Jakubčovické šance

Laudonovy šance, Jakubčovice u Hradce nad Moravicí
Terénní zbytky po soustavě barokních pevnůstek chránících cestu mezi Opavskem a Moravou. Postaveny rakouskou armádou v 80. letech 18. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na západní část severozápadního valu šancí.
šance označené na přiložené vojenské mapě jako "1": Pohled od severu. Za příkopem, který začíná na severovýchodní straně a pokračuje podél severozápadní a jihozápadní strany, vystupuje koruna zemního tělesa, tvořícího šance.
© Jan P. Štěpánek 12/2006
Tyto šance nalezneme na severozápadním okraji obce, bezprostředně pod rozhlednou.
24.8. 2006
turistické

Šance "Pod Příletem" jsou nejzachovalejší a nejpřístupnější ze soustavy opevnění v Jakubčovicích. Nacházejí se na severním okraji obce, značka k nim a k rozhledně odbočuje ze silnice na Opavu u hasičské zbrojnice.Neoficiální cesta vede přes soukromý pozemek za posledním domem obce. Dochovaná pevnůstka má lichoběžníkový, téměř kosočtvercový tvar, mírně protažený v ose V-Z. Je umístěna ve svahu tak, že západní konec je o výrazný kus níže než východní. V S,V a jižním cípu jsou plošiny pro děla i s náznaky nájezdů pro jejich umístění.Celé těleso je tvořeno kamenným náspem, na JZ,J,a SZ s příkopem a předsunutým valem. Těleso náspu je přerušeno na JV straně zřejmě původním vchodem, čemuž nasvědčuje náznak valu ve tvaru L bránící přímému vstupu do pevnůstky. Přímo v jižním rohu je val i příkop přerušen širokým, pravděpodobně moderním vstupem. Příkop a vnější val jsou zarostlé vegetací, vnitřní prostor…  číst dále

24.8. 2006

historie

Jakubčovice - šance Pod Příletem

Informace o šancích u Jakubčovic jsou skrovné, jedinou hmatatelnou informací je, že se při kontrole jejich budování (či dokončení) nachladil a na následky prochlazení zemřel rakouský generál Gideon Laudon.Na naučné stezce v obci se zmiňují o sedmi pevnůstkách, z nichž se dodnes dochovaly tři. Na mapě II. vojenského mapování vidíme zřetelně šest pevnůstek a další dva náznaky. Většina z nich je rozložena kolem severního okraje obce, jen jedna je východně vysunutá k údolí Raduńky a cestě do Hlubočce. Na mapě však není opevnění na Podvihovském vrchu-výrazně předsunuté k severu.Dnes je skryto v lese, ale v případě odlesnění by z něj byl výhled daleko kOpavě a do slezských rovin.Je možné, že se šancemi u Jakubčovic nesouvisí? Někde jsem zahlédl informaci, že v 70. letech 18. století měli zimní tábor nad Bohučovicemi Prusové.

24.8. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Šance
 Hradec nad Moravicí
 Raduň
 Hanuše
 Weisshuhnův kanál
 Pustá Polom
 Výškovice
 Slatina
 kostel sv. Mikuláše
 obecní kaple
 Přerovec
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Slatina
 Suché Lazce
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 Bravinné
 kaple sv. Víta
 Obecní dům
 kostel sv. Jakuba
 městské hradby
 Sobkův palác
 Opava
 Kyjovice
 Blücherův palác
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 Slavkov
 Justiční palác
 kostel sv. Anny
 Slezská univerzita
 Slezské divadlo
 synagoga
 nová radnice
 Velké Hoštice
 Obchodní dům Breda
 Štítina
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Kříže
 Kravaře
 Filípkův dvůr
 Hrabyně
 Dolní Životice
 Lukavec
 Melč
 Bítov
 Dubová
 Dolní Životice
 kaple sv. Jiří
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 městské koupaliště
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 Stěbořice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 úřednický dům
 Zbyslavice
 Bílovec
 kostel sv. Vavřince
 Smolkov
 Jezdkovice
 Smolkov
 Vítkov
 Litultovice
 Milotička
 Ostrá hůrka
 Děrné
 Choltice
 Nový Dvůr
 Zbyslavice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Pohořílky
 kostel sv. Mikuláše
 Kanihůra
 loretánská kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Velké Albrechtice
 Šibenice
 radnice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
 Dolní Benešov
 Bravantice
 Držkovice
 Hlavnice
 kostel sv. Valentina
 Mladecko
 Bolatice
 Albertovec
 kostel sv. Ondřeje
 kostel Všech svatých
 Štemplovec
 Studénka
 větrný mlýn
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Velké Heraltice
 Švédská skála
 hrobka rodu Bellegarde
 hrobka Lichnovských
Základní informace místa
ID místa: 4552
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama