Hrad vznikl asi v polovině 13. století. Sloužil k ochraně jižní části opavského knížectví. Roku 1648 ho nechal slezský zemský velitel Gonzaga vyhodit do povětří. Hrad byl ponechán svému osudu, zpustl a změnil se ve zříceninu.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu, pohled z mostu
© Roman Řezáč 01/2005
Přístup na hrad – značenou turistickou cestou (nad esovitými zatáčkami) ve Vítkově-Podhradí asi 200 m. Prohlídku hradu mohu jen doporučit. Okolí nabízí velké množství výletů, zejména pak podél řeky Moravice.
Radim Bystroň, 17.2. 2003
historie

Vikštejn

Hrad vznikl asi v polovině 13. století a jméno dostal podle svého zakladatele Vítka z Kravař. Hrad sloužil k ochraně jižní části opavského knížectví. Roku 1648 slezský zemský velitel Gonzaga nechal hrad vyhodit do povětří. Roku 1657 byl hrad opraven Vilémem Alexandrem Oderským z Lidéřova. V letech 1774–1776 byl v Dubové postaven zámek a hrad byl ponechán svému osudu, zpustl a změnil se ve zříceninu.

17.2. 2003

Další texty historie
pověsti

Stará pověst vypráví, že zakladatel hradu, pan Vítek z Kravař, s oblibou pořádal rytířské turnaje. Jednou s ním při takové příležitosti vyvolal spor divoký rytíř jménem Tunkl. protože pře nemohla být urovnána po dobrém, rozhněvaný hradní pán nechal rytíře vykázat z hradu. Pohaněný Tunkl mu přísahal pomstu a svůj slib splnil. Byl to však člověk podlý a zákeřný – počkal, až pan Vítek musel odjet do boje, pak vnikl do hradu a Vítkovu manželku vyvlekl na cimbuří. Tam ji posekal mečem a svrhl do vod Moravice. Od té doby se postava nevinné oběti zlé pomsty na hradě zjevuje ve zkrvaveném rouchu.

Jan Rýdel, 31.12. 2008

Půdorys místa

Půdorys hradu
© M. Plaček (Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Roderichova kaple
 Dubová
 Vítkov
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 Klokočov
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Davidův mlýn
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Trojice
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 Švédská skála
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Litultovice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Spálov
 Choltice
 Halaška
 Lukavec
 zvonice
 Mladecko
 Vildštejn
 Jakartovice-Deštné
 Bravinné
 kostel Panny Marie
 Jezdkovice
 Medlice
 Wesselsky mlýn
 Děrné
 Slavkov
 loretánská kaple
 Hlavnice
 kostel sv. Anny
 Polzerova kaple
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 zvonice
 Dorňákův kopec
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 větrný mlýn
 Šternek
 Jakartovice
 Stěbořice
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Slatina
 kostel sv. Mikuláše
 Raduň
 kaple sv. Anny
 Stará Voda
 Pohořílky
 Justiční palác
 Kujavy
 Slezská Harta
 Obecní dům
 evangelický kostel
 městské hradby
 Sobkův palác
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Blücherův palác
 kostel sv. Hedviky
 nová radnice
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 Opava
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Vavřince
 Velké Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 320
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama