Vznik zámku je spjat s parcelací sucholazeckého dvora počátkem 19. století, kdy si Alois Koppert nechal postavit nové sídlo nazývané zámek. V r. 1921 byl zámek zabrán československým státem a r. 1931 prodán Antonínu Hanákovi, jehož dědicům patří upravený zámek dodnes a je využíván k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© Dušan Dohňanský 09/2017
Původně samostatná obec Suché Lazce, doložená od r. 1377, je od r. 1979 městskou částí Opavy. Má přes tisíc obyvatel a leží jihovýchodně od vlastního města. Bývalý zámek se nachází při silnici I/11 spojující Opavu s Ostravou.
12.1. 2021
historie

Historie obce Suché Lazce je spjata s historii dvou zámků. První zmínka o starším zámku je z roku 1729, kdy Adam Tvorkovský z Kravař sestavil inventář statku Suché Lazce. V rámci parcelace sucholazeckého dvora na počátku 19. století byl tento i se zámkem rozprodán bývalým poddaným tamních leníků. V této době starý zámek zcela zanikl. Správce panství německých rytířů ve Štítině Alois Koppert si nechal na novém místě vystavit zámek nový. V roce 1837 byl zámek prodán Řádu německých rytířů, kterému přináležel až do roku 1921, kdy byl zabrán československým státem. V roce 1931 jej odkoupil Antonín Hanák, jehož dědicům patří zámek dodnes. Válkou poničený zámek byl přestavěn. Je to obdélniková zmodernizovaná budova s valbovou střechou sloužící jako obchodní prostory a byt majitelů.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 11.1. 2021

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Suché Lazce

Místa v okolí

 obecní kaple
 Štítina
 Kravaře
 Velké Hoštice
 Přerovec
 Raduň
 kaple sv. Kříže
 Hrabyně
 Opava
 Filípkův dvůr
 městské hradby
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 kostel sv. Kateřiny
 Smolkov
 nová radnice
 Obecní dům
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 Pustá Polom
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Albertovec
 Bolatice
 Šance
 Jakubčovické šance
 Dolní Benešov
 Oldřišov
 kaple sv. Anny
 Hradec nad Moravicí
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Milotička
 Hanuše
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Výškovice
 Slatina
 Dobroslavice
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 Štáblovice
 Bítov
 hrobka Lichnovských
 Držkovice
 Chuchelná
 Stěbořice
 Držkovice
 kostel sv. Jakuba
 Slatina
 Závada
 Bělá
 Zbyslavice
 Závada
 poutní kříž
 Dolní Životice
 Hlučín
 Zbyslavice
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 městské hradby
 Dolní Životice
 Stříbrná věž
 Jezdkovice
 kostel sv. Jiří
 Šibenice
 kostel sv. Mikuláše
 Holasovice
 Neplachovice
 Štemplovec
 Poruba
 Loděnice
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
Základní informace místa
ID místa: 15466
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama