Barokní kostel nechal v letech 1756-1758 vybudovat uničovský královský rychtář J. F. Greschelsberger jako poděkování za záchranu života. V r. 1774 zde vznikla kuracie a r. 1851 samostatná farnost. V polovině 19. století byla ke kostelu přistavěna kaple.
Hlavní obrázek místa
kostel Panny Marie Sněžné
© Luděk Vláčil 05/2022
Ves Ruda (dříve Železná Ruda nebo Německá Ruda) je částí obce Tvrdkov v okrese Bruntál. Leží na okraji Rýmařovska v pohoří Nízkého Jeseníku. Ves získala svůj název podle dřívější těžby drahých kovů a především železné rudy v této oblasti. V Rudě se nacházejí dvě sakrální památky, kterými je křížová cesta na Křížový vrch a římskokatolický filiální kostel Panny Marie Sněžné. Areál je známým poutním místem. Poutě se konají vždy první neděli v srpnu k svátku Posvěcení římské baziliky Panny Marie Sněžné v r. 432.
Luděk Vláčil, 30.9. 2022
popis

Kostel je jednolodní barokní stavbou obdélného tvaru s mírně odsazeným půlkruhově zakončeným presbytářem, ke kterému na východní straně přiléhá malá sakristie. Nad hlavním vstupem na západní straně je čtyřboká věž s mansardovou střechou. Po stranách lodi jsou umístěna vřetenová schodiště krytá vypouklým zděným pláštěm. Na jižní straně lodi je kaple, která tvoří boční vstup do kostela. Loď je kryta sedlovou střechou s cibulovitým sanktusníkem. Interiér lodi je zaklenutý valenou klenbou s výsečemi, presbytář konchou s výsečemi. V západní části lodi se nachází kruchta stojící na dvou hranolových sloupech spojených oblouky. Vybavení interiéru tvoří barokní mramorový oltář s kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné a sochy sv. Jáchyma a sv. Anny. Událost z roku 1755, která předcházela výstavbě kostela, připomíná obraz v předsíni kostela, který zachycuje výjev se splašenými koňmi uničovského rychtáře. Varhany od mistra…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_Sněžné_(Ruda), https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 30.9. 2022

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1348. Ruda do roku 1758 náležela k farnosti Dolní Dlouhá Loučka a stála zde pouze zvonička se zvonem z roku 1583. Na místě dnešního kostela byla zahrada, v místě fary stála myslivna a na místě školy měla uničovská vrchnost svůj „panský dům“. Kostel nechal v letech 1756-1758 vybudovat uničovský královský rychtář J. F. Greschelsberger jako poděkování za záchranu života. Ten se rovněž zasloužil o výstavbu křížové cesty. K zajištění provozu nově vzniklého poutního místa, spolu s manželkou, připojil ke kostelu významnou nadaci. Po dokončení kostela vznikla v Rudě roku 1774 kuracie a v roce 1851 byla Ruda povýšena na samostatnou farnost. Na jižní straně lodi byla v polovině 19. století přistavěna kaple. V letech 1897-1901 v Rudě působil jako farář Jan Blokša, jenž začal psát kroniku farnosti.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.tvrdkov.cz/historie/7-ruda, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 30.9. 2022

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Ruda

Místa v okolí

 Křížový vrch
 boží muka
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 boží muka
 Rešov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 Sovinec
 Svatojánský most
 kostel sv. Augustina
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 arboretum
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Hutov
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 Strálek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Bradlo
 městské hradby
 Rýmařov
 Tři kameny
 radnice
 Rabštejn
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Spitzerova vila
 Huzová
 Janovice
 kaple sv. Jeronýma
 střelnice
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 kaple sv. Panny Marie
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 Muzeum baroka
 měšťanské domy
 městské opevnění
 radnice
 muzeum U Vodní branky
 Šatlava
 Mrtvý muž
 kostel sv. Martina
 Želechovice
 kašna
 Lafayettův dům
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 Burgstein
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 Frankštát
 Preisův mlýn
 Úsov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 kaple sv. Rocha
 kostel Všech svatých
 lípa Hadí královna
 Malá Štáhle
 Nová Ves
 Moravická kyselka
 barokní most
 Třemešek
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 Zelená budka
 sloup Ecce homo
 Nový Dvůr
 Vikýřovice
 kostel sv. Vavřince
 Rapotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 Těšíkovská kyselka
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 16377
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama