Vznik zámku je spjat s parcelací sucholazeckého dvora počátkem 19. století, kdy si Alois Koppert nechal postavit nové sídlo nazývané zámek. V r. 1921 byl zámek zabrán československým státem a r. 1931 prodán Antonínu Hanákovi, jehož dědicům patří upravený zámek dodnes a je využíván k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© Dušan Dohňanský 09/2017
Původně samostatná obec Suché Lazce, doložená od r. 1377, je od r. 1979 městskou částí Opavy. Má přes tisíc obyvatel a leží jihovýchodně od vlastního města. Bývalý zámek se nachází při silnici I/11 spojující Opavu s Ostravou.
12.1. 2021
historie

Historie obce Suché Lazce je spjata s historii dvou zámků. První zmínka o starším zámku je z roku 1729, kdy Adam Tvorkovský z Kravař sestavil inventář statku Suché Lazce. V rámci parcelace sucholazeckého dvora na počátku 19. století byl tento i se zámkem rozprodán bývalým poddaným tamních leníků. V této době starý zámek zcela zanikl. Správce panství německých rytířů ve Štítině Alois Koppert si nechal na novém místě vystavit zámek nový. V roce 1837 byl zámek prodán Řádu německých rytířů, kterému přináležel až do roku 1921, kdy byl zabrán československým státem. V roce 1931 jej odkoupil Antonín Hanák, jehož dědicům patří zámek dodnes. Válkou poničený zámek byl přestavěn. Je to obdélniková zmodernizovaná budova s valbovou střechou sloužící jako obchodní prostory a byt majitelů.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 11.1. 2021

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Suché Lazce

Místa v okolí

 obecní kaple
 Štítina
 Kravaře
 Velké Hoštice
 Přerovec
 Raduň
 kaple sv. Kříže
 Hrabyně
 Opava
 Filípkův dvůr
 městské hradby
 Sobkův palác
 kostel sv. Kateřiny
 Blücherův palác
 Obecní dům
 Smolkov
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 socha Petra Bezruče
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 Obchodní dům Breda
 Pustá Polom
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 Smolkov
 Albertovec
 Bolatice
 Šance
 Jakubčovické šance
 Dolní Benešov
 Oldřišov
 kaple sv. Anny
 Hradec nad Moravicí
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Velká Polom
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Výškovice
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 Bítov
 Štáblovice
 hrobka Lichnovských
 Držkovice
 Chuchelná
 Držkovice
 Stěbořice
 kostel sv. Jakuba
 Slatina
 Závada
 Bělá
 Zbyslavice
 Závada
 Dolní Životice
 Hlučín
 Zbyslavice
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 městské hradby
 Dolní Životice
 Jezdkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 Poruba
 Loděnice
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
Základní informace místa
ID místa: 15466
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama