováků byl sotva 60 let starý kostelík ve Stachách (viz heslo) funkčně nahrazen rozlehlým chrámem ve stylu pozdního empiru. Ten vytvořil dominantu celé obce, uzavřel na jižní straně rozlehlou náves (náměstí) a poskytl duchovní zázemí téměř třem tisícovkám tehdejších obyvatel Stach a okolních vsí…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://cs.wikipedia.org/wiki/Králováci, 9.5. 2011

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Stachy

Místa v okolí

 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Zdíkov
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Obří hrad
 Měsíční kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Putkov
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Záluží
 Přečín
 Hrad u Strašína
 Dobrš
 Maleč
 Haselburg
 městské opevnění
 Vimperk
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 kašny
 dům U jelena
 radnice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 pranýř
 Pustý Hrádek
 kaple
 Kašperk
 Skalice
 Dřešínek
 Chalupská slať
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Smrčná
 synagoga
 Hoslovice
 Čestice
 Kalvarie
 Čkyně
 židovský hřbitov
 Sedlo
 Antýgl
 Čestice
 Čestice
 Žihobce
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Rechle, hradlový most
 hrobka rodiny Schmid
 Lčovice
 Mačice
 smolná pec
 Němčice
 boží muka
 Vojnice
 kostel sv. Mořice
 Dražovice
 Dražovice
 švédské hroby
 Vatětice
 Doubravice u Volyně
 Královácký kámen
 židovský hřbitov
 Palvinov
 Hauswaldkapelle
 Dlouhá Ves
 Ohrazenice
 synagoga
 kamenný most
 Tažovice
 Boubín
 Kundratice
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Boží kámen
 Kraselov
 Nihošovice
 kostel sv. Vavřince
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Boubínský prales
 Volšovy
 Kbíl
 Loučová
 hájenka na Březníku
 Svatobor
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Stachy
Bohumilice 9
384 81 Čkyně
Tel: 388 423 570; 731 402 887
blaha.bohumilice@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9985
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama