Rozměrný empirový kostel na jižní straně náměstí byl postaven v letech 1842–49. Jednolodní stavba, orientovaná k západu, s hranolovou věží za závěrem. Výraz sebevědomí a materiálních možností stašských králováků a světáků, postavený v samém závěru existence jejich výlučného právního postavení.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 04/2011
Do kostela je možno v teplejších dnech nahlédnout mříží u hlavního vchodu, přístupný je v době bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 9.5. 2011
historie

Kostel Navštívení Panny Marie ve Stachách

Stachy byly jednou z osmi králováckých rychet, tedy center osídlení osobně svobodných sedláků, kteří za to, že vykonávali ostrahu hranic, byli osvobozeni od robot. Stachy byly jedinou rychtou, kde vždy převažovalo českojazyčné obyvatelstvo, jako takové byly centrem nejvýše položené „české“ enklávy na Šumavě. Vzhledem k vyššímu společenskému statutu, vzdělanostní úrovni a osobní svobodě králováků bylo pro ně snazší nacházet obživu mimo domovské obce, často v poměrně vzdálených zemích. Odtud přinášeli do obce nejen znalosti, ale nadprůměrné materiální zajištění. Proto mohlo dojít k tomu, že v samém závěru existence zvláštního právního postavení králováků byl sotva 60 let starý kostelík ve Stachách (viz heslo) funkčně nahrazen rozlehlým chrámem ve stylu pozdního empiru. Ten vytvořil dominantu celé obce, uzavřel na jižní straně rozlehlou náves (náměstí) a poskytl duchovní zázemí téměř třem tisícovkám tehdejších obyvatel Stach a okolních vsí…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://cs.wikipedia.org/wiki/Králováci, 9.5. 2011

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Komentáře

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Stachy

Místa v okolí

 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Zdíkov
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Obří hrad
 Měsíční kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Putkov
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Záluží
 Přečín
 Hrad u Strašína
 kaple sv. Anny
 Dobrš
 Maleč
 Haselburg
 městské opevnění
 Vimperk
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 kašny
 dům U jelena
 radnice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 pranýř
 Pustý hrádek
 kaple
 Kašperk
 Skalice
 Dřešínek
 Chalupská slať
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Strádal
 Smrčná
 synagoga
 Hoslovice
 Čestice
 Kalvarie
 Čkyně
 Na Vrškách
 židovský hřbitov
 Sedlo
 Antýgl
 Čestice
 Čestice
 Žihobce
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Rechle, hradlový most
 hrobka rodiny Schmid
 Lčovice
 Mačice
 smolná pec
 Němčice
 boží muka
 Vojnice
 kostel sv. Mořice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 švédské hroby
 Vatětice
 Doubravice u Volyně
 hradiště Věnec
 Královácký kámen
 židovský hřbitov
 Palvinov
 Hauswaldská kaple
 Dlouhá Ves
 Ohrazenice
 synagoga
 kamenný most
 Tažovice
 Boubínská rozhledna
 Kundratice
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Boží kámen
 Kraselov
 Nihošovice
 kostel sv. Vavřince
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Boubínský prales
 Volšovy
 Kbíl
 Loučová
 barokní kaple
 hájenka na Březníku
 Svatobor
 Libětice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Stachy
Bohumilice 9
384 81 Čkyně
Tel: 388 423 570; 731 402 887
blaha.bohumilice@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9985
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama