Polzerova kaple není zaznačena na žádné historické mapě. Pravděpodobně vznikla koncem 2. poloviny 19. století nebo až v 1. polovině století následujícího. V roce 2008 byla opravena.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Podlesí je místní částí Budišova nad Budišovkou, ležící 5 km jihozápadně od města. Do roku 1949 bylo Podlesí středně velkou severomoravskou obcí nazývanou Šumvald - německy Schönwald. V současnosti zde žije již pouze 63 obyvatel a ves slouží převážně k rekreaci. Nejstarší památkou je smírčí kříž ze 16.-17. století, umístěný ve svahu u č. p. 126. Do roku 1965 byl dominantou Podlesí kostel sv. Mikuláše. Dnes je jedinou zachovalou sakrální stavbou Polzerova kaple stojící v ulici pod bývalým kostelem.
Luděk Vláčil, 29.10. 2019
historie

Ves Šumvald (německy Schönwald, dnes Podlesí) pravděpodobně vznikla již před koncem 13. století, v době německé kolonizace. Odedávna náležela k budišovskému statku a proto se stejně jako ostatní budišovské vsi poprvé připomíná teprve v listině biskupa Bohuše ze Zvole z roku 1456. V té době se uvádí jako Schonwald. Kdy ve vsi vznikla tzv. Polzerova kaple, není známo. Uvádí se, že nějaká Polzerova kaple patřila ke kostelu a že tato rodina o ni usilovala již v roce 1590. Současná stavba označovaná jako Polzerova kaple není zaznačena na žádné historické mapě a pravděpodobně vznikla až koncem 2. poloviny 19. století nebo až v 1. polovině století následujícího. Doložena je až od poloviny 20. století. V roce 2008 byla zchátralá stavba opravena.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.budisov.eu další, 30.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Podlesí

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Stará Voda
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kamenný most
 kaple
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Kružberk
 Klokočov
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 Medlice
 Spálov
 Jánské Koupele
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Velká Střelná
 Moravský Beroun
 Vítkov
 Švédská skála
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kostel Panny Marie
 Nové Valteřice
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Dubová
 kostel sv. Anny
 Slezská Harta
 Hodinová věž
 morový sloup
 Bores
 Potštát
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 Melč
 Jakartovice-Deštné
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 sousoší Kalvárie
 Hluboký
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 Partutovice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 rychta
Základní informace místa
ID místa: 14495
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama